|
Ünnepeink
Fájdalmas és szívet melengető ünnepeink életünk meghatározó eseményei.
Szükségünk van arra, hogy a hétköznapok szürkeségét időnként felváltsák az
ünnepek, amikor együtt lehetünk családtagjainkkal, távol élő rokonainkkal,
vagy barátainkkal. Ilyenkor készülünk arra, hogy minél emlékezetesebbé
tehessük azt. Asztalunkat szépen feldíszítjük, illő módon várjuk a
vendégeket. Sütünk, főzünk, de arra is ügyelünk, hogy ne csak a külső
legyen méltó, lelkünkben is csendet, békét teremtünk. Pici gyermek voltam,
amikor nagyanyóék aranylakodalmukat ülték. Ott volt minden rokon, barát,
megható ünnep volt. A házat újra szentelte papunk, a kis öregeink 50 évvel
ezelőtt tett fogadalmukat megerősítették, hogy örömben, bajban kitartanak
egymás mellett. Így is történt, mert 64 évet éltek együtt. Amikor nagyapó
eltávozott, három hónap múlva nagyanyó is követte, a másik nélkül már nem
tudott tovább élni. Édesapa minden évben megemlékezett ismeretségi,
házassági évfordulójukról. Meglepte Édesanyát valami kedves ajándékkal,
reszkető kezével kis táblácskát hímzett, amelyre ráírta az éppen aktuális
évszámot is. A legaranyosabb az volt, amikor egyszer szerenádot adott
Édesanyának. Bennünket beavatott, úgy tettünk, mintha aludnánk, amikor az
előszobából felhangzott a hegedűn Édesanya kedvenc dala. Akkor mi
kibújtunk az ágyból és az "ifjú párt" körbeugráltuk. Születésnapokon,
karácsonykor mindig együtt ünnepeltünk, apró, legtöbbször magunk
készítette ajándékokkal köszöntöttük egymást. Jókat játszottunk,
tréfálkoztunk, meséltünk, énekelgettünk. Édesapa 80., Judit 90.
születésnapját is így ünnepeltük, részt vett az egész család. Sok szép
órát töltöttünk így együtt, sok fotó készült, mindegyiken látszik a jó
hangulat.
Amikor Édesapa már nagyon beteg volt, ágyban feküdt egy éve, a 90.
születésnapja előtt pár nappal Enikőék meglátogatták. Ez volt az utolsó
születésnap, amelyen felesége, lányai, unokái, dédunokái körében
köszönthettük őt. Fájdalmasan szép ünnep volt, szegény már készült a nagy
útra. A kis szobát beragyogta a szeretet fénye. Ő is felélénkült, a
simogatások, a kedves szavak szenvedő arcát felderítették. Mindannyian
tudtuk, hogy ebben a világban már csak pár napot tölthet. Három nap múlva
le is hunyta szemét. Előtte derűs hangulatban dúdolgatott, tréfálkozott,
de a nővér látta a jeleket, felhívott. Én azonnal indultam hozzá, de a
város másik végéről későn érkeztem. Azt hittem, még él, mert a homloka
meleg volt, amikor megsimogattam. Szeme azonban homályos volt és merev.
Ütőerét tapintva még érezni véltem azt, hogy dobog a szíve, de a tükörben,
amit szája elé tartottam, már nem látszott a pára, nem lélegzett.
Lecsuktam a szemét, hívtam az
orvost, ő megállapította, ami elkerülhetetlen volt. Édesanya már nagyon
előrehaladott Alzheimer-kórban szenvedett, nem is fogta fel a történteket.
Az, hogy még együtt ünnepelhettünk, valamit enyhített a fájdalmunkon.
Később Édesanya is elment, a kórházban még köszönthettük a születésnapján
- kísérteties volt, hogy ő is pár napot élt ezután, mint Édesapa.
Pár év múlva Anti hatvanadik születésnapjára készültünk. Szervezkedtünk,
hogy minél nagyobb legyen az ünnepelt meglepetése. Igaz, kicsit féltem
ettől az ünneptől, mert nemrég jöttem ki a kórházból. Gyenge voltam, de
igyekeztem mindent megtenni, hogy jól sikerüljön minden. Hirtelen, egyik
percről a másikra következett be a komoly baj. A derekam begörcsölt, az
orvosom szigorú ágynyugalmat javasolt. Én betartottam az utasításokat,
feküdtem.
Születésnapom volt, azzal ünnepeltem, hogy "heverésztem" és olvastam.
Egyik kezemből a másikba szerettem volna átvenni a könyvet, nem sikerült.
