CÍMLAP
|
TARTALOM, FÜLSZÖVEG |
Tartalom
Egyke, egyse
A magyarság pusztulása
Jegyzetek
Fülszöveg
1929. november 10-én az egyik fővárosi napilap, a Pesti Napló interjút
közölt Fülep Lajossal, az európai hírű esztétával, aki ekkor egy kicsiny
baranyai falucska, Zengővárkony lelkészeként dolgozott.
Fülep megrendítő eseteket mondott el a délmagyarországi egykézésről, a
következmények között azonban nem a magyarság számának csökkenését, hanem
erkölcsi állapotának romlását tartotta a legveszedelmesebbnek. Mint
mondotta: "Itt van a nagy kérdés, a nagy probléma, kimondhatatlanul
nagyobb, mint az, hogy hányan vagyunk, hányan leszünk - az a kérdés, hogy
milyenek vagyunk és milyenek leszünk." Az interjú nagy feltűnést keltett.
Fülep elhatározza, hogy bővebben kifejti tapasztalait. S egy hét múlva
megjelenik "A magyarság pusztulása" első része...