|
Anyaság
Az anyaság a legnagyobb ajándék, amit kaphatunk Istenünktől. Találkoztam -
igaz, kicsit későn - a legigazabb, legbecsületesebb, legszeretetreméltóbb
férfival, aki újra értelmet adott életemnek. Keresések, botlások,
tévedések után végre megtaláltam páromat. Nem mindig bennem volt a hiba,
túlságosan hiszékeny, bizakodó voltam, azt hittem, ha én magamat
megmutatom, a másik elfogad úgy, amilyen vagyok, nem uralkodik, nem akar
birtokolni, átalakítani. Sajnos nem így történt, megpróbált korábbi társam
a maga képére formálni, nem sikerült. Lázadoztam, de mindenképpen társra
vágytam, ezért megalkudtam. Próbáltam megfelelni, alkalmazkodni, de nem
tudtam feladni egyéniségemet. Ő birtokosnak érezte magát, tulajdonának
tekintett. Annyira vágytam egy szerető társra, hogy hosszú évekig
gyötrődtem. Őrlődtem szüleim okos, bölcs tanácsai, saját egyéniségem és a
megfelelni vágyás között.
Nagybátyám mutatott rá arra, ami végül
döntő változást hozott. Azt kérdezte tőlem. "Tudsz vele beszélgetni?
Tudsz mellette úgy élni, ahogy Te szeretnél?" Ez többet mondott, mint
szüleim kissé konzervatív szemléletű mondatai. Elgondolkodtam, és
döntöttem. Nem tudok így élni tovább. Rádöbbentem, hogy egy kisstílű,
féltékeny, kisebbségi komplexusban szenvedő emberhez próbáltam kötődni,
elhittem neki, hogy ő engem szeret és mellettem áll, holott csak önmagát
szerette, engem csak tárgynak tekintett. Kicsinyes életfilozófiája
nagybátyám kérdésére azonnal megvilágosodott előttem. Azt válaszoltam,
hogy "Nem tudok vele beszélgetni, mert ami engem érdekel, - márpedig
nagyon sok minden érdekel - az őt hidegen hagyja, az őt féltékennyé teszi."
Ha múzeumba, színházba, moziba, tárlatra mentem, az ellene elkövetett bűn
volt. Ha egy regényről, filmről meséltem, vagy egy baráti beszélgetésről
számoltam be neki, úgy érezte, hogy őt csaltam meg. Nem lehettem önmagam,
nem mosolyoghattam rá egy barátra, mert őt az felháborította. Nos,
elhatároztam, hogy szakítok vele. Nyolc évet vett el az életemből, a sok
év tele volt szenvedéssel, amik álmatlan éjszakákat, néha mai napig is
fájdalmas álmokat okoznak. Persze ébredéskor mellettem fekszik férjem és
tudom, hogy ő úgy szeret, olyan odaadással, ahogyan ritkán szeretnek.
Találkoztam egy olyan fiúval, aki első
pillanattól kezdve társam, mint akire mindig is vágytam, áhítoztam. Sokat
beszélgettünk, úgy éreztük mindketten, mintha évtizedek óta ismertük volna
egymást. Elmeséltük addigi életünket, azonnal egymásra találtunk. Szavak
nem is kellettek, szinte anélkül is értettük, éreztük egymás gondolatait.
Mintha testvérként nőttünk volna fel, voltak közös emlékeink. Rádöbbentett
arra, milyen az igazi megértés, megbecsülés, szeretet.
Nem nagy szavakkal hódított meg, hanem azzal,
hogy embernek tekintett, megértett, elfogadott olyannak, aki voltam, aki
vagyok. Megbocsátotta tévedéseimet, mint ahogy én is elfogadtam azt,
megértettem, amit ő átélt. Hasonló volt a múltunk, őt sem engedték
kibontakozni, ő sem lehetett önmaga, csak behódoló, megalkuvó, mint én.
Neki is elege lett, ő is szakított. Egymásra találtunk, úgy éreztük, mi
egymásnak teremtettünk.
Két fia volt - kisebb-nagyobb zökkenőkkel - hamar
beilleszkedtek családunkba, elfogadtak engem, mint "mostohát". A
kisebbik sínylette meg inkább a válást, ő akkor 5 éves volt. A nagyobbik
14 évesen sok mindent tisztán látott. Hasonlít a természete a férjemére,
ugyanolyan érett gondolkodású, bölcs, nyugodt, kiegyensúlyozott ember,
mint ő. Fiatalon is ezt bizonyította, és azóta is mindig így viselkedik.
