Areosztilosz

(gör.). Igy hivták a görög építészetben az oszlopok távolságát egymástól, midőn a távolság felülhaladta az oszlop átmérőjének háromszorosát.

Areotektonika

(gör.), várak építését, védelmét és megtámadását tárgyaló tudomány.

Areoxen

(ásv.), ólom-, cink-vanadát és arzenát, barnásveres, gömbös, fürtös, belül rostos szövetű. Rheinpfalz (Niederschlettenbach Dahn mellett), a tarkahomokkő repedéseiben fordul elő. Kobell nevezte meg (araios a. m. ritka, xenos a. m. vendég 1850-ben. Sokáig dechenitnek tartották.

Arequipa

(ejtsd: arekipa), 1. departamento Peruban. (1876) 160,282 lakossal. A tenger melléke terméketlen. - 2. A. departamento fővárosa az Andok nyugati lejtőjén 2329 m. magasságban a Chile mellett, nagyon szép fekvésel mérsékelt s egészséges éghajlattal (16° 24' d. sz.). A. Perunak második legfontosabb városa, püsp. székh., 29,237 lak.. A főkivitel gyapot, évenként átlag 12 millió dollár értékben. E város mellett építették 1892-ben Fond Boyden milliomos költségén a legmagasabb csillagászati tornyot 2457 m. magasságban a tenger szine fölött. A.-át 1538-ban Pizarro alapította. 25 km.-nyire a várostól emelkedik a 6100 m. magas Miszti v. Volcan de Arequipa.

Ares

város Sirvánban Persiában; itt győzték le a persák 1578 nov. 21-én Hamza Mirza alatt a törököket.

Ares

Paracelsusnál egyike a három őserőnek, amelyekből az összes testi lények keletkeztek.

Arés

(a latinoknál Mars), Zeus és Héra fia, a görögök öldöklő harci istene. A csatazajban, fegyverforgatva érzi jól magát s réme a seregeknek. Istenek és emberek gyülölik, főkép Pallas Athéné, a számító, eszélyes harci istennő, ki őt a csatában rendszerint felülmulja. A trójai háborúban most a görögöket, majd a trójaiakat segíti, de kivált az utóbbiakat. Athéné segedelmével megsebesíti őt Diomédés úgy, hogy «A. felordít, akár 10,000 ember s fekete felhőként az Olymposra száguld». Ilyennek festi őt Homéros, s a későbbi iróknál följegyzett mondák is megőrzik e vonásait. Szembeszáll Hérakléssel is; ki fiát Kyknost Tesszáliában fegyveres viadalban megölte, de Athéné ez alkalommal is megsebesítteti őt a görögök nemzeti héroszával. Midőn leány a Penthesileia halálát Achilleuson megbosszulni akarja, Zeus öt villámával hőkölteti vissza. S keservesen büntetik elbizakodottságát, Adónisra való féltékenységét az Alóadák (l. o.). A kardcsörtető istent csak egy lélek szereti, Aphrodite. Ez mint Héphaistos felesége inkább bomol a délceg katona, mint a sántikáló férje kormos ölelése után. De Héphaistos megtudván egy alkalommal a mindent látó Héliostól, hogy Aphrodité őt huzamosabb ideig megcsalja, finom hálót készít, mellyel a szerelmes párt egy kényes helyzetében úgy körülfonja, hogy azok meg sem moccanhatnak. Az egybesereglett halhatatlanok láttán végre Poseidón kéréseinek engedve feloldja kötelékeiket. A. és Aphrodité fiaiként Erós és Anterós (szerelem és viszonszerelem), Phobos és Deimos (félelem és borzadály), Priapos említtetnek. Fia neki még Meleagros, Askalaphos és lalmenos, Phlegyas stb., leányai az amazónok; s fia néki az eposzköltőknél általában minden elszántabb, vakmerő harcos. Lakóhelye a szeles Trácia, melynek háborúszerető törzsei ősidöktől fogva egy A.-hez hasonló hadi istent tiszteltek. Régi kultuszhelye volt Tébában, hova Tráciából vándorolt be tisztélete, s honnan Görögország egyéb helyeire is elterjedt, bár soha oly mértékben, mint pl. a Hermés- v. Athéné-tisztelet, eltekintve egészen az Apollón- és Dionysos imádástól. Eredetileg mindenesetre a légbeli megrázkódtatások istene volt. Jelképe volt a lándzsa és az égő fáklya, szent állatjai a kutya és az ölyv. A név az airó görög ige gyökével hozandó kapcsolatba. mely ige jelentése: öldöklök. A.-t a latinoknál l. Mars alatt.

