|
|
A csudálatos rozsdafarkú Anyóka felrakott egy fonott kosarat az újonnan elkészült terasz borókafenyő-gerendájára, majd leült Apóka mellé a kispadra, és együtt gyönyörködtek a végre-végre elkészült házátalakításban. A terasz lambériája még nem volt felrakva, de pár nap szusszanásnyi időt örömteli nézelődéssel akartak tölteni... Namegalányuk is. Néhány nap elteltével Apóka, Anyóka, Namegalányuk is csodálkozva vették észre, hogy a borókafenyő-gerendán díszelgő fonott kosár tele van szalmával, tollal, mohával meg mindenféle puha pihével és egy madár is ül benne. Nosza, Apóka, Anyóka, Namegalányuk is átlapozták Európa Madarait és rögvest megállapították, hogy egy rozsdafarkú tojó ül a borókafenyő-gerendán díszelgő fonott kosárban és körötte gyakran megjelenik egy nászruhás hím rozsdafarkú. Apóka, Anyóka, Namegalányuk is csendesebben kezdtek járni a ház körül, az újonnan elkészült teraszt is kerülték, és úgy döntöttek, hogy az a bizonyos fel nem rakott lambéria még egy ideig nem is lesz felrakva. Áhítva nézték a teraszon a kispadot, szívesen leültek volna rá, de hát a rozsdafarkú meg a párja oly szorgosan igazgatták fészküket, hogy nem volt szívük megzavarni az idillt. Teltek múltak a napok. Egy délelőtt a rozsdafarkú tojó kirepült fészkéből és párjával együtt végeláthatatlan kukac, pondró, hernyó, lárva, szöcske, légy, körteormányos és mindenféle rovar eszeveszett mennyiségű hordásába kezdett. Apóka, Anyóka, Namegalányuk is tisztes távolból megleste, hogy a teraszon levő borókafenyő-gerendán díszelgő fonott kosárban kikeltek a kis rozsdafarkúak. Ekkor elhatározták, hogy nemcsak a lambériát nem rakják fel míg a ki nem repülnek a fiókák, hanem a gyümölcsöst sem fogják permetezni nehogy a kukac, pondró, hernyó, lárva, szöcske, légy, körteormányos és mindenféle rovar elpusztuljon az almán, körtén, meggyen, szilván, kajszi- és őszibarackon. Úgy június elején kirepültek a fészekből a kis rozsdafarkúak. Apóka, Anyóka, Namegalányuk is nagyon boldog volt, már csak az okból is, hogy végre leülhettek a terasz kispadjára, és szusszanhattak a lambéria felrakás előtt pár napot. Már készítették a kalapácsot meg a szögeket, mikor észrevették, hogy a tojó megint ott ül a fészken. Nyomban visszahőköltek és a lábukat sem tették a teraszra, na meg a gyümölcsösbe sem mentek permetezni. Július végére megint kirepültek a kis rozsdafarkúak, de pár hétig még a gyümölcsösben csipegették a kukac, pondró, hernyó, lárva, szöcske, légy, körteormányos és mindenféle rovar ízletes testét.
Egy augusztusi napon a rozsdafarkú
pár ismét odaült a teraszra és az illendően megszeppent
- Jóságotokat megjutalmazzuk: Ezentúl
minden évben használhatjátok az új teraszotokat és leülhettek a kispadra
augusztustól égészen március végéig, míg vissza nem jövünk. Ajánljuk, hogy
az őszi és téli hónapokban takarózzatok be, ha kinn akartok lenni.
Továbbá, csak permetmentes biogyümölcs fog teremni kertetekben... lehet,
hogy kicsit kevesebb, esetleg jó kicsit kevesebb, de mindenféle kukac,
pondró és körteormányos is imádni fogja az almát, körtét, meggyet,
szilvát, kajszi- és őszibarackot, ami - mint tudjátok - nekünk nagyon jó.
- mondták és elrepültek. |