Nem mozdult a karom. Nagyon megijedtem. Az jutott eszembe, amikor a
térdműtétem után az orvos kérte, hogy emeljem fel a lábamat, és én nem
bírtam megmozdítani. Akkor azt mondta, hogy az agyam kiadta az
utasításokat, de valami mégis megakadályozza, hogy felemeljem. Próbáljam
újra. Megpróbáltam, sikerült. Most, amikor nem mozdult a bal kezem, csak
bénán feküdt, megpróbáltam a lábamat is felemelni. A jobbat sikerült, de a
balt nem bírtam mozdítani. Ekkor jöttem rá, hogy nagy a baj. Szerencsére Simi otthon volt, éppen vizsgára készült. Átszóltam a másik szobába, hogy
segítsen, hívja fel az ügyeletet. Rohant a telefonhoz, ami az ágyam
felett, a könyvszekrényen volt, de én nem értem el, nem tudtam mozdulni.
Nem vették fel. Mondtam, hívja a háziorvosomat, mert délben biztosan
otthon tartózkodik. Őt sikerült elérni, átadta Simi a kagylót, a doktor úr
kérdezte, mik a tüneteim, én elmondtam. Azonnal hívta a mentőket. Simit
megkértem, hogy vigyen ki a mellékhelyiségbe. Szegénykém
nagyon rémült volt, de felemelt, a nyakába kapaszkodtam a jobb karommal, ő
pedig kicipelt a szobából, lógott a bal karom és a bal lábam. Egész
testemet így vonszolta ki, végig az előszobán. Szörnyű lehetett neki is,
de nekem volt a legnehezebb, hogy neki ezt át kell élnie. Persze féltettem
a saját kis nyomorúságos életemet is -, ne mondja azt senki, hogy ilyen
helyzetben nem fél! Csengettek, jöttek a mentősök. A hordszékbe ültettek,
kikérdeztek, már indultunk is a kórházba. Simi lekísért engem,
elbúcsúztunk.
Ez volt életem egyik legnehezebb pillanata, a mentőautó ajtaja
becsukódott, és én nem tudtam, láthatom-e még fiamat, férjemet. Talán
sohasem láthatom őket többé, egy perc, és minden megváltozik körülöttük.
Anti éppen a Hernád-völgyben dolgozott, vele sem találkozom talán többé
soha. Minden elvész, egy perc alatt. Rettegtem, nem csak a saját helyzetem
miatt, hanem inkább attól, hogy velük mi lesz. Lepergett előttem néhány
másodperc alatt egész életem. Mit tudtam megvalósítani, és mit nem? Mit
lehetett volna még megtenni?
Az öreg emberek talán felkészülnek erre a pillanatra, talán megalkudnak
azzal a gondolattal, hogy egyszer el kell távozniuk ebből a világból, de
miután lezártak minden függőben lévő dolgot, könnyedén hagyják el ezt a
bolygót. Tudják, hogy utódaiknak mindent átadtak, amit átadhattak, nem
marad utánuk semmi, amit még be kellene fejezni. Megtettek mindent, ami
megtehető, életük teljes volt, és nyugodtan elhagyhatják szeretteiket,
mert bennük elvetették a magot. Ők tovább viszik azt, amit ő elkezdett,
tudásuk az ő tudásával gazdagodott. A kórházban minden gyorsan történt.
Megvizsgáltak, CT-vizsgálatra küldtek. Ott szerencsére nem találtak semmi
kórosat. Azonnal infúziót kaptam. Az orvos szerint az volt a szerencsém,
hogy hamar bejutottam a kórházba. Sokan órákat késnek, és akkor már
maradandó nyomokat hagy ez a katasztrófa testükben. Van, akinél
visszafordíthatatlan károkat okoz, agylágyulást, bénaságot. Szerencsés
voltam, hogy otthon volt a fiam és ő tudott segítséget hívni. Egyedül nem
lettem volna erre képes, és amikor hazajöttek volna a munkából, addigra
késő lett volna. Így néhány óra múlva már saját lábamon mentem ki a
fürdőszobába - igaz, húztam, mint egy fadarabot. Anti is bejött este,
akkor már tudtuk a diagnózist is: stroke. Az erek szűkek voltak, nagy volt
a hőség, nem fogyasztottam elég folyadékot, nem tudta az ereket átmosni.
Elég súlyos bénulás volt, újra kellett tanulnom járni, de lassanként
rendbe jöttem. Tíz napig infúziót kaptam, ezután hazaengedtek. Gyenge
voltam, mint a harmat, a hőség miatt csak hajnalban és este mozdulhattam
ki a lakásból. Ez nagy megpróbáltatás volt az egész családnak,
figyelmeztetés nekem, hogy másképpen kell élni.
