Tétel adatlapja
CÍMLAP

A pécsi múzeumi értesítők és évkönyv repertóriuma,
1908-1998


TARTALOM, BEVEZETŐ



Tartalom

Címlap
Impresszum
Mottó
Bevezető
Az értesítőkről és az évkönyvről
A repertóriumról
Szerzői rész
Tárgyszavas rész



Bevezető (részlet)

1901. október 29-én megalakult a Pécs-Baranyamegyei Múzeum Egyesület, hogy a pécsi múzeum támogatásához társadalmi közreműködést biztosítson. Ennek eredményeként rendezték és megsokszorozták a városi múzeum anyagát. 1904. november 27-én nyílt meg a múzeum. Ám az egyesület életében bekövetkező pangás mintegy ötévnyi tétlenkedés után kezdett csak oldódni, mikor az egyleti közgyűlés 1906 októberében új tisztikart választott. Számos más teendő - ásatások megindítása, a kultúrpalota ügye stb. - mellett fölmerült az az ígény, hogy az egyesületi tagok számára felolvasó üléseket szervezzenek. A választmány 1907. június 12-én dr. Angyal Pál javaslatára létrehozta a felolvasó bizottságot. Felkérte dr. Szőnyi Ottót az ásatási program elkészítésére. Marosi Arnold múzeumigazgató indítványára évkönyv kiadását határozta el. Így indult útjára - végül is évnegyedes folyóiratként - 1908 januárjától 1930-ig a "Pécs-Baranyamegyei Múzeum Egyesület" Értesítője, amely még két cím- és szerkezeti változtatással (Pécs Szab. Kir. Város "Majorossy Imre Múzeumának" Értesítője 1939-1942; Janus Pannonius Múzeum Évkönyve 1956-) és több-kevesebb kihagyással a Baranya megyei történeti, természettudományi, régészeti, néprajzi, művészettörténeti és múzeológiai kutatás műhelyévé vált - átívelve a XX. század nagy részén.

1974-ben Csorba Noémi szakdolgozatként megírta az egyesület történetét és összeállította az értesítő (1908-1930) repertóriumát. Az 1979-ben Csereklyei Ildikó és Lukácsy Gábor összeállításában Pécsett megjelent repertórium az értesítők korszakát (1908-1942) dolgozza fel. Bár munkájuk előszavában a Janus Pannonius Múzeum 1956-ban indult évkönyvének repertóriumát már a következő évre ígérik, ám a folytatás azóta is elmaradt.

Ilyen előzmények után és a történészekkel, múzeológusokkal folytatott beszélgetéseim során érett be az az elhatározásom, hogy az értesítőket és az évkönyvet együttesen átfogó, a mai napig teljes időszakot (1908-1998) felölelő repertóriumot készítsek, hogy a sokrétű pécsi múzeumi tevékenység közreadott írásos eredményeit egy repertóriumban összefoglalva nyújthassam át a kutatóknak és minden érdeklődőnek...

Pécs, 2001. január 25.

Dr. Hernádi László Mihály


×