CÍMLAP
|
TARTALOM, BEVEZETÉS |
Tartalom
Bevezetés: Az életem
1. fejezet: Az I. világháború után
2. fejezet: A II. világháborúban
3. fejezet: Az 56-os forradalom idején
4. fejezet: A 60-as évektől a rendszerváltásig
5. fejezet: A köztársaság kikiáltásától az új évezredben
Bevezetés
Bevezetés: Az életem
Budapesten születtem 1915 október 27-én. 1917 februárjában született László
nevű testvérem. 1918 elején apámat behívták katonának, elvitt bennünket a
szüleihez, Ferencszállásra, ahol nem valami kitörő örömmel fogadtak.
Anyámat a nagyanyám rögtön pesti nagyságának titulálta. Egy-szobás falusi
parasztházban rögtön öten lettünk. A házhoz 800 négyszögöles kert
tartozott, és 6 hold földje volt a nagyapámnak, volt munka bőven. Nagy volt
a szegénység a faluban. A többségnek földje se volt, napszámba jártak
dolgozni a jobbmódú gazdákhoz, a deszki báróhoz, vagy a Maros túlpartján
lévő szegedi püspöki uradalomba. Volt még a faluban a Katona nevű majorság,
ott is dolgoztak, és még a Szeged-Csanádi Vasúttársaságnál a vágányok
fenntartásához vettek fel alkalmi munkásokat. Volt, akit ott
véglegesítettek, nyugdíjas állása lett.
Apám 1890-ben született a faluban, Szegeden lett fodrásztanuló, de ahogy
felszabadult, továbbment, több helyen dolgozott, végül Budapesten kötött
ki, ott lett borbély és fodrász, előkelő fodrászszalonban. Ott ismerkedett
meg édesanyám nővérének a fiával, együtt dolgoztak, az mutatta be szegény
édesanyámnak, bár ne tette volna...
Édesanyám Balázs Margit, felvidékről származott, Garamsallóról - most
szlovákiai terület -, nyolcan voltak testvérek, öt leány és három fiú, mind
Budapesten dolgoztak, nősültek, és férjhez mentek a leányok, anyám volt a
legfiatalabb. Ő házasodott a legrosszabbul. A testvérei könyörögtek
apámnak, eltartanak bennünket, amíg ő leszerel, de ő annyira féltékeny volt
édesanyámra, aki szép nő volt, hogy nem fogadta el a segítségüket, és nem
beszélt vagy levelezett volna a szüleivel, egyszerűen odavitt bennünket,
édesanyámat a két kisgyermekkel. Nem csodálom a nagyszüleim meglepetését.
Apám csak Karácsonykor volt otthon, az is veszekedéssel végződött, mert
apám idegbajos volt, mindenkivel összeveszett. Lassan megbarátkoztak
velünk.