CÍMLAP
|
Avagy válogatás a kortárs naplóírók munkáiból TARTALOM, ELŐSZÓ,KÖSZÖNTŐ |
Tartalom
Előszó
Köszöntő
Lírio
Fakultatív (s)zürreália
Lírai szösszenetek
Az én végtelen történetem
Vattacukor
Gyógyfűrész
Világölőhárpia blogja
Életünk az új lakásban
Fetykó Judit blogja
Nyomulás az éterben
i'm good at being uncomfortable
Speed oldala
Gondolatok a burokból
Múzsák kertje
Lóci és Dominó
Wunderwelt89
A babagáj-blog
Némaüzem
Tojgli és Kulagép kalandjai
Angyalmenedék
Nem bánok semmi mást
Ritusss élményei
Sex, love & life
Okos, szexi ééés nagyon szerény
Emberi kapcsolatok
Doll parts
Let's go get lost
Jojen's
Szárnyas macska
Pillangó meséi
Myrthill
Gomolygó cigarettafüst
Patch wich?
Jézus a padláson
A vajszínű árnyalat
Hogy mi a szerelem?
Az élet máshol van
Tündérhercegnők az óvodában
Manómesék
Naplótöredékek
Szélsőséges képzelet
A gödör aljáról csodálom a napot
Babanapló
Nolasyn Krónikái
Hősi blogáruló
Heutzutage
Bonni krónikák
The non-adventures life of Mike
Egy egyetemista naplója
Hihicsiripihenye
Myrablog - Egy elmebeteg nő naplója
Ecet és olaj
Elle a l'air d'une princesse, cetté petit
Pickwick Portfolio
Élőben Belgiumból
Sanyika naplója
Vörös Pezsgő
Doris naplója
Regék a Vastrabant vándorlásiról és zajzásiról
Antibaby naplója
Zsemlemorzsa
7g nihil
Komediásblog
Szilda irományai
Les Bandes Vertes: Niki és Rolcsi
Perla Blue
Napsugár blogja
A BOK résztvevői
Előszó
Tinédzserként nekem is volt naplóm. Egy kék, kulcsos, keményfedelű füzetbe
jegyeztem fel a mindennapjaim történéseit. Visszagondolva arra az időre,
emlékszem, milyen nagy örömmel és izgalommal töltöttem meg az üres lapokat,
és milyen nagy féltéssel őriztem a naplómat a szüleim elől. Úgy terveztem,
ez nagy kincs lesz majd a felnőtt énemnek, és a leendő gyermekeimnek. Hiába
nem voltak eltitkolt történések az életemben, mégis úgy éreztem, az az én
kis külön világom. Azonban most, ha 25 évesen fellapozom, a sorokat látván
mosolyra húzódik a szám. Nem volt benne semmi titkos. Csupán egy lelkes
ifjonc írását látom, aki tapasztalatlan, naív tiniként valami nagyot
szeretett volna alkotni az utókor számára. Vajon valaki hasznát veszi-e
valamikor, vagy a leendő gyermekeim számára szolgálhat-e okos dolgokkal?
Nem hiszem.
A modernkori naplók (blogok) azonban már teljesen más kategóriát
képviselnek. A bloggerek a nyilvánosság előtt alkotják meg azt a saját,
titkos, külön világot, amit tiniként talán az ágy alatt rejtegettek volna
egy vonalas füzetbe rejtve. Teszik ezt még akkor is, ha ezzel mások
szemében esetleg felháborodást keltenek, megdöbbentenek vagy élesen
provokálnak. A mai elidegenedő világban talán nagyobb késztetést érzünk
az embertársak figyelmének kiharcolására, és hogy érezzük, mégse vagyunk
egyedül a problémánkkal. Talán ezért is, egyre nagyobb az igény arra, hogy
az "utca embereként" anonim formában, vagy a valós kilétünk felfedése
mellett megmutathassuk magunkat a nagyvilágnak. Emellett nem tagadhatjuk
azt sem, hogy olvasóként izgalmas dolog mások magánéletébe, gondolataiba
bármikor bepillantást nyerni. A világháló megfelelő teret biztosít
minderre. A netnaplók azonban már tartalmilag is sokrétűbbek, mint
nagymamáink féltve őrzött naplói.
