|
Virág az ágyunk, ég a
takarónk
A természet közelében élők szinte eggyé válnak a földdel. Szorgalmas
munkájuk közben beszippantják a virágos mezők illatát, megfigyelik az ott
élő állatkákat, az aprótól a legnagyobbig, az elvetett gabona növekedését.
Vetéstől aratásig dolgoznak hajnaltól késő estig, ahogy a szólás mondja: "látástól
vakulásig". Az ásóra vagy kapára támaszkodva néhány percig pihennek.
Felnéznek az égre, elmondanak egy fohászt azért, hogy munkájukat áldás
kísérje. Szemükkel követik a felhőket, csodálják azok alakváltozásait.
Arról ábrándoznak, hogy egyszer talán a madarakkal együtt szállhatnak a
magasban, megszabadulva minden nehézségtől, de tudják, hogy őket arra
teremtették, hogy itt lenn, a földön éljenek. Delelés idején a fáradtság
elnyomja őket, rövid, de könnyű az álmuk. Az idei tavaszi nagy áradások
következtében sok helyen nem tudták betakarítani a termést, az ország nagy
része vízben állt, megközelíteni sem lehetett a területet, a vetés
elmaradt. Mi lesz jövőre?
Pár nappal ezelőtt jött a vörös veszedelem. Nos,
most nem az, amit már Nostradamus is megjósolt. Olyan hirtelenséggel
zúdult három megye falvaira, szántóföldjeire az iszapos ár, aminek súlyos
következményeit még sokáig tapasztalhatjuk. Ezernyi ember veszítette el
házát, minden ingóságát, több ezer hektárt árasztott el. Több száz ember
sebesült meg, égési sérülésekkel kerültek kórházba, tíz halottunk van már.
Ilyen veszedelem világunkban még nem történt. Súlyos földrengések,
áradások, tűzvészek, viharok pusztítottak már több helyen, de ez az első
ilyen, ami kis hazánkban történt. Sok segítséget kaptunk a világ
tudósaitól, szakembereitől, de hatalmas munka vár a hazai irányítókra is,
hogy a károkat elháríthassák. Megkezdődtek a mentési munkálatok azonnal,
szakszerűen intézkedtek. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy nem éjjel
tört rájuk az ár, mert akkor több ezer ember halt volna meg. Így is
rengeteg ember került veszélybe, nagy nehézségek árán tudott csak
kimenekülni házából, mindenét ott hagyva. A katasztrófavédelemtől,
rendőrségtől, honvédségtől sok segítséget kaptak, a nagy cégek
tulajdonosai mellett a kisemberek is segítették a károsultakat, megkezdték
adományaik szállítását a segélyszervezetek, sok alapítvány gyűjt nekik.
Megindult a jogi felelősségre vonás gépezete is.
Amit a televízióban látok, az maga a borzalom.
Elképzelni sem lehet, mikor lesz itt újra élhető világ. Tarkovszkij
filmjéből a zóna rémlik fel előttem. Ott láttam ilyen marsbeli tájat,
ekkora pusztulás nyomait. Vörös iszap borít mindent. Talán sohasem lesz
itt virág a mezőkön, nem hajladozik aranylón a búza a szántóföldeken, a
környező folyókból az utolsó élőlény is kipusztul. A legszörnyűbb csapás
azonban az embereket érte. Minden vagyonkájukat elveszítették. Házak,
kertek, földek, ruhák, élelem beborítva iszappal.
Ha gyorsan nem tesznek valami óvintézkedést,
akkor a megszáradt zagy porrá válik, és ki tudja, mi lesz a következménye,
hány élet pusztul el, ha a szél felkapja és szétteríti, messzire viszi
azt. Egész életek nyugszanak a nagy vörös temetőben. Múltjukat és talán
jövőjüket lepte be az ár. A gyár vezetőjének nyilatkozata arcpirító
nemtörődömségről tett tanúbizonyságot. Azt mondta, hogy mindent rendben
találtak az ellenőrzésnél. Ennek ellenkezőjét állítják azok a dolgozók,
akik látták a repedést a tározó falán. Egy korábbi törvény értelmében a
hazai környezetvédelem veszélyesnek ítélte az így tárolt anyagot,
nehézfémek hatását. Ezt néhány évvel ezelőtt - nyomásra - megváltoztatták,
és nem minősül veszélyes anyagnak a zagy. Ez felháborító! Milyen
szakemberek ezek és milyen törvényhozók? Nem számít az emberélet? A
felelősségre vonás remélhetőleg minél előbb megtörténik, és megbüntetik a
bűnösöket, rács alá kerülnek, de nem menekülhetnek az anyagi kártérítéstől
sem. A hanyagság, felelőtlenség hatalmas méreteket öltött az utóbbi
évtizedek során. Következménye pedig generációk életét teszi
elviselhetetlenné. Ez új törvények meghozatalát és betartatását követeli.
A falvakban sokan laktak régi házakban, de több
új ház is épült, amelyre lakói hitelt vettek fel. Ezek is lakhatatlanná
váltak. A bank képviselői máris felhívták a tulajdonukat pár napja
elvesztett embereket, hogy vagy azonnal új fedezetet biztosítanak
számukra, vagy egy összegben fizessék be összes hátralékukat. Nem elég az,
hogy ezek az emberek pillanatok alatt teljesen tönkrementek egészségileg,
lelkileg, mindenüket elvitte az ár, felocsúdni sem tudtak bánatukból, még
ez is bekövetkezett? Embernek nevezhetők ezek a banktisztviselők? Az
üzleti élet így elaljasította őket? Még az állatok sem viselkednek így
társukkal, megvédik, ha veszélybe kerülnek. Nem csak a külső táj hasonlít
egy élettelen bolygóra, a lelkek is kiüresedtek, megdermedtek? Az ember,
ez a csodálatos teremtmény géppé vált? Hol a virágos ágy és hol a takaró? |