
CÍMLAP
Benedek Elek
A püspök, meg a püspökfi, avagy: A magyar fa sorsa
ELŐSZÓ
A püspök: Makkai Sándor. A püspökfi: Szász Károly. A püspök 37, a püspökfi
62 éves. A püspök, mint iró, családjában - az én tudásom szerint - első
nemzedék, a püspökfi harmadik. A püspök haladó gondolkodású, a püspökfi
maradó, egy helyben csökönyösen megálló, holott a természet rendje szerint
még haladóbb gondolkodás illenék hozzá. A püspök nem dicsekedhetik nagynevű
ősökkel, a püspökfi nagyapja, Szász Károly, a 19-ik század első felében
Erdély egyik legnagyobb szelleme volt, s talán elég annyit mondanunk róla:
1848-ban államtitkár a szép gondolatokban gazdag Eötvös József oldalán;
apja, szintén Szász Károly, püspök, költő és műforditó, aki ifju korától
haláláig a legnagyobb világszellemekkel (Dante, Shakespeare, Goethe,
Byron stb. stb.) társalkodott s alkotásaiknak magyar földbe ültetésével
halhatatlanitá a Szász Károly nevet.
A püspök megértő, befogadó képességű ember, a püspökfi megdöbbentő
"visszafejlődés" a nagynevű, haladó szellemű ősök után. A püspök -
halljatok csudát! - még Ady Endrét is megérti, mert meg akarja érteni; a
püspökfi mindent elért, amit nagynevű ősök ivadéka elérhet (a legmagasabb
székbe, a képviselőház elnöki székébe emelte Tisza István), igen, mindent
elért, csak egyet nem ért el, azt, hogy Adyt - megértse. Erős a gyanum,
hogy nem is akarja megérteni. Miért nem: erről később lesz sző.
Egyelőre, itt, az előljáró beszédben, állapitsuk meg, hogy az erdélyi
reformátusok püspöke egy igen lelkiismeretes, igen alapos tanulmányra,
ritka elmélyedésre valló könyvet irt Ady Endréről. E könyvnek fő cime:
Magyar fa sorsa. Alcime: A vádlott Ady költészete. A könyv megjelent
Budapesten a Soli Deo Gloria s Kolozsvárt az Erdélyi Szépmives Céh
kiadásában. A püspökfi is irt egy 39 oldalas füzetecskét, amely a püspök
könyvének sajnálatosan lelkiismeretlen, szüklátókörű és rosszhiszemű
birálata.
Minthogy a még sokak által meg nem értett, mert nem is olvasott Ady
Endréről van szó, senkitől sem kivánom, hogy megelégedjék ötven éves irói
pályán szerzett hitelemmel: bizonyitani akarom, hogy a püspök könyve
nemcsak igen lelkiismeretes munka, de szép és bátor cselekedet is, ellenben
a püspökfi füzetecskéje lelkiismeretlen, rosszhiszemű förmedvény. Annyira
rosszhiszemű, hogy, ha nem nézném nagynevű őseit, én is, mint ahogy ő kis
betűvel irja: makkaizmus meg adyzmus, kis betűvel irnám: az egész füzet
elejétől végig - szászizmus.