|
Ölelések
Kertünk virágai illatoznak, a fecskék bontogatják szárnyaikat, repülni
tanítják szüleik a fiókákat. Nézem az elém táruló Bükk vonulatát, a
hegyoldal smaragdját. Az ég kékjében hófehér felhők úsznak, a napot néha
egy-egy felhő eltakarja, ott az erdő sötétebb, alatta üde, friss lombok
ontják a tiszta hegyi levegőt. A nap forró tüze égeti a bőrömet, átadom
magamat a melegének. Micsoda fenséges látvány! Nyugalmat áraszt, felemeli
a szívemet.
Arra gondolok, ezt talán nem is érdemlem meg.
Mint ahogy azt sem, hogy ebben a korban, amelyben élünk, ahol nap mint nap
háborúk szaggatják szét a népeket, nemzetek süllyednek el, éhínség,
nyomor, betegségek soha nem látott mélységekbe taszítanak milliókat -, én
itt ülök, van mit ennem, hajlék, ahol lehajthatom fejemet, szerető család
vesz körül. A föld távolabbi részéről, de sokszor alig néhány km-ről is
érkeznek a hírek katasztrófákról, bombázásokról, onnan, ahol nincs élelem,
ivóvíz, dühöngenek a járványok, éhen halnak a csecsemők. Nyugalomban
élhetek, holott mások a mindennapi kenyerüket fáradságos munkával keresték
meg, és most, idős korukban azon töprengenek, ki tudják-e fizetni a
számlákat, tudnak-e fűteni, vagy egyedül, magányosan vacoghatnak hideg,
sötét lakásokban, ahol rájuk se nyitja senki az ajtót, elfeledve,
elhagyottan tengetik utolsó napjaikat és csak hónapok múlva derül ki,
egészen véletlenül, hogy már nincsenek közöttünk. A közöny ugyanis
olyannyira eluralkodott világunkban, hogy észre sem vesszük sokszor, hogy
hiányzik közülünk valaki.
Ilyenkor van nagy jelentősége a barátságnak, az
emberi közösségeknek. Az állatvilágban ritka az a faj, ahol nem
gondoskodnak az utódokról, ahol nem segítik egymást. Tanulhatnánk tőlük!
Nálunk, embereknél azonban manapság az a szemlélet hatalmasodott el, hogy
"csak magaddal törődj, ne foglalkozz a körülötted élőkkel!"
Ebben az elembertelenedett világban még inkább
kellene egymásra figyelnünk, megértéssel fordulnunk embertársaink felé,
segítenünk, ott, ahol szükség van rá. A családi és baráti közösségek nagy
része sajnos széthullóban van, nem működik. Nem hagyunk időt arra, hogy
ápoljuk a rokoni, baráti kapcsolatokat. Elherdáljuk kincseinket,
családunkra, magunkra nem vigyázunk. Az jutott eszembe, ha gyakrabban
élnénk át olyan pillanatokat, órákat, amelyeket én átéltem, másképp
alakult volna minden a világon.
Olyan családban növekedtem fel, ahol figyeltünk
egymásra, megbeszélhettük örömeinket, bánatunkat, barátokat fogadtunk - és
ezek a barátságok egy egész életre szóltak. Felnőtt korban is lehet ugyan
barátságokat kötni, tartalmas együttléteket teremteni, megértést találni
és adni, de a gyermekkori barátság olyan mély, aminek akkor is van hatása,
ha évek telnek el úgy, hogy nem találkozunk. Tudjuk, hogy bármikor
fordulhatunk egymáshoz, segítünk, ha kell, elmondhatják, mi elmondhatjuk
gondjainkat, közösen kitalálunk valamit és előbbre jutunk. Odaadjuk a
másiknak utolsó falat kenyerünket, fizikai erőnkön felül is segítjük, aki
bajban van. Természetesen, ha ezeknek a barátságoknak mélyebbek is
gyökerei, mint az újabbaknak, akadhatnak kivételes találkozások.
Emlékszem régi barátainkra, akikkel távol éltünk
egymástól, leveleztünk, de amikor néha találkoztunk, ugyanúgy folytattuk a
beszélgetést, mintha abba sem hagytuk volna. Évek múltán is ugyanolyan
szeretettel öleltük meg barátainkat, mint régen. Nem győztük mesélni, mi
történt velünk közben, alig bírtunk elválni egymástól. Távolságok vannak
köztünk, de úgy érezzük mégis, mintha a közelünkben élnének. Közösek az
élményeink, a gyökereink, azonos az érdeklődési körünk, és ami a legfőbb,
az a tisztelet, szeretet, amit egymás iránt érzünk. Több ilyen barátom
van, kicsi gyermekkoromtól kezdve máig figyelünk egymásra. A napokban
találkoztam Boricával, aki elsős koromtól az egyik legkedvesebb barátom.
El sem lehet mondani azt az érzést, ami elöntött, amikor megláttuk
egymást, a boldog mosoly, az ölelés melegsége szívszorító volt.
Megegyeztünk, hogy ezután bármi történhet, nem hagyjuk, hogy elszakítson
bennünket, időt kell találni akkor is, ha az nehezen megy a mai rohanó
életben. Ugyanilyen élményem volt az is, amikor húsz év múlva megkerestem
Babit és felelevenítettük gyermekkorunkat. Alig akartuk elengedni egymást.
