
CÍMLAP
Szabó Tamás
Munkaévek külföldön - informatikában, 1968-2008
TARTALOM, BEVEZETÉS
Tartalom
Bevezetés
Családi háttér
Kisipar, magán szektor a Kádár-rendszerben
Gyerekkori emlékek, 1947-1950
Iskolák, egyetem, 1950-1968
1950-1958, Krisztina Téri Általános Iskola
Bánki Donát Gépipari Technikum, 1958-1962
Technische Universität Dresden, 1962-1968
Munkaévek, 40 év informatika, 1968-2008
MIGÉRT, 1968-1969
Olympia AG, 1969-1972
Siemens AG, 1972-1974
Pragma Softvare GmbH, 1974-1977, az IBM világába
A Bajor Miniszterelnöki Hivatal megbízása, 1978
Softlab, a német számítástechnika elitje, 1978-1981
Magyar szellemi-export munkások, Zürich, 1981
Schering, Berlin, USA, Párizs
MTU - egy munkahely, ahol hivatalosan soha nem jártam
HERMES, Hamburg - nagy kísértés
BMW autógyár az 1980-as évek közepén
Adatbank projekt, német-magyar kooperáció, 1984-1986
IBM, München 1987-1989
Bayerische Landesbank, a számítógépes, határidős tőzsde kezdete, 1990-1992
Reischmann Informatik, München, 1992-1997
A Bajor Miniszterelnöki Hivatal internet projektje, 1996
IBM, München újra, 1998-2001
Bayerische Landesbank, minőség-ellenőrzés, 2001
SZTAKI, a Magyar Tudományos Akadémia Kutatóintézete, 2003-2007
Hightech Marketing Service
Illúziók a valóság látszata és a látszat valósága
Biztos tudás vagy csak fellegvárak?
A szoftverkrízis 40 éve
A "gondolkodó gép" illúziója
Kreatív munka, szabad szoftver, Wikipédia, 1978-2009
Az első saját számítógépem
A számítógép tömegcikk lett, 1985
Hypertext
Kalifornia USA
Lapkiadókból lett szoftverkiadók 1988
A WEB és a hypertext
Internet és WEB 2.0, Wikipédia a 2000-es év után
A Német Diplomások Egyesülete
Összefoglalás
Válaszok a bevezetésben felmerült kérdésekre
Szakmaváltás
Engedély nélkül nyugatra
Müncheni magyarok, akik engedély nélkül hagyták el Magyarországot
Barátok, rokonok sorsa, akik Magyarországon maradtak
Rendszerváltás
Magyarország híre Németországban (2014)
Mit hoz a jövő?
Tervek
Fényképek
Források, idézetek, kommentárok
Selye János
Karl Steinbuch
Richard Sennett
Kopátsy Sándor
Fényképek
További eKönyvek
Internet-hivatkozások
English, Deutsch, Français
Bevezetés (részlet)
Elmúltak a munkaévek, lezárult egy korszak, értékelni tudom életem két
fontos tényezőjét: negyven évvel ezelőtt elhagytam Magyarországot, és
ugyanakkor szakmát is változtattam.
A Münchenben élő magyaroknál vagy a magyar egyetemistáknál a németországi
egyetemi évek alatt kialakult kettős kulturális kötődés egész életre szól.
Otthon vannak Magyarországon, de Németországban is. Őket érdekelheti ez a
visszaemlékezés. Azoknak is érdekes lehet, akik munkájukkal az elmúlt négy
évtized információs forradalmának alakítói voltak. Az elmúlt évtizedben, az
ezredforduló óta pedig az internettel az információs forradalom mindenkit
elért.
A budapesti Német Magyar Diplomások Egyesületének 2004-es számlálásakor
1 200 tagja volt. A Müncheni Magyarok Klubjában az interneten 5 000 körül
volt a tagok száma 2010 elején. Ezek egyharmada 40 évnél idősebb. A
fiatalabbak ma már másként látják a világot, a társadalmi fejlemények
őket esetleg nem érdeklik, csak az informatika fejlődése.
Miért hagytam el Magyarországot a 60-as évek végén? Az úgynevezett
Kádár-korszak fénykora kezdődött, amire egyes kortársaim nosztalgiával
gondolnak vissza. A környezetemhez viszonyítva ráadásul kiváltságos, jó
anyagi helyzetben éltem Budapesten. Talán befolyásolt, hogy előtte a
drezdai egyetemen 6 év alatt megszoktam a német környezetet? Jó döntés
volt utólag, hogy véglegesen külföldre mentem?
Miért kezdtem el egy teljesen új szakmát, amikor előtte évtizedes
tanulmányaim alapján a gépésztechnikusi oklevelet és a villamosmérnöki
diplomát szereztem meg. Miért nem dolgoztam még egyetlen napig sem a tanult
szakmáim területén, hanem az informatikában? Senki nem sejtette akkor, hogy
munkaéveimmel párhuzamosan a digitális forradalom elindul. Csak fiatalos
lelkesedés a technika iránt, szerény tudás, és semmi konkrétum nem volt az
esélyekről.
Milyen érzés az, hogy most már végre Európában, keleten is megszűntek a
határok?
Miért kísért újra Magyarországon a "tudományos szocializmus", a szólamok a
"gonosz nyugati kapitalizmusról, a kizsákmányoló multikról". Szellemidézés
a múltból, annak ellenére, hogy kényelmesen lehet az interneten vagy
nyugati tanulmányutakon saját tapasztalatokat szerezni? Miért kísértenek
újra azok a "tudományos elméletek", melyeket 50 évvel ezelőtt
Magyarországon nekem is tanulnom kellett? Munkaéveim alatt nyugaton nem
is jutottak eszembe, nem volt rájuk szükség, nem tapasztaltam ezeknek
az áltudományos elméleteknek semmi hasznát. A rendszerváltás a keleti
országokban és a volt NDK-ban az ott élők jelentős részének csalódás
lett, ez tény. A Magyarországon megszervezett nyugati tanulmányutak
színvonalasak, megmutatják a műemlékeket, múzeumokat, természeti
szépségeket. Bátorkodom megkérdezni, hogy meg lehet ismerni egy ilyen
úton a környező nyugat-európai társadalmat, a munkaviszonyokat?
Ezekre a kérdésekre keresek magyarázatot a következő fejezetekben.
Beszámolok a négy évtized változatos munkaviszonyairól, a társadalmi
környezetről a hétköznapok perspektívájából.
[...]