
CÍMLAP
Fodor Antal
A modern szabászat tankönyve
ELŐSZÓ
Jelen szakmunka, tekintve a mai viszonyokat, hivatva van szabászatunk
terén nagy hiányt pótolni, - mert ha Magyarországon, a szélesebb látkörű
szabó-iparos, szabni is akart tanúlni, úgy nem tudta, hogy e végből hova
is forduljon. Sokan, akik a hivalkodó öndicséret fonala után indultak,
hívatlan s tudatlan szabász-tanitók kezeibe jutottak s ezt a rendszertelen
kontár tanítási módszert természetesen működésük egész ideje alatt
megsínylették, mert eredmény tekintetében soha sem tudtak a közepes
fölé emelkedni.
Jelen szakmunka íróját, aki a szabászegyesületnek három éven át titkára
volt s jelenleg nevezett testületnek alelnöke, ez idő alatt szerzett bő
tapasztalatai serkentették ezen hézag-pótló szakmunka megírására. De nem
csak az a sajnos tény, hogy az egyesületi ingyenes állás-közvetítés
idejében megjelent állás-kereső szabóiparosok tudatlansága és jártasság
hiánya a rajzban, hanem az is hozzá járult ezen elhatározásomhoz, hogy
a Szabászegyesület a modern szabászat elsajátítására szakiskolát kíván
létesíteni, amihez első sorban is egyöntetűen kidolgozott tanterven
alapuló tankönyvre van szüksége.
A Szabászegyesület vezetősége legnagyobb készséggel fogadta ezen
előterjesztésemet és jelen munkám szakszerü megbirálására egy
hetes-bizottságot küldött ki, amely elsőrendű és kipróbált tehetségű
szabászokból állott. A bizottság úgy munkámat, de főképpen annak uj
rendszerét, valamint a belőle kiáradó uj szellemet osztatlan tetszéssel
fogadta és annak az egyesület által való kiadatását egyhangúlag és
lelkesedéssel határozta el.
Hogy uj módszeremet gyakorlatilag is bemutassam a bírálóbizottságnak,
a bizottság egyik tagjára vászonkabátot szabtam ki, melyet a bizottság
egyhangulag kifogástalannak talált s így uj módszerem a nyilvános
tűzpróbát is kiállotta.
Az uj rendszerem egyöntetű, azonban kétféle felállítással alkalmazható:
1. ővvel,
2. őv nélkül.
Az ővrendszerhez nagyobb gyakorlat szükséges, miért is egyszerűbb, de azért
szintén biztos felállitást is mutattam be.
Rendszerem, mely amint már jeleztem, egészen uj, a finom szabóságnak van
szánva s meg vagyok győződve, hogy a kivitelben a legkényesebb igényeknek
is meg fog felelni, mi által a szabósági iparágat, hogy ne mondjam
művészetet, hazánkban magas szinvonalra fogja emelni.
Ez czélom!
Fodor Antal