Tisztelem a férjem fiait, hogy a megpróbáltatások, amiket átéltek,
bölcsebbé, okosabbá tették őket, a nehézségek nyomai ugyan érezhetőek, de
nyugodt, boldog életet élnek. Sajnos sok elkallódott fiatalt ismerek,
akiket tönkretettek a nehézségek, szenvedések. Ők, úgy látszik, felül
tudtak emelkedni ezeken és szeretik, tisztelik az embert, úgy is élnek.
Mielőtt gyermekem született volna, már gyakorló anyuka voltam, igaz,
inkább távolról. Pár év múlva viszont, amikor 13 éves lett a kisebbik,
magunkhoz fogadtuk, mi neveltük.
Az anyaságról szerettem volna írni, de az
előzmények nélkül erről nem tudtam volna bármit is elmondani hitelesen.
Amikor áldott állapotba kerültem, nagy boldogság volt, vártam már nagyon
ezt az érzést. Az anyaság csodálatos élmény. Semmivel nem ér fel. Várni
egy csodát, egy emberkét, aki a tiéd és a párodé, aki örökli
tulajdonságaidat, testi-szellemi adottságaidat, aki a másod, aki a párod
mása, aki belőled és párod által fogan és születik meg. Örökli elődeid jó-
és rossz tulajdonságait, őseid gondolkodásmódját, történelmi-kulturális
értékeit, hagyományait. Ükanyád, ükapád, összes felmenőid génjét; testén,
fizikai megjelenésén, reprodukálódik az ősök összes tulajdonsága, akarata,
élménye, emléke. Tovább viszi azt az ősmagot, amit Te örököltél, tovább
viszi génjeiben a biológiai őssejtet -, magyarul Téged és őseidet
képviseli. Azt az őstudást, amit őseid tudtak, éreztek, átörökítik, Te is
gazdagabb lettél általuk, Te átadhatod gyermekeidnek, unokáidnak, amit Te
tudsz, Te érzel. Ha fogékonyak erre, örülhetsz. Valami - reméljük -
megmarad, átörökíthető.
Az az élmény semmihez sem hasonlítható, amikor
egy lény benned megfogan. Amikor egy vagy vele, amikor létezel, ő is veled
együtt létezik. Amikor lélegzel, ő is veled lélegzik. Amikor gyarapodsz, ő
is gyarapszik. Már magzat korban eldőlnek az élet dolgai. Ha a gyermekedet
örömmel várod, benne megtaláltad a legfőbb boldogságot, ő is boldog. Ha
beszélsz hozzá, ő felel a maga módján. Érzi, amikor szorongsz, érzi,
amikor nyugodt, boldog, kiegyensúlyozott vagy, akkor ő is az. Ha zenét
hallgatsz, vagy énekelsz neki, ő is szeretni fogja a zenét. Ha verseket,
meséket mondasz, ő is szeretni fogja azokat. Ezért hát légy inkább boldog,
vidám kismama, mert akkor lesz boldog, kiegyensúlyozott a gyermeked is. Én
nagyon boldog kismama voltam, igaz, hosszú évek óta vágytam erre, de végre
elkövetkezett a pillanat, amikor gyermekem születését vártam. Egészen más
ember vált belőlem, látszott mozdulataimon, külsőmön is a boldogság. Mint
ahogy minden kismama megszépül, azt mondták, én is megszépültem. Ezt a
páromnak köszönhetem, aki boldog anyukává tett.
Amikor még nem tudtuk, milyen nemű lesz
gyermekünk, két nevet választottunk, az ismeretségi évforduló körüli nevek
közül: Zsófiát és Simont. Magamban én Zsósinak szólítottam a bennem
növekvő emberkét. A Simon "meghallgattatott"-at jelent, ezt jelnek
tekintettük. Úgy látszik, ő már magzat korában üzent nekünk. Amikor fiú
lett, örültem, mert a férjem két fia jobban örült öccsüknek, mintha húguk
született volna. Azóta is nagyon szeretik egymást.
A kórházban éppen látogatási tilalom volt
influenzajárvány miatt, de azért ő gyakran beszökött Én büszkén, boldogan
futottam le a lépcsőn, hogy találkozzunk, megköszöntem neki fiunkat. Tőle
kaptam és a Jóistentől a legnagyobb ajándékot, a fiamat, akihez sokszor
imádkoztam ezért. Megköszöntem, hogy a legboldogabb anyává tett.
