A tanítás olyan, mint...
Sok mindenhez lehet hasonlítani a tanítást. Lehet hasonlítani a
művészethez, mint alkotást. Mikor a tanár tanít, alkot, formálja a
diákot, tudását, személyiségét. Ha jól sikerült az alkotás, ki tudja állítani,
büszke rá, mert az ő munkájának az eredménye. A jó diákot tanulmányi
versenyekre küldheti, ahol eredményesen szerepelhet.
A tanítás olyan, mint... A tanítás olyan, mint a kertészet. Pontosabban, mint az ültetés. A tanár elülteti a diákokban a tudás magját, ami a diákoktól függ, hogy milyen gyorsan és milyen minőségben növekszik. A tanár gondozza a diákok tudását, mint a kertész a palántáit. Próbálja a leggyengébbet is felerősíteni, de nem szab gátat annak, amelyik kiváló és túlnő a társain. A tanítás olyan, mint... Itt abba kell hagynom, pontosabban félbe kell hagynom a mondatot, mert nagyon sok dologhoz tudnám hasonlítani. Talán túl fennköltnek hangzana, ha azt mondanám, hogy a tanítás alkotás. Annyiban lehet alkotásnak nevezni, hogy egy tanár is vért izzad néha, mire lefejti egy tanítványról a burkot, elnyeri a bizalmát és tekintélyre tesz szert a nebuló szemében, hogy az hallgasson rá, tisztelje és örömmel tanulja az adott tanár tantárgyát. De azért ez nem ennyire idilli, mert ha nem egy jó, kemény fát kap a tanár, amiből kifaragja kisebb-nagyobb kínszenvedések árán a maga művét, akkor már nagyobb a gond. Van, hogy nyers tojást kap, amiről akármennyire is óvatosan próbálja lefejteni a burkot, a belső mindenképp kifolyik a keze közül. A tanítás olyan, mint... Szerintem ezt nagyon nehéz lenne meghatározni. Sok »hozzávalóra« van szükség, hogy teljes legyen. Tehát hasonlíthatnám akár a főzéshez. Nem mindegy a mennyiség, mert ha túl sok, akkor nehéz, de ha túl kevés, akkor az ember éhes marad. Szeretet is kell hozzá, és élvezni kell azt, hogy az ember »főz«. Persze a »fűszerezés« se mindegy. Ha túl fűszeres lesz, akkor senki nem tudja megemészteni. De ha kevés van benne, akkor senki nem akarja megkóstolni. A tanítás olyan, mint...
A tanítás egy munka. Az ember tanít diákokat, amiért megfizetik. Egyértelmű
feladata van és egyértelmű bérezése. Viszont ahhoz, hogy az ember tanár
legyen, kell egyfajta rátermettség. Ahhoz, hogy jó tanár legyen, kell az
elhivatottság.
A dokumentum forrása:
Tananyagok a pedagógia szakos alapképzéshez
Szerkesztette: Bárdossy Ildikó Forray R. Katalin Kéri Katalin PTE BTK Neveléstudományi Intézet
Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Neveléstudományi Intézet http://nti.btk.pte.hu/ Az elektronikus változatot készítette: |