Ma, amikor szüleink már nem élnek, az ő barátaik
is lassan fogynak, nagy ajándék az élettől, hogy akik még köztünk vannak,
róluk mesélnek. Melegíti szívemet minden ilyen beszélgetés, de sajnos ezek
egyre ritkábbak. Régi tanáraim, édesapám tanítványai, lakótársak
emlékeznek, de már ők is idősek. Ezért fontos, hogy barátainkkal
gyakrabban találkozzunk, igyekszem gyermekeinknek is megteremteni a
lehetőséget, hogy ők is ott legyenek, hallgassák a régi történeteket,
tanulhassanak belőlük. Álljanak előttük e nagyszerű emberek, akiket
példaképül fogadhatnak. Bennünket is így ismerhetnek meg jobban, mint a
hétköznapok alatt, amikor alig van időnk egymásra. Mi is ilyen alkalmakkor
tudjuk követni gyermekeink fejlődését, meghallgatni gondjaikat,
élményeiket.
Felnőtt korban kötött barátságok - Marika, Klári,
Emese, Zsóka, István, Sanyi, testvérek, unokatestvérek, utóbbiak ugyan
rokonok, de a legjobb barátok is -, nagy ajándék a sorstól, sok értékes
ember társasága boldogabbá teszi az életet. Megadatott nekem az, hogy
olyan barátaim vannak, akik szeretettel gondolnak rám, ha találkozunk,
mosolyogva fogadnak, ölelésre tárul karjuk, a meghatottság sokszor csalt
könnyeket a szemembe. A családomban is ezt tapasztaltam, tapasztalom ma
is. Olyan hátterem van, amellyel kevesen rendelkeznek. Szerencsés vagyok,
hogy ilyen emberek vesznek körül. Velük megbeszélhetem a
gyermekneveléssel, munkahellyel kapcsolatos problémáimat, közösen
gondolkodva megoldjuk, vagy ha teljesen és véglegesen nem is tudjuk, akkor
az is enyhülést ad, ha szólhatunk róluk, feloldhatjuk feszültségeinket,
együtt sírunk vagy nevetünk, egyszerre minden könnyebbé válik.
Számtalanszor történt, hogy megoldhatatlannak látszó feladatot
együtt könnyebben meg tudtuk oldani. Mindenki elmondta a javaslatát, végül
rátaláltunk a helyes útra. Mintha egymás pszichológusai lennénk, gyakran
elég az is, ha valaki meghallgatott, megértett bennünket, a beszélgetés
végén megnyugvást találtunk.
Hasonló körülmények között élve olykor azzal
szembesültünk, hogy ugyanazok a gondjaink: a szüleink segítése,
gyermeknevelés, társas kapcsolatok, napi anyagi nehézségek mindegyikünk
életének része és ha ezekről kicseréljük gondolatainkat, egymástól is
átvehetünk tapasztalatokat, ezzel is segítünk. Az, hogy örömben, bánatban
osztozni tudunk, együtt gondolkodunk, segítünk a másiknak, szavainkkal,
néha tettekkel, de leginkább azzal, hogy megértjük, hogy számítani lehet
egymásra bármikor - olyan erőt ad, ami szinte csodákra képes. Boldog
pillanatokat élhetünk meg, sírunk vagy nevetünk, bosszankodunk vagy
vitatkozunk, de mindig tiszteljük a másikat, ez már elég ahhoz, hogy
együtt könnyebben viseljük el a nehézségeket. Felüdülünk egymás
társaságában, régebbi közös emlékeinket idézgetjük, mosolyra mosollyal,
szeretetre szeretettel válaszolunk. Óvjuk, védjük meg ezt a nagy kincset,
ez teszi gazdagabbá életünket! Nem a tárgyak, anyagiak felhalmozása a
lényeg - igaz, ez utóbbi a mi környezetünkben nem jellemző. Bármilyen
tárgy birtoklása nem okozhat nagyobb örömöt, mint az, hogy bármikor
becsületes, tiszta szemmel tudunk egymás szemébe nézni, bizalomért
bizalmat nyújtani, egymást átölelve, támogatva élni, megértést adni,
találni. Sajnos a háborúkat, ínséget, katasztrófákat nem tudjuk
elhárítani, de legalább szűkebb környezetünkben megteremthetjük a
nyugalmat, a békét, az egymás mellett élés gyönyörűségét.
Közösen ünnepeltünk, nyaraltunk, egymást ezáltal jobban megismertük,
megszerettük. Örömmel vettük, hogy gyermekeink is barátok lettek, régebben
mind együtt, ma ők már külön találkozgatnak. Az élet néha hetekre,
hónapokra más feladatokat oszt ránk, de ha nem is tölthetünk el hosszabb
időt, tudjuk, ha a másiknak szüksége van ránk, vagy nekünk rájuk, elég egy
hívó szó és ugrunk, segítünk. Ez ad biztonságot, erőt a távolból is. Ha
pedig együtt lehetünk, az a néhány óra is nagyon sokat jelent, erőt
merítünk egymásból. Van olyan barátunk, akivel csak levélben, telefonon
tartjuk a kapcsolatot, ritkán találkozunk, de tudjuk, mi foglalkoztatja,
hogyan él, éppen milyen nehézségekkel küzd, a távolból is sugározzuk a
szeretetet, a megértést, biztatjuk egymást. Így is sok boldog pillanatot
szerezhetünk. Természetesen vágyunk arra, hogy egyszer majd több időt
tölthetünk velük, törekszünk is erre, de sajnos ilyen az élet, nem
tehetünk mást, el kell fogadnunk a jelenlegi helyzetet és várjuk az újabb
találkozást. Addig pedig ki-ki teszi a dolgát ott, ahol rá a legnagyobb
szükség van. A
testvérekkel, gyerekekkel is így vagyunk, sajnos nem egy városban élünk,
de a szeretet úgy árad, mint a fény, nincs előtte akadály.
|