Így következett el Anti születésnapja. Sok vendéget hívtunk, rokonokat,
barátokat. Mindent előkészítettünk, a garázsok melletti kertben
ünnepeltünk. A köszöntések előtt kiosztottam mindenkinek 1-1 gyertyát,
Antit valamilyen ürüggyel elküldtük, és amikor visszahívtuk, akkor az
egész társaság körben állt, égő gyertyával kezében. Anti nagyon
meghatódott. A sziklakert mellé körben elhelyeztük az égő gyertyákat.
Ezután mindenki átadta ajándékát. Az asztaloknál elhelyezkedtünk, Anti
grillezett. Csapra ütöttünk egy sörös hordót. A vendégek Antitól kapták a
frissen kisült hússzeletet, a salátát én tálaltam. Az asztalokon étel,
ital sorakozott. Hajnalig ünnepeltünk. Jól sikerült az ünnep.
Anti szervezte meg az én 60. születésnapomat. Meghívta a távoli rokonokat
is, itt voltak az unokák, testvérek, unokatestvérek. A sok szép és értékes
ajándék között a legszebb, amit Simitől kaptam, egy cédula, amelyen ez
állt: "60 évig velem álmodtál, 24 éve együtt álmodunk". Azóta mindig
magamnál hordom. Ez volt a legértékesebb, amit az élettől kaptam. Anti az
étteremben lepett meg azzal, hogy felolvasta Ady "Őrizem a szemed" című
versét. Elcsuklott a
hangja, én is sírtam. Ebben benne volt a 25 év, amit együtt töltöttünk.
Mindkettőjüktől a lehető legszebb ajándékot kaptam. Ennél csak az volt
aranyosabb, amikor Simi a névnapomra Anti segítségével süteménnyel
ajándékozott meg. Ő "írta" rá tésztából a betűket. Amikor a kórházban
kibontottam a csomagot, és megláttam a feliratot: SZERETLEK, elsírtam
magamat, de velem sírtak a betegtársak is a szobában. Kár, hogy romlékony
anyagból készült, mert emlékbe szívesen eltettem volna. Igaz, nemcsak
tárgyakat lehet megőrizni, hanem a lelkünk is emlékszik.
Amikor 25. házassági évfordulónk közeledett, beszélgettünk arról, mi
lenne, ha ezt templomi esküvővel szentelnénk meg. Elhatároztuk, hogy
nemcsak újabb fogadalommal erősítjük meg a 25 évet, hanem - miután már
nincs akadálya-, Isten előtt is összekötjük életünket. Korábban csak
polgári esküvőt tarthattunk. Meghívtuk a rokonokat, barátainkat,
munkatársainkat. Csodálatos nap volt. Itthon mindent előkészítettünk,
Anti, a nagy szakács, már napokkal előbb elkészítette a sülteket, a
süteményeket. Reggel indultunk a templomba. Torockón vettem erre az
alkalomra egy szép ruhát, egy népművész elkészítette a gyöngyös pártámat.
Megkértem unokáimat, hogy ők legyenek a koszorúslányok. Szép kis
koszorúkat viseltek, a menyem is koszorúval kísérte őket.
Régi tanúink voltak a jelenlegi tanúink. A Zárda-templom családunk számára
különösen kedves. Édesapa ott tanított, Enikő oda járt iskolába, Judit őt
mindig elkísérte. A kápolna pedig nagymamám testvérét, Kaffka Margit
emlékét is idézi, aki az Irgalmas Rend apácáinál tanult Szatmárnémetiben,
ahonnan ide áttelepültek. Egy római zarándokúton ismertük meg Lojzi atyát,
akivel az úton sokat beszélgettünk, őt kértük fel arra, hogy eskessen
össze bennünket. Elvállalta, kedves, baráti, szép gondolatokkal teli volt
a beszéde, amit hozzánk, "ifjú párhoz" intézett. Amikor hazaértünk, a
kapuban hirtelen
felkapott Anti, ölben vitt be a lakásba. Pedig nem voltam már olyan
könnyű, mint akkor, amikor megismert. Utána az udvaron láttuk vendégül a
társaságot. Jól éreztük magunkat, ettünk, ittunk, jókat beszélgettünk, még
táncoltunk is. Eltöltöttünk egy feledhetetlen napot szeretteink körében.
Azt sajnáltuk csupán, hogy szüleink már nem lehettek velünk. Bizonyára
látták fentről, a csillagokból örömünket, velünk örültek. Ezek voltak a mi
fájdalmas és szívet melengető ünnepeink. Vannak a mindennapokban is olyan
pillanatok, amikor az ember elérzékenyül, amikor azt gondolja, hogy ennél
boldogabb már nem lehet. Mégis jönnek újabb pillanatok. Becsüljük meg
őket! |