
CÍMLAP
Stein Aurél
Az indo-perzsa határvidék ősi története a földrajz és újabb kutató-utazások világában
ISMERTETŐ
Akadémiánk tagjai és az érdeklődő közönség is emlékeznek rá, hogy Stein
Aurél k. tag urat, Akadémiánknak régi jótevőjét már két ízben üdvözölhettük
felolvasó asztalunknál, éspedig 1925. januárban, amikor "Legbelsőbb Ázsia
földrajzának hatása a történelemben" cím alatt és 1929-ben, amidőn "Nagy
Sándor nyomdokain az Indushoz" cím alatt tartott Akadémiánk összes ülésén
tanulságos és nagyérdekű előadást.
Világhírű barátunknak 1933-ban Londonban angol nyelven megjelent legújabb
terjedelmes művéből, amelyet a kitűnő szerző engedélyével Akadémiánk
"Ősi ösvényeken Ázsiában" cím alatt a folyó év tavaszán magyar fordításban
gazdagon illusztrálva közzétehetett, közönségünk széles rétegei előtt is
ismeretes, hogy Stein Aurél úr 1901 óta folytatott régészeti és földrajzi
kutatásait foglalta össze ebben a hatalmas műben, amely három tudományos
kutató utazás eredményeit tartalmazza. Ezek közül az első utazást
1900-1901-ben Kínai Turkesztánban, a másodikat 1906-1908 között harminc
hónapig távolabb Keleten, végül a harmadikat 1913-1916-ig még messzebb
Kelet felé, Kína belsejében tette meg. Ez a hét évre terjedő, 40,000
kilométeren keresztül a Tárim-medencében és a Takla-makan-sivatag déli,
valamint északi részén végzett három kutató utazás úttörő, nagyértékű
felfedezésekkel gazdagította a Belső-Ázsiában végzett tudományos
vizsgálódásoknak eddigi eredményeit.
A mai felolvasásában az illusztris szerző a legutolsó években az előbb
említett területtől távol nyugatra eső (egyenes vonalban 2000 kilométer
hosszúságú) úton végzett kutatásainak eredményeivel lesz szíves bennünket
megismertetni.