[ÁBRA] Arés.

Az archaikus művészetben A. szakállas hopiltának van feltüntetve, igy p. a híres François-vázán Aphroditével együtt az istenek ünnepi menetében. Majd hosszu jón chitónnal és köpennyel ábrázolták, mig Pheidiás korában szakálltalanul és csaknem egészen mezítelenül jelenítették meg, amint azt a Parthenon domború művei bizonyítják. E tipust tükrözteti vissza egy a Louvreben, Párisban őrzött sisakos mezítelen A., a tévesen ú. n. Achilleus borghese, kinek fejéhez hasonló a rajzunkon bemutatott, a müncheni gliptotékában 91. sz. a. őrzött A.-fej.

[ÁBRA] Arés Ludovisi

A Pheidiás után való korszakban A.-nek több tipusát alakították: 1. könnyü lépésben, sisaktalan fővel, jobbjában karddal, 2. hátratolt sisakkal álló helyzetben, jobbjában a lándzsával, baljában a karddal; 3. ülő helyzetben, sisaktalanul, elmélázva. Ez a Lysippos vésőjére valló tipus reánk maradt az ú. n. A. Ludovisi szobrában, melyet a római Villa Ludo Visi-ben 1. sz. a. őriznek, s melyet rajzban is bemutatunk; 4. hasonlóképen a lysipposi iskolából való egy tipus, a fiatal hátratolt sisakú A., amint kardját hüvelyébe tolja; 5: egészen mezítelenül előretörő harcos képében. A római korszakban Aphroditével való viszonyát szerették megleleníteni, amint azt egy Nápolyban levő pompéji falfestmény is bizonyítja. Az A.-alakításokban mindenütt a nyers erő és gyors energiával párosult méla kedélyt igyekeztek szembe tüntetni. V. ö. Arétias, Arejopagosz, Enyalios.

Arese-Visconti

Ferenc, gróf, olasz államférfiu, szül. Milánóban 1805 aug. 12., megh. Firenzében 1881 máj. 25. 1830. részt vett Mazzini fölkelésében, melynek meghiúsulta után Svájcba menekült, hol Hortense hollandi ex-királynő kastélyában, Arenenbergben, menedékhelyre talált. Itt ismerkedett meg Hortense fiával is, a későbbi III. Napoleon császárral, kivel benső barátságot kötött. 1836-ban elkisérte a herceget amerikai utján. 1838. visszatérhetett Lombardiába, hol a függetlenségi párthoz csatlakozott. Részt vett 1848-ban a milanói felkelésben, és a szabadságharcban, annak leveretése után családjával Piemontba menekült. Genova városa ekkor képviselőjévé, választotta. Ez idő óta III. Napoleonnal és Cavour gróffal gyakrabban alkudozásokat folytatott, melyeknek célja Lombardia felszabadítása volt. 1854-ben átköltözött Torinóba, szenátor lett és kieszközölte a francia császárnál, hogy Piemont a krimiai háborúban részt vehessen. 1859 rávette Napoleont, hogy Lombardia fölszabadítása és Cavour lemondása után a további intervencióval hagyjon fel. 1864. arra birta Napoleon császárt, hogy az úgynevezett szeptemberi konvenciót és az olasz kir. udvarnak Torinóból Firenzébe való áthelyezését ne ellenezze, 1866. pedig kieszközölte, hogy a császár a porosz-olasz szövetséget helyeslőleg tudomásul vette és Velence átengedését sem ellenezte. 1866. a magánéletbe vonult. 1867. elnöke volt a párisi világkiállításon az olasz bizottságnak. Három fia közül az egyik, Marco, tagja az olasz parlamentnek.

Aresszk kerület

az orosz Transzkaukáziában, a Kura jobb partján, 3220.2 km2 kiterjedéssel s 52,331 lak. A földmivelés kezdetleges állapotban van. A kerületben város nincs, kerületi előljáróság Ucskovak faluban székel

Aretaios

hites görög orva Kappadóciából, valószinüleg Kr. u. az I. század második felében s a II. kezdetén élt. Az eklektikus iskola hive volt,; Hippokratés mellett őt tartják a betegségek ókori legjobb megfigyelőjének. Két főmunkája, «De cauis et signis acutorum et chronicorum morborum», és «De therapia acutorum et chronicorum morboum», mindkettő 4 könyvben, görögül Kühntől Med. graeci XXIV. köt.) kitünő latin fordítással Wiggantól (1723) jelent meg.


Kezdőlap

˙