|
Az út vége
Gergő bandukol az úton. Nem látja, hol az út vége. Mindent elborít a hó. Ő
csak ballag, hosszú még az út hazáig, lassan leszáll az éjszaka, körülötte
mindenütt sötétség, csak a csillagok és a hold fénye világít. Hideg van,
nagyon hideg. Messze távol a hegyek fehérbe burkolóznak. Néhány fenyő
ágaskodik az ormokon. Ropog lába alatt a hó, ez az egyetlen hang, ami
hallatszik, no meg a lélegzése, amint a térdig érő hóban nehezen halad, az
igyekezettől zihál.
A hegy tetején a fenyők úgy őrzik a tájat, mintha
valaki megbízta volna őket azzal, hogy vigyázzanak az alant elterülő
falvak népére. Már közel jár a falujához, egy-egy ablakban gyertyafény
pislákol, néhányan még fenn vannak, a többi háznál már csak a kémény
füstje árulkodik arról, hogy ott emberek laknak. Hazaér végre a hosszú
útról, felesége, Anica szerény vacsorát tálal neki. A nagyobb gyerekek már
lefeküdtek, de éberen figyelnek a konyhából kihallatszó szavakra. Anica
beszámol az itthoni eseményekről, Gergő szavait alig értik, olyan halkan
beszél. Lefekvéshez készülődnek, Anica még elringatja a legkisebbet,
Áront, búcsúcsókot lehel a gyerekek arcára. Elfújja a gyertyát, elpihennek
végre. Álommanó szép álmokat hoz szemükre.
Másnap újra indul az élet. Gergő korán felébred,
gyorsan kiugrik az ágyból, magára kapja ruháit, néhány falatot bekap, megy
a hegyre fát vágni. Elindul a szekér, lassan halad felfelé az úton a nagy
hóban. Nehéz munka a favágás, sokáig tart, amíg összeszedi a tüzelőre
valót. Fejszéjével egyre több fát vág ki, a hatalmas fák dübörögve dőlnek
le. Legallyazza, feldarabolja, majd a szekérre rakja a hasábokat. Enni
nincs ideje, majd este, otthon. Felül a bakra, biztatja lovát, Rárót, hogy
indulhat. A lovacska szót fogad Gergőnek, régi barátok ők, sokszor vitt
már ilyen nehéz rakományt.
Ló és gazdája szövetségben élnek, egyet
gondolnak, egymásra vannak utalva. A hegyoldalból nagyon nehéz levinni az
útra az összehordott fát, de Ráró ügyesen lépked a nagy hóban. A megrakott
szekeret Ráró húzza, teljes erővel nekifeszül az istrángnak, ömlik róla a
víz, párállik egész teste. Közben hóvihar kerekedik, Gergő szemét ellepi a
fehérség, alig lát. Sűrűn esik. Ráró akkor is ismeri a járást, eligazodik,
ha nem látja az utat. A szél is felerősödik, a fák megroppannak a hó
súlyától, időnként egy-egy vékony fa rádől az útra, akadályozza a
haladást. Ráró nem hátrál meg, kikerüli, megy tovább, ez a dolga.
Lassan leérnek a hegy aljába, a faluba,
hazaérnek. Gergő kinyitja a kaput, az udvaron lerakja a szekérről a fát.
Úgy gondolja, elég lesz a tüzelő az idén. Ráró is megpihenhet végre, Gergő
lecsutakolja, betakarja, kap zabot is. Gergő fagyott ujjait melengeti a
tűzhelynél, Anica is kijön, enni ad neki, friss túrót és kenyeret kínál,
hozzá meleg tejet, hogy ura felmelegedjék. Gergő végre ágyba kerül, a
nehéz munkától elfáradt teste megpihen. Hamar elalszik. Mellette
szundítanak a gyerekek, a pici Áron álmában néha mosolyog. A szülők
álmukban sem tudnak pihenni, valakivel, valamivel mindig viaskodnak,
dobálják testüket, az ágy nagyokat reccsen ilyenkor.
Gergő álmodik. Előtte tornyosulnak a hatalmas
fák, ő pedig fejszéjével egyre csak vágja, vágja, darabolja. Körülötte
lassan elfogy az erdő, az összes fát kivágja, szekérre rakja, hazahordja.
Be sem fér már az udvarra, de még mindig csak hordja. Az egész falu hozzá
jár, jönnek a szomszéd falvakból is, egyre csak jönnek az emberek, tőle
viszi mindenki a tüzelőt. A hegyoldal már kopasz, merő pusztaság. Hét
határban Gergő a favágó, de hét határban nincs már erdő. A falvak népe
végre nem fázik. A hó hullhat, farkasordító hideg jöhet, a kályhákban van
elég tüzelő, a tűz minden házban ropog, mindenütt melegszenek az emberek.
A hó nagy pelyhekben hull, Gergő pedig boldog, álmában az egész környék őt
ünnepli. Bandukol az úton hazafelé, nem látja az út végét. Havas a táj,
sötét az éjszaka. Arra gondol, mi lenne, ha a téli fagytól minden embert
meg tudna menteni, ha többé sohasem fázna senki. A havasokban sok a fa, ha
mindet kivághatná... Gergő felnéz a csillagokra, a tündöklő hold fényétől
elkábultan azt hiszi, mindezt megteheti. Álmodozik a mindent elborító
melegségről, szívében a szeretet fénye csillog. A havasi emberek mögötte
hosszú sorban vonulnak, nem érzik a fáradtságot, a hideget, együtt vannak,
mindenki egy nyelven beszél, egyet akar. Megkaphatják, amit szeretnének,
amire régóta vágynak? Nem csak Rárótól és Gergőtől függ a sorsuk, nem csak
a tél hidegétől kell őket megvédeni, sokkal nagyobb dologtól, a közöny
fagyos leheletétől. Sok Gergőnek és Rárónak kellene összefogni,
melegséget, szeretetet hozva életükbe. Rajtunk is múlik, hogy mi segítők
elegen vagyunk-e, viszünk-e fényt a kilátástalan, sötét mindennapokba,
akár a havasokban élők közé, akár a városokban tengődő szegények,
hajléktalanok világába. Meg kellene gyújtani az éltető lángot. Akkor talán
Gergő és a hozzá hasonlók is láthatnák végre az út végét! |