
CÍMLAP
Az 1. huszárhadosztály emlékezete
TARTALOM, BEVEZETŐ
Tartalom
Bevezető
N. Bodnár Károly visszaemlékezése
A 4/5 lovasszázad katonáinak közös visszaemlékezése
Hegedűs Ferenc visszaemlékezése
Kovács Mihály visszaemlékezése
Takács Antal harctéri naplója
Névmutató
Bevezető
50 évvel ezelőtt, 1944 júniusában indult a frontra a magyar királyi 1. honvéd lovashadosztály. A honvédség ezen utolsó lovas seregtestjét 1942-43-ban szervezték meg, elsősorban az 1. honvéd lovasdandár 1941-es oroszországi hadjárata haditapasztalatainak felhasználásával. A hadosztály-parancsnokság 1942. október 1-jétől működött Nyíregyházán vitéz Vattay Antal (1891-1966) vezérőrnagy parancsnoksága alatt.
[...]
Róluk, a magyar király 1. honvéd lovas- (huszár) hadosztály tisztjeiről, altisztjeiről és legénységéről szólnak e kötet lapjai. A Jósa András Múzeum 1993-ban közzétett felhívására készítette el visszaemlékezését Hegedűs Ferenc és Kovács Mihály. Karacs Zsigmond, Mosolygó István, Petró Albert, Soós Károly és Szabó Károly pedig közösen elevenítették fel emlékeiket a múzeumban 1993. október 24-én. N. Bodnár Károly 1985-ben írott: Egy jutasi a II. világháború viharában (1938-1948) című visszaemlékezését bocsátotta rendelkezésünkre, melynek egy fejezetét, a lengyelországi harcok leírását adjuk most közre. Szintén egy rövidebb részt közlünk Takács Antal terjedelmes eredeti harctéri naplójából, melyet unokája, Takács Miklós régész juttatott el a múzeumba. Reméljük, hogy e kötet is hozzájárul a magyar honvédség, a huszárhadosztály II. világháborús történetének jobb megismeréséhez.
Nyíregyháza, 1994. június