|
Éltek - Éltek?
"Uram, ne engedd, hogy
hűtlen legyek a világossághoz, melyet szívemben gyújtottál, csak azért,
mert talán mások szívében kialudt. Én világítani szeretnék."
Egy villanegyed legszebb részén lakott. A város felett, ahol az
újgazdagok építették fel több milliót érő házaikat. Drága és díszes
villája kitűnt a többi közül, pedig azok is pompásak voltak. Hatalmas kert
tartozott hozzá, amelyben a világ minden tájáról hozott különleges fák,
cserjék, virágok ékeskedtek, a telek közepén óriási úszómedence árulkodott
a gazdagságról. Ez a kert mégsem volt meghitt, hiába fogadott fel híres
kertépítőt. A bokrokat szabályos formákra nyesték, a csodás gyepszőnyegen
nem míves szobrok, hanem műanyag hattyúk, törpék álldogáltak.
A villa belseje is arról árulkodott, ami a lakója
lelkében rejlett. Aranyozott kilincsek, csillárok, velencei tükör, ébenfa
bútorok, perzsaszőnyegek, minden igényt kielégítő berendezés, gépek
mellett a kandallón giccses porcelánfigurák mutatták a gazda jellemét.
Pénzért mindent meg lehet kapni, - gondolta -, de a nemes egyszerűség
helyett csupán lelke szegénységét tükrözte vissza az egész ház. Ez utóbbit
nem lehet a piacon vásárolni, ezt a szülők tudják csak adni gyermekeiknek.
Neki ilyen példát adtak szülei, és felnőttként sem tudott másként
gondolkodni. Csaba híres ügyvéd lett, pár év alatt annyi vagyont szedett
össze, amit más több generáció szorgalmas munkájával tudott csak
megteremteni.
Ő nem azért dolgozott, hogy védenceit segítse,
hogy igazságot szolgáltasson, hanem csupán azért, hogy helyzetüket
kihasználva, minél nagyobb jövedelem üsse a markát. Lelkiismerete hangját
nem hallotta meg sohasem. A kiskapuk és joghézagok között keresgélt. Hamar
jó nevű ügyvédként tartották számon a városban. 34 évesen már több száz
pert nyert meg, s ezzel nagy vagyont gyűjtött.
A becsületes emberek hamar átláttak a szitán,
elmenekültek mellőle. Családja, barátai nem voltak, csak az üzleti
körökben találta meg a számítását. Igaz, ott sem tisztelte senki, de
foglalkoztatták, mert az nekik is hasznukra volt, amikor elsimította kétes
ügyleteiket. Csaba gyönyörű házban lakott - legalábbis ő annak vélte -, de
ebben a nagy házban nagyon magányosan, egyedül élt. Rideg életét magának
köszönhette. Éjszakánként nem tudott aludni, hiszen becstelensége nem
ismert határokat. Bármikor elkövetkezhet a végzet, amikor felelnie kell
bűneiért, nem menekülhet a felelősségre vonás elől. Fiatalemberként már
mindent elért, amit elérhet valaki, híres és gazdag lett, de gonoszsága
miatt állandó félelemben élt.
Napközben is látomásai voltak, nem volt egy
nyugodt perce sem. Már ott tartott, hogy magában beszélt, örökké
hátrafordult, nem üldözi-e valaki. Ha a tükre előtt állt, nem önmagát
látta, hanem azokat az általa tönkretett, nyomorúságos arcokat, akik vádló
tekintettel néztek rá. Enni sem tudott, pedig volt mit aprítania a tejbe.
Ha valami keveset mégis evett, szinte azonnal ki is fordult a gyomrából.
Mintha a bűn, ami lelkét nyomta, nem engedné megemészteni a falatokat sem.
Egyre többet ivott, a villa egyik szobájából a másikba tántorgott. Sötét
függönyök mögött próbált elbújni a világ elől, de elméje még annyira
működött, tisztában volt azzal, hogy előbb-utóbb fény derül tetteire és
megkapja megérdemelt büntetését. Emberi roncs lett, aki csak támolygott az
árnyékban, soha többé nem léphetett ki a fényre.
Bádogfalu egyik düledező viskójában élt
Mali héttagú családjával. A rozzant ágyakon, ócska takarók alatt öt
gyermek szuszogott. A nyirkos, áporodott levegőben most a tűzhelyen fövő
leves illata terjengett. A lyukas tető résein, a törött ablakon a havat
befújta a szél, leszállt a ládákra, a szétdobált rongyokra. Győzőt, a
családfőt alig látták. Ha fémhulladékot, fát lopott a közeli erdőből, és
ezt sikerült pénzzé tennie, abból alig hozott valamit haza, első útja a
kocsmába vitte. Mali és öt kiskorú gyermeke ebből ritkán látott valamit.
Amikor részegen, ordítozva hazaért, akkor elverte
a gyerekeket, Malit főleg, aki tele volt már törött csontokkal, arcán
kék-zöld foltok, szeme bedagadt ilyenkor. Győző néha hozott egy galambot,
vagy tyúkot, pár szem krumplit, répát a faluszéli kertekből, néhány darab
almát, vagy körtét, de ez csak egy-két napig tartott, a fazék legtöbbször
üresen tátongott, a tűzhely jéghideg volt hétszámra. Hiába várták, hogy
néhány falat enyhítse éhségüket, hogy duruzsoljon a kályha, és rajta
melegedjen valami ételféle. Egy kis kenyérért, zsírért, lisztért koldulni
küldte a gyerekeket. Ma délben a szomszédasszony megsajnálta őket, hozott
nekik egy kis darabka húst, az fő most a fazékban.
