Tétel adatlapja

CÍMLAP

Szabó Tamás

Munkaévek külföldön - informatikában, 1968-2008

TARTALOM, BEVEZETÉS



Tartalom

Bevezetés
Családi háttér
  Kisipar, magán szektor a Kádár-rendszerben
Gyerekkori emlékek, 1947-1950
Iskolák, egyetem, 1950-1968
  1950-1958, Krisztina Téri Általános Iskola
  Bánki Donát Gépipari Technikum, 1958-1962
  Technische Universität Dresden, 1962-1968
Munkaévek, 40 év informatika, 1968-2008
  MIGÉRT, 1968-1969
  Olympia AG, 1969-1972
  Siemens AG, 1972-1974
  Pragma Softvare GmbH, 1974-1977, az IBM világába
  A Bajor Miniszterelnöki Hivatal megbízása, 1978
  Softlab, a német számítástechnika elitje, 1978-1981
  Magyar szellemi-export munkások, Zürich, 1981
  Schering, Berlin, USA, Párizs
  MTU - egy munkahely, ahol hivatalosan soha nem jártam
  HERMES, Hamburg - nagy kísértés
  BMW autógyár az 1980-as évek közepén
  Adatbank projekt, német-magyar kooperáció, 1984-1986
  IBM, München 1987-1989
  Bayerische Landesbank, a számítógépes, határidős tőzsde kezdete, 1990-1992
  Reischmann Informatik, München, 1992-1997
  A Bajor Miniszterelnöki Hivatal internet projektje, 1996
  IBM, München újra, 1998-2001
  Bayerische Landesbank, minőség-ellenőrzés, 2001
  SZTAKI, a Magyar Tudományos Akadémia Kutatóintézete, 2003-2007
  Hightech Marketing Service
Illúziók a valóság látszata és a látszat valósága
  Biztos tudás vagy csak fellegvárak?
  A szoftverkrízis 40 éve
  A "gondolkodó gép" illúziója
Kreatív munka, szabad szoftver, Wikipédia, 1978-2009
  Az első saját számítógépem
  A számítógép tömegcikk lett, 1985
  Hypertext
  Kalifornia USA
  Lapkiadókból lett szoftverkiadók 1988
  A WEB és a hypertext
  Internet és WEB 2.0, Wikipédia a 2000-es év után
A Német Diplomások Egyesülete
Összefoglalás
  Válaszok a bevezetésben felmerült kérdésekre
  Szakmaváltás
  Engedély nélkül nyugatra
  Müncheni magyarok, akik engedély nélkül hagyták el Magyarországot
  Barátok, rokonok sorsa, akik Magyarországon maradtak
  Rendszerváltás
  Magyarország híre Németországban (2014)
  Mit hoz a jövő?
Tervek
Fényképek
Források, idézetek, kommentárok
  Selye János
  Karl Steinbuch
  Richard Sennett
  Kopátsy Sándor
Fényképek
További eKönyvek
Internet-hivatkozások
English, Deutsch, Français


Bevezetés (részlet)

Elmúltak a munkaévek, lezárult egy korszak, értékelni tudom életem két fontos tényezőjét: negyven évvel ezelőtt elhagytam Magyarországot, és ugyanakkor szakmát is változtattam.

A Münchenben élő magyaroknál vagy a magyar egyetemistáknál a németországi egyetemi évek alatt kialakult kettős kulturális kötődés egész életre szól. Otthon vannak Magyarországon, de Németországban is. Őket érdekelheti ez a visszaemlékezés. Azoknak is érdekes lehet, akik munkájukkal az elmúlt négy évtized információs forradalmának alakítói voltak. Az elmúlt évtizedben, az ezredforduló óta pedig az internettel az információs forradalom mindenkit elért.

A budapesti Német Magyar Diplomások Egyesületének 2004-es számlálásakor 1 200 tagja volt. A Müncheni Magyarok Klubjában az interneten 5 000 körül volt a tagok száma 2010 elején. Ezek egyharmada 40 évnél idősebb. A fiatalabbak ma már másként látják a világot, a társadalmi fejlemények őket esetleg nem érdeklik, csak az informatika fejlődése.

Miért hagytam el Magyarországot a 60-as évek végén? Az úgynevezett Kádár-korszak fénykora kezdődött, amire egyes kortársaim nosztalgiával gondolnak vissza. A környezetemhez viszonyítva ráadásul kiváltságos, jó anyagi helyzetben éltem Budapesten. Talán befolyásolt, hogy előtte a drezdai egyetemen 6 év alatt megszoktam a német környezetet? Jó döntés volt utólag, hogy véglegesen külföldre mentem?

Miért kezdtem el egy teljesen új szakmát, amikor előtte évtizedes tanulmányaim alapján a gépésztechnikusi oklevelet és a villamosmérnöki diplomát szereztem meg. Miért nem dolgoztam még egyetlen napig sem a tanult szakmáim területén, hanem az informatikában? Senki nem sejtette akkor, hogy munkaéveimmel párhuzamosan a digitális forradalom elindul. Csak fiatalos lelkesedés a technika iránt, szerény tudás, és semmi konkrétum nem volt az esélyekről.

Milyen érzés az, hogy most már végre Európában, keleten is megszűntek a határok?

Miért kísért újra Magyarországon a "tudományos szocializmus", a szólamok a "gonosz nyugati kapitalizmusról, a kizsákmányoló multikról". Szellemidézés a múltból, annak ellenére, hogy kényelmesen lehet az interneten vagy nyugati tanulmányutakon saját tapasztalatokat szerezni? Miért kísértenek újra azok a "tudományos elméletek", melyeket 50 évvel ezelőtt Magyarországon nekem is tanulnom kellett? Munkaéveim alatt nyugaton nem is jutottak eszembe, nem volt rájuk szükség, nem tapasztaltam ezeknek az áltudományos elméleteknek semmi hasznát. A rendszerváltás a keleti országokban és a volt NDK-ban az ott élők jelentős részének csalódás lett, ez tény. A Magyarországon megszervezett nyugati tanulmányutak színvonalasak, megmutatják a műemlékeket, múzeumokat, természeti szépségeket. Bátorkodom megkérdezni, hogy meg lehet ismerni egy ilyen úton a környező nyugat-európai társadalmat, a munkaviszonyokat?

Ezekre a kérdésekre keresek magyarázatot a következő fejezetekben. Beszámolok a négy évtized változatos munkaviszonyairól, a társadalmi környezetről a hétköznapok perspektívájából.

[...]


×