Koraszülöttként egy kis sárgaságot kapott, az első héten az anyák
szállásán kellett laknom. Az első alkalommal, amikor kihozták kisfiamat,
nem tudott szopni. Ettől megijedtem, de nem adtam fel. Lefejtem azt a pici
tejet, ami emlőimből fakadt, de reméltem, később több lesz. Egy hét után
annyit szopott kisfiam, hogy nem hitték el a nővérkék, csodálkoztak. Hamar
megerősödött, hazamehettünk.
Az első fürdetést közösen végeztük párommal,
akinek már volt gyakorlata. Utána egyedül fürdettem, tornáztattam,
dédelgettem. Hála Istennek, rendesen fejlődött, két hónapos korára
megkétszerezte súlyát. A kórházban hagyták, hogy összemelegedjünk, nem
korlátozták a szoptatási időt, a becézgetésre volt módunk. Ez később,
otthon is így folytatódott, bármilyen sokat szopott, elég is volt a tejcsi,
már régen jóllakott, ajka még mindig a bimbóhoz tapadt, akkor is, ha már
nem jött belőle semmi. Ragaszkodott a meleg, szeretetteljes öleléshez,
szíve a szívem fölött dobogott, együtt éltünk továbbra is úgy, mintha még
az anyaölben lett volna. Nagyon élveztem a vele együtt töltött időt. Nem
tudom, milyen körülmények között vannak azok a kismamák, akik unatkoznak,
nem tudnak "kiteljesedni" a három év alatt, amit gyermekükkel
tölthetnek. Nekem ünnep volt minden nap, mindig valami újat fedeztem fel a
fiam tulajdonságaiból, képességeiből. Egy-egy mozdulata, mosolya, később
első lépései, szavai olyan boldogsággal töltöttek el, hogy a világ nem is
érdekelt szinte, annyira elfoglalt a gyermekem világa.
Később együtt fedeztük fel azt a külső világot,
amit fokozatosan tágítottunk. Persze bensőséges világunk megmaradt, csak
ablakot nyitottunk kifelé is. Amikor járni tanult, a bútorokba
kapaszkodott, a fal mellett oldalazva ment, sokat nevettünk. Mindenben
nagyon óvatos volt, amikor azonban biztos volt önmagában, akkor túlságosan
is vakmerő lett. Ez végigkísérte eddigi életét is. Megfontolt, minden
körülményt megvizsgál, és csak akkor dönt, amikor már ismeri a
részleteket. Spórolni, tervezni pici korától tud, keresetét ügyesen osztja
be, nem pazarol. Vigyáz az egészségére, megválogatja, mit eszik. Gondosan
megtervezi életét, bölcs döntéseket hoz.
Emlékszem, amikor pici volt, akkor is átlátta,
hogy mi az anya és mi az apa feladata. Egyik mondása ezt fejezi ki: "Aja,
kérek szépen szörpöt!" - erre én: "Apuci is tud adni neked. - Aja,
Te gyere, Te vagy a nő, ő a fiú." A nemekkel kapcsolatos volt a másik
eset is: "Aja, én miért nem lánynak készültem?" - kérdeztem, hogy "Szeretnél
lány lenni? - Igen - Azért, mert Aja is lány? - Igen és sok a lány az
udvaron." - elgondolkodott, aztán így folytatta: "Valakinek...
valakinek fiúnak is kell lennie?" Sokat voltunk kettesben, a férjem
egész nap távol volt, dolgozott, csak esténként és hétvégén voltunk
együtt. Hozzám nagyon kötődött, de édesapját is nagyon szerette, sokat
bolondoztak, játszottak. Gyakran kirándultunk, a hegyek között sokszor
nyaraltunk. Amikor először volt távol tőlünk 2 napig, a búcsúzás simán
zajlott, csak este nyűgösködött, hiányolt bennünket. Mondta is, hogy "ha
Aja itt lenne, megvigasztalna".
