
CÍMLAP
Karácsonyi János
A székelyek ősei és a székely magyarok
BEVEZETÉS
Hát még mindig nem volt elég? kiálthat fel akárhány történettudós e
tétel hallatára. Hiszen már malmot hajthatna az a sok tinta, amit a
székely-kérdés megfejtésére már elpocsékoltak! Most drága a papiros,
még drágább a nyomtatás, minek tehát megint ilyen végére nem menő
vitával előállani?
Én nem is állanék elő, ha épen 20 év előtt nem irtam volna egy
értekezést a székelyek eredetére vonatkozó kutatásaimról. E kutatások
azonban részben az én hibámból, részben mások hibájából nem vezettek
végleges, kielégítő eredményre.
Kötelességem tehát hibámat helyreigazítani s a kérdésnek remélhetőleg
megnyugtatóbb megoldását előadni. Tudom, hogy drága a papiros még
drágább a nyomtatás, nem vitatkozom tehát a régibb vagy újabb (Erdélyi
László, Hóman Bálint) történettudósok állításaival, hanem igyekezni
fogok előadásomat rövidre szabni.
Tagadtam 20 év előtt azt, hogy a székelyek ősei hunok lettek volna.
Ezt tagadom most is.
De 20 év előtt vakon követve Hunfalvy állítását, tagadtam azt is, hogy
a székelyek valaha másként beszéltek volna, mint magyarúl. Azt véltem,
hogy a székelyek a magyaroktól csak foglalkozásukra nézve különböztek
s egyszóval a székelymagyar a nagymagyarnak kis öccse volt.
De, ha higgadtan egymás mellé rakjuk a székelyekről szóló XII. és XIII.
századbeli adatokat, ez a vélemény nem tartható.
...