|
Tuza S. Tibor - Egy mosolyért
|
Elbeszélések, versek
|
KETTEN AZ OSZTÁLYBAN
Csengetnek. Vége az órának.
Tanár az osztálynaplót csukja;
szemüvegét tokjába dugja,
s termet a hangzavar befutja.
Már mindenki pakol, beszélget.
Búcsúzó szók, karok lendülnek,
s a zajok, máris, csendesülnek.
Teremben már csak ketten ülnek.
Ancika marad itt velem.
Az, persze, nem az én érdemem.
A buszunk majd, csak később indul,
s addig eszünk a táskáinkból.
Nézem. Olyan kedvesen eszeget,
hogy felkorbácsolja eszemet.
A mosolyát kutatja szemem
s úgy érzem, hogy máris szeretem.
1961. okt. 10.
KÉSŐ ŐSSZEL
Kora reggel, amint a munkába megyek,
fejemre sapkát, kezemre kesztyűt teszek.
Mert, ha kerékpárral gázolom az utat:
a mardosó őszi szél mindig felkutat.
A lámpám fénye nem világít messzire.
A hömpölygő köd, még lopkod is belőle.
A makadámút kemény, biztosan vezet.
Ám, kutatnom kell, hogy a kanyar hol lehet.
Gördülő kavicsok dobják meg kerekem,
nem sokon múlik, hogy repülve, nem esem.
Támasztékul, picit, le kell tennem kezem,
s az útszéli deres füvet megérintem.
Gyárhoz közeledve, látszik lámpák fénye,
s egy pici sugarat elküldnek elémbe.
Jókor, mert sötét alak mozog az úton:
vonat keresztezi utam a vasúton.
1961. nov. 22.
|