Barátságos gyerek volt, a rossz külsejű
embereknek is előre köszönt, beszélgetett velük. Hamar beilleszkedett a
közösségbe, hiszen szinte egész nap gyerekek vették körül otthon és a
játszótéren is. Sokat meséltem neki, a legtöbbször azt kérte, hogy én
találjak ki meséket. Könyveket is lapozgatott, de nem szerette a kötött
szövegeket, mindig újakra volt kíváncsi. Órákig elfoglalta magát, rajzolt,
épített egyedül is. Ő is kitalált történeteket és eljátszotta a macijának,
komolykodó arccal vizsgálgatta "orvosi műszereivel", mondogatta,
hogy "sóhajts!..... ha megszúrlak, nem fog fájni!" Három évesen
tudott olvasni, írni. Egy betűjátékkal tanult meg olvasni, a kockákból
rakosgatta ki a szavakat. Nem erőltettük, ő kérdezett, mi pedig feleltünk,
és lassan már mondatokat is olvasott. Írni is úgy tanult meg, hogy
kérdezte, melyik betűt hogyan kell leírni, mi pedig megmutattuk.
A mesékből sok mindent megértett, de sajátos
gondolatvilága volt. Egyik alkalommal azt mondta: "Aja, ugye aranyos
volt a boszorkány, hogy megmutatta, hogyan kell bebújni a kemencébe?"
Máskor gyurmából családot készített. Én voltam a legnagyobb, az egyik
lábam háromszor akkora lett, mint a másik. Kérdeztem, miért. Azt mondta: "Kibicsaklott
a bokád, és megdagadt". Az óvodában ügyes, kreatív volt, az óvónők
szerint értelmi, logikai képessége magasan a többi felett állt. Az
iskolában nagyon jó pedagógushoz került, aki külön feladatokat adott neki,
így nem unatkozott az órákon. Később, gimnazistaként két kisregényt írt,
amikből a kiadó lektora szerint filmforgatókönyvet is érdemes lenne írni,
annyira plasztikus, cselekményes írások. Aki olvasta és nem tudta, hány
éves Simi, azt hitte, hogy harminc körüli, annyira éretten gondolkodik.
Ma is sokoldalú és nyitott emberke, szeretetre
méltó, szerény, remélem, ilyen is marad. A játékos gyermeki lelkét -
remélem - sohasem veszíti el, mert akkor lesz vidám, boldog élete, ha ezt
megőrzi. Már 24 éves, de ha átöleljük egymást, ugyanúgy érzem azt a
bensőséges ölelést, amit akkor éreztem, amikor karjaimban tartottam, és
pici szája keblemre tapadt, ujjai szorongatták kezemet, szíve
együtt dobogott szívemmel.
Álmaimban gyakran előjönnek azok a gyönyörűséges
órák, napok, amiket akkor éltem át, amikor naponta figyelhettem
fejlődését, fizikai és szellemi gyarapodását, mosolyát, mozdulatait,
gügyögését, majd szavait. Úgy feküdt karjaimban, mint aki sosem akar
elszakadni tőlem, mint akit sosem tudok elszakítani magamtól. Olyan
odaadással simult hozzám, mintha ez lenne a legfőbb jó, amit ebből a
világból tapasztalt, én pedig úgy adtam az éltető nedűt, mintha semmi mást
nem tudnék neki adni, ami ennél jobb lehetne, minden szeretetemet a tejbe
próbálnám áttenni, pici ajka úgy szorította a bimbót, úgy préselte ki
belőle a tejet, mintha mindazt, amit én adok neki, felérne a világ
legnagyobb kincsével, megpróbálta magába szívni a világot. Később is leste
szavunkat, nyitott volt a világra. Hála Istennek kedves, szerény, szerető
gyermek, akiben magunkra ismertünk. Csodálatos az anyaság, megdöbbentő,
hogy bölcsességben, emberségben túlmutat rajtunk gyermekünk. Sokszor ő ad
tanácsokat nekünk, ő világít rá olyan dolgokra, amiket ő ismer jobban, mi
tanulunk tőle. Azóta már nagymamaként - a nagyobbik fiúnak kislányai -
újra átélhetem a pici babák megnyilvánulásait, apró mozdulatait, tetteit,
első szavait, lépéseit. Figyelhettük naponta, új dolgokat láthattunk,
egy-egy szavuk olyan boldog pillanatokkal ajándékozott meg bennünket, amit
korábban el sem tudtunk képzelni. Amíg ezt nem tapasztaltam, fogalmam sem
volt arról, mit jelent szülőnek lenni. Ezt szavakkal ki sem lehet fejezni,
aki ezt nem tapasztalta, nem ismerheti ezt az érzést. Ezt a boldogságot
átélni, ezt a csodát megélni nagy ajándék Istentől. Utódainkban
gyönyörködve lehetünk a leggazdagabbak a Földön. |