CÍMLAP
|
ELŐSZÓ |
A demagógia uralma mindig csak rövid életü lehet. Csak addig él, a mig a
nép egészséges politikai érzéke a terrorizmust lerázza magáról. Igy látjuk
ezt Horvátországban is. Még nagyon sokáig érezhető lesz az a megmérhetetlen
erkölcsi és anyagi károsodás, ami Horvátország népét a horvát-szerb
koalició demagógszerü zsarnokoskodása által érte. Évekre kiható, becsületes
szorgos munkára lesz szükség, hogy mindaz orvosoltassék, ami bűnt a
koalició a horvát nemzet haladásán elkövetett. Lélektani rejtély marad,
hogy hogyan lehetséges, hogy alárendelt jelentőségű, szellemi és erkölcsi
nivóval nem biró egyének hogyan birnak egy egész nemzetet néprontó
befolyásoknak alárendelni. Alárendelni nemcsak az oly könnyen
megtéveszthető alsóbb néposztályt, hanem intelligens, politikai belátással
biró férfiakat is.
Ime csak egy példa. Egész Horvátország a legnagyobb érdeklődéssel várta a
horvát-szerb koaliciónak 1908. évi december hó 28-ra egybehivott
összülését. Hiszen általánosan az volt a nézet, hogy a horvát jogpárt, a
koalicióban felszinre kerülő felforgató, sőt igaz nevén nevezve, hazaáruló
irányzat folytán semmi esetre sem maradhat többé a koalicióban. Biztosra
vette mindenki, hogy a jogpárt kilép a koalicióból, ezt igy szétrobbantja
és ezzel a horvát nemzetnek a legnagyobb szolgálatot teszi. És most tessék
elolvasni a horvát jogpárt "Hrvatska" cimü hivatalos lapjában az összülés
után megjelent következő nyilatkozatot:
"Mindazoknak, akik hozzánk ez iránt kérdést intéznek, kijelentjük nyiltan
és becsületesen, hogy a horvát jogpárt az 1907. év december hó 28.iki
rezoluciója, az 1908. évi február hó 20-án megjelent választási felhivása
és az 1908. évi november hó 18-án a boszniai annexiót illetőleg közzétett
rezoluciója folytán, tényleg többé nem tartozik a koalicióhoz. Ez azonban
nem akadályozza őt abban, hogy mindaddig egyetértőleg együtt müködjék a
koalicióval, a mig Horvátországban az alkotmányellenes állapot meg nem
szünik és törvényes kormány nem biztosittatik."
Mit mond ez a nyilatkozat? Nem mást, mint azt, hogy a horvát jogpárt többé
tényleg nem tartozik a koalicióhoz, de még mindig fél Supilo és társai
terrorizmusától és benmarad továbbra is egy oly társaságban, a melyhez nem
tartozik. Van egy ilyen eljárásra lélektani magyarázat?
Reméljük, hogy ez a tévelygés nemsokára teljesen megszünik és
Horvátországban ujra rend és béke lesz.