Van, aki pusztán időtöltés céljából kezd el írogatni, van, aki különböző
témákat boncolgatva osztja meg a véleményét, esetleg másoknak szeretne
útmutatást adni, bepillantást engedni egy másik világba, de nem ritka az
ún. naplóterápia sem, melynek elsődleges célja az önismeret elmélyítése.
Sok esetben ezen bejegyzések már jóval többek, mint a magánélet egyszerű
közszemlére tétele. Céljuk van, mondanivalójuk. Értékes gondolatok, humoros
írások, pikáns jelenetek, megdöbbentő események, és szívszorító leírások
tárházára bukkanhatunk a netnaplókon belül.
Mindegyiket két dolog köti össze: a nyilvánosság, és az őszinteség. A
gondolatokból digitális mondatok, majd kisebb-nagyobb bejegyzések lesznek,
melyet az Internet felhasználók ezrei számára teszünk elérhetővé egyetlen
gombnyomásra. Ha önmagunknak hazudunk is bizonyos dolgokat illetően, a
publikálással őszintévé tesszük ezt mások szemében, hiszen saját magunkból
adunk egy darabot ismeretlen embereknek. A darabok pedig digitalizált
életté formálódnak. A valóság-show-k világát élve nem meglepő, hogy sokan
kíváncsiak még akár ismeretlen emberek apró-cseprő gondjaira és örömeire
is.
Egyfajta exhibicionizmus, figyelem iránti vágy sok esetben rendkívüli
tehetséggel, igazi tartalommal és értékkel megfűszerezve.
Ez a modernkori naplók világa.
Székely Sarolta Dolores
Köszöntő
Egyszer, egy okos (ámde öntelt) ember arra vetemedett, hogy nemcsak újság-,
de novellaírást is tanít majd fiatal, ígéretes diákoknak. Összeverbuvált
hát egy csapatot annak reményében, hogy kineveli a XXI. század nagy magyar
íróit - de legalább csak egyet. Eleddig nem járt sikerrel, sőt: legtöbb
volt tanítványának ma köze nincs az íráshoz, a szépirodalom, mint fogalom,
tárgy és alany pedig úgy zuhant az egykor ígéretesnek tűnő tanítványok
szobájának sarkába, mit annak rendje, vagy inkább rendetlensége...
Az a pár diák, akikben még tanórák után is égett a tűz (vagy valami),
elkezdtek publikálni. Saját élményeiket írták meg: a KRESZ tanfolyam
"viszontagságait", felnőtté, vagy éppen gyermekké válásuk történetét, azt,
amikor kopog a halál, zeng az ég, a malacok pedig az ólban visítanak.
A publikációs felületük az Internet lett, s mivel nap, mint nap születtek
írások, a pár, magát írástudónak gondoló diák naplót nyitott. Később már
nem írtak novellákat, "egyszerű bloggerek" lettek.
Kis idő múlva - látván, hogy kezdeményezésük sikeres - visszatértek
tanítójukhoz, hogy az véleményezze munkájukat. Az okos (ámde öntelt) ember
megdicsérte diákjait. A bloggerek nem tudták mire vélni egykori mentoruk
pozitív kritikáját, hiszen a tanórák alatt soha nem hallottak tőle ígéretes
véleményt. Rákérdeztek hát, hogy minek köszönhetik a szép szavakat, mire
az okos (ámde öntelt) ember úgy válaszol, hogy "az irodalomnak szépnek,
őszintének kell lenni. Minden napló őszinte, még akkor is, ha magunkat
akarjuk becsapni".
Talán ezért is érdemes egy kicsivel nagyobb figyelmet fordítani a blogokra.
S talán ezért nem hiábavaló az a kezdeményezés, melyet Blogger Online
Könyvhétnek neveztek el.
Bialkó László Gergő