
CÍMLAP
A siker láncszemei
TARTALOM, ELŐSZÓ
Tartalom
Előszó
Rendhagyó előszó - a lektortól
I. Hogyan is kezdődött?
Anyám megálmodta, hogy a lánya tanítónő lesz
A pedagógus keze vezet a csodák világába
II. Útban a pedagóguspálya felé
Kislányom, ide fogsz iskolába járni
A bennlakás
Ünnep az intézetben
A tanítási órák légköre
Először éreztem meg a tudomány nagyszerűségét, csodálatos szépségét
Minden gyereknek van kulcsa
Embert neveltek belőlünk!
Jött a képesítő!
III. Kézhez kaptam a diplomám
IV. Pályám igazi örömei
Szeretetet a pedagógus is csak cserébe kaphat
Tanítványok között
Vadócba rózsát oltani
Együtt a családdal
Tanórán kívül
Egy pedagógus addig marad pedagógus, amíg megújulásra képes
És jönnek az utcán a volt tanítványok
V. Összegzés: gazdagnak, boldognak érzem magam
VI. Útravaló: "Szeressék a gyerekeket!"
Irodalom
A válogatáshoz felhasznált vallomások
Zárszó
Előszó
Több mint negyedszázaddal ezelőtt Szegeden, az akkori Juhász Gyula
Tanárképző Főiskola munkatársai levélben megkeresték azokat a
pedagógusokat, akik a közelmúltban jubileumi kitüntetéseket - ezüst-,
arany-, gyémánt- és vasdiplomákat - kaptak, arra kérve őket, írják meg
életük, pályájuk alakulásának legemlékezetesebb, legtanulságosabb emlékeit.
A válaszként kapott 55 visszaemlékezés - 44 nő és 11 férfi történetének -
tematikus megszerkesztéséből született meg 1992-ben az eredeti kötet, "A
siker láncszemei" címmel, a főiskola kiadásában. És most ismét megjelentetjük
ezt, a pedagógusok vallomásaiból összeállított kis könyvet. Vajon miért?
Nem csupán azért, mert az azóta eltelt esztendők mit sem koptattak a múlt
század végi visszatekintésekből kisugárzó lelkesedés meghitt fényein.
Nem csak azért, mert ezek a - túlnyomórészt a 20. század második felében
tevékenykedő - kollégák megannyi szakmai és emberi tapasztalata a ma
pedagógusainak is hasznosítható például szolgálhat. Azt sem állítanánk,
hogy azért, mert ezek az - egy egész életpályával hitelesített - ars
poeticák egyszersmind a magyar történelem és neveléstörténet szubjektív,
de igencsak pontos lenyomatainak is tekinthetők. Azt a lehetőséget
sem kívánnánk kihasználni, amit a leírtak egyébként meggyőző erővel
bizonyítanak, vagyis hogy a pedagógusok élete és munkája régen sem volt
könnyű; fizetésük, munkafeltételeik korábban sem voltak jobbak, mint a
maiaké, ők mégis mintha jobban szerették volna hivatásukat, örömet tudtak
találni benne.
Azért nyúlunk vissza e kötet újbóli kiadásával a régmúlt idők
tanítóinak-tanárainak példájához, hogy megmutassuk: azokban a nehéz,
gyakran kifejezetten válságos időkben az iskola nem vált az erőszak
szinonimájává, a félelem színterévé, a durvaság melegágyává, aminek ma oly
sokan és sokszor hiszik, hanem meg tudott maradni a béke, a megnyugvás, a
bizalom szigetének, ahol gyerek is, felnőtt is szeretetben, megbecsülésben
tölthette el napjait. Mindez pedig azért lehetett így, mert a könyvben
megszólaló pedagógusok szerették a gyerekeket, szerették a munkájukat,
szerették az iskolát, becsülték és támogatták egymás munkáját. A
tanítványok is szerették őket, bíztak bennük, hálásak voltak nekik,
akárcsak a szüleik, hisz nemcsak tanul(hat)tak tőlük, hanem példaképet,
ma úgy mondanánk: modellt is kaptak általuk. Nem biztos, hogy azokban a
régi iskolákban megfelelő volt a fűtés, de ezek a tanítók megértésükkel,
szeretetükkel valósággal átmelegítették az érkező gyerekek szívét, lelkét.
Ez, persze, korántsem jelentette azt, hogy ne követeltek volna tőlük
következetesen. Dehogynem! Csak úgy tették ezt, hogy tanítványaik mindezt
nem kényszernek, hanem a tanulás természetes velejárójának; az óhatatlanul
előforduló nehézségeket pedig nem kudarcnak, hanem a kapott segítségben
bízva a későbbi siker örömének ígéreteként élték meg. S ez az, ami mintha
hiányozna a ma iskolájából; s ez a hiány teszi olyan kiszolgáltatottá a
gyerekeket, amilyennek sokan érzik magukat, és emiatt hiszi magát sok
pedagógus annyira eszköztelennek, hogy valósággal fél bemenni az iskolába,
a tanórára, a tanítványai közé.
Remélem, ezek a vallomások hitet adnak a mai pedagógusoknak abban, hogy
érdemes végigjárni ezen a nem könnyű pályán, és reményt arra, hogy
erőfeszítéseik meghozzák az elvárt eredményeket!
Farkas Katalin