Három napja nem ettek már. Győző egy hete hagyta
őket végleg magukra. A gyerekek már felkelni sem bírtak a gyengeségtől,
hát még a faluba gyalogolni és ott koldulni egész nap. Pedig a templom
lépcsőjén vagy a bolt mellett mindig akadt valaki, aki némi pénzt
hullajtott kosarukba. Szegény gyerekek koszosak, elhanyagoltak voltak, a
jó emberek utolsó forintjaikat is odaadták nekik. Mali ült a sámlin, üres,
tompa, gyűlölködő tekintettel, némán. Mi lesz velük? Ő súlyos tüdőbeteg,
hónapok óta lázas, ha köhög, a rázkódástól úgy érzi, kiköhögi végleg a
lelkét. Mélyről jön és időnként az inge is véres lesz. A gyerekek karja és
lába vékony, csak a hasuk nagy. Mali didergett a bűzös lyukban, ami alig
adott védelmet a hideg ellen. Nézte a rongyokba burkolt, szinte meztelen,
dagadt hasú, fogpiszkáló-lábú emberformákat, akik már alig hasonlítottak
ember alakra, inkább mocskos, vézna kis állatok voltak. A nyomor poklában
éltek. Rajtuk ki segíthet? Mali utolsót köhögött, majd egy rongycsomóra
hanyatlott, szeme végleg lezárult. A gyerekek aludták - nem az igazak
álmát, álmok nélküli, fájdalmas volt ez a szendergés. A fazékban főtt a
leves, illata valamennyire enyhítette ezt a nyomort. A hó lassan mindent
ellepett, rátelepedett az alvók arcára, és az anya örökre csukott szemére.
Mikor változik meg egy ilyen világ? Élhetnek-e majd egyszer ők is úgy,
mint azok, akik máshová születtek?
Tamás egy lakótelepi bérház nyolcadik
emeletén kapott egy kétszobás lakást, amikor a városba költözött. A
Zeneakadémia professzoraként nem telt nagyobb lakásra. Otthona kicsi volt,
de rendes. Három gyermeket neveltek fel feleségével, Fannival. Közülük
kettő már kirepült, egy fiuk maradt csak velük, aki sok szeretetet és
állandó gondozást igényel. Nem élhet egyedül, nem tud magára vigyázni.
Fanni megteremtette a meleg családi fészket, szerényen, de szeretetben
éltek.
Ő is zenetanár volt, férjével együtt gyakran
koncerteztek. A konyhában mindig azon tüsténkedett, hogy a család
asztalára finom falatok kerüljenek. Megkereste azokat az olcsóbb
ételrecepteket, amelyek pompás ebéddé váltak keze nyomán. Beosztotta a
kevés tanári fizetést, úgy, hogy minden szükséges dologra teljék belőle.
Nem voltak nagy igényeik, nem akartak az utolsó divat szerint öltözni, de
a három gyermek nevelése pénzbe került így is. A ruhákkal lehetett
spórolni, de az ennivalóval, az utazások költségeivel nem tudtak. Úgy
próbáltak hozzátenni valamit a fizetésükhöz, hogy mindketten korrepetálták
a tanítványokat, otthonukban fogadták őket, nappal tanítottak, esténként
koncerteket tartottak, a gyerekekre a nagyszülők vigyáztak. A zene mellett
az irodalom és a képzőművészet töltötte ki életüket. Kis lakásuk tele volt
kottákkal, könyvekkel, művészeti albumokkal.
Szerényen éltek, de boldogan. Gyakran jártak ki a
környező hegyekbe kirándulni. A zongora és a hegedű hangja gyakran
hallatszott ki a nyitott ablakukból. Szomszédaik gyönyörűségére és az
utcán elhaladókra úgy hatottak e lágy dallamok, hogy mindig áhítattal
néztek fel a toronyházra, ahonnan kiszűrődött a zene. Több száz tanítványt
neveltek a zene szeretetére, akik áldják őket azért, átadták nekik
mesterségbeli tudásukat, emberségüket. Sok koncertlátogatónak szereztek
katartikus élményt virtuóz játékukkal.
A töpörödött, idős házaspár mindenkit
meghódított, akivel csak találkoztak, nemcsak a zeneteremben, hanem a
mindennapok szürkeségében is. A zene fiatallá tette őket, kezük fürge
mozgása, mosolygó szemük elbűvölte hallgatóikat. Szegénységük nem
akadályozta meg őket abban, hogy értékekkel töltsék meg kis lakásukat. Nem
a könyvek, vagy a festmények ára volt nagy, eszmei értékük ennél sokkal
több volt. Kis növényeiket szeretettel ápolták, a falakon a családi fotók
tették szebbé otthonukat és nem a bútorok. A meleg légkör, ami életüket
átlengte, több volt, mint az anyagi gazdagság. Itt lelki, szellemi értékek
és nem a tárgyak csillogtak, a kis öregek szeme fénye sugárzott. A
nyomorúságot náluk nem lehetett észlelni, pedig a középső fiuk Dawn-kóros
lévén, sokat szenvedtek. A súlyos beteget sohasem lehetett egyedül hagyni,
sok nehézséggel küzdöttek egész életük során. A szeretet mégis beragyogta
mindennapjaikat. Sok könnyet hullattak, de fiuk szeretete, mosolya,
ragaszkodása minden bajt feledtetett. Sokszor sétáltak együtt, kézen
fogva, a környezetükben élők mosolyogva, kedvesen köszöntötték őket. Ha
arra járok, úgy tűnik, mintha most is látnám magam előtt ezeket a kedves
embereket. |