CÍMLAP
|
- levél egy kultúrpolitikushoz ISMERTETŐ |
Aczél György valamikor az ötvenes években felvetette Németh Lászlónak: írná meg, mit tenne, ha ő lenne a kultúrpolitika irányítója. A felkérés többször elhangzott, míg végre 1962. december 5-én elkészült a mű. Kalandos kiadástörténeti kuriózum jellemzi a sorsát; kötet formában végül az Életmű szilánkokban című gyűjteményben jelent meg.
Németh László életművének ismeretében a mai olvasó a minőség utáni örökös vágyakozást, illetőleg az igazi minőség megteremtésének igényét olvashatja ki belőle. Az esszé akár az iskoláztatásról, a tankönyvekről, a felnőttoktatásról, az ismeretterjesztésről, az írói szabadságról, a színházról, a filmről, akár a Magyar Rádióról szól, mindenütt a minőség, az európai színvonal elérése fogalmazódik meg, vagyis a "szép egyenletes pallérozottság" igénye. Az olvasmánynak is élvezetes, sokszínű, sokoldalú esszé a "magasabb közműveltség" modellját vázolja fel. - Irodalomtörténetünk becses darabja - megváltozott viszonyaink között is jócskán van aktualitása. - Minden nagyobb könyvtárban érdemes beszerezni, ahol az életmű sorozat fenti kötete nincs meg.
Forrás: Új Könyvek adatbázisa, 1994-2000
szerk.: Könyvtári Intézet
http://www.ki.oszk.hu/szervezeti-gyio.html#uk