Csomor Henriett
Szavak erejével
VERSESKÖTET
E-KÖNYV

TARTALOM
Csomor Henriett vagyok, egy baranyai faluban, Hosszúhetényben élek immár negyvenkét éve, ide születtem. Csak kényszerből hagytam el szülőfalumat hat évre. A kényszer neve az állapotom oka, ugyanis mozgássérült vagyok. Budapesten a Pető András mozgássérült nevelőképző intézet falai közt tanultam meg egy picit az önállóságot.
Senki se mondta, hogy az élet ilyen borzalmasan nehéz s kegyetlen lesz velem. De hát ezt a sorsot kaptam az égiektől.
Egyetlen jó, amit kaptam az élettől, az az írás, itt kibontakozhatok kedvemre, a monitor eltakar. Ha sajog az ember lelke, azt előbb vagy utóbb papírra veti. Egyik évben volt szerencsém a saját verses estemen részt vennem a közönség soraiban egy mozgássérült találkozó alkalmából. S bizony nem tetszettek a reakciók, amik elhangzottak. Nagyon szívesen felfedtem volna magam, s elmondtam volna nekik, hogy attól még életvidám vagyok. Csak a lelkemből, a lelkem mélyéről szakadnak fel ezek a versek.
Számomra nagyon fontos halott szeretteim tárgyainak megőrzése, mert amikor rájuk nézek, mindig úgy érzem, hogy ők még itt vannak velem.
Nagyon félek a kilátástalan jövőmtől s a magányomtól, mint minden ember. Ezeket a verseimet szedtem egy csokorba, s szeretném átadni a kedves olvasónak.
Kellemes időtöltést kívánok minden kedves olvasómnak.
2016. június 23.
Szavak erejével.
Immáron harmadik verseskötetét olvashatjuk a szerzőnek, amit a mozdulatok és tevékenységek kifejezni nem tudnak, azt a szavak erejével mondja el Henriett.
Élete bánatait, félelmeit, édesanyjához kimondott és kimondatlan ragaszkodását olvashatjuk ebben a sok verset tartalmazó kötetben.
Megfogalmazza a tárgyakhoz való érzelmeit, pl. a nagyapa kalapját, vagy szeretteinek elvesztésétől való félelmét.
Versei témaköre igencsak változatos, de mégiscsak valami egységet alkot, és tudatos megfogalmazása a függés valóságának, valamint a későbbi lét bizonytalanságának.
Írásai kiáltásként hatnak a család és a közönyös társadalom felé.
Problémája nem egyéni gond, hiszen a valós életben sok hasonlatos sorstárs küzd ilyen jelenségekkel, melyek megoldása jelen állás szerint eléggé bizonytalan stádiumban van.
Ajánlom ezt a könyvet olvasásra mindazoknak is, akik döntéshozó státuszban vannak, és mindazoknak, akik hasonló érzelemvilágúak, és megoldást tudnak kínálni vagy javasolni hasonló életminőséggel élők számára.
Szavak erejével hatalmas érzelmeket és energiákat lehet megmozgatni, és a versek egyébként is olvasmányosak, ha mindjárt nem is ez az elsődleges reakció.
Olvasásra javaslom mindenkinek, ifjaknak és időseknek egyaránt, mivel mindenki élettapasztalatot és erőt kaphat belőle.
Tisztelettel, Nagy Vendel...
Köszönöm NAGY VENDELNEK a megtisztelő ajánlást.
Szívem
csordultig van
haraggal, s fájdalommal,
mindig háborog,
mint
áradáskor a Tisza.
Könnyáztatta szemem
fátyolos s
ködös.
Nem látja szép világon
a csodálatot, s gyönyört.
1999. február. 24.
Hol
vagy te vidám gyermek?
Kit sokszor csak nevetni láttunk.
Évek
múltával felnőtt lett a gyermekből,
ki most csendes, s
reménytelen.
Szeme már nem rejt csillogó reményt.
Óh mondd,
hová lett
az a vidám gyermek?
Mért kell az embernek
búsnak,
s lemondónak lennie?
1999. jan. 27.
Reátok
gondolok, ti
kedves rokonok,
kik annyira szerettek,
s
lettem saját lányotok.
Ti lettetek családom
ott messze
idegenben.
Tudom, sokat hullattam könnyemet,
s vigaszt kaptam
tőletek.
Hogy feledni tudjam bánatom,
mit édesanyám után
éreztem,
mosolyt csaltatok arcomra.
Évek múltak, nagyobb
lettem,
s szerettem azt a kevés időt,
mit veletek
tölthettem.
Hosszú évek múltán felidézve
s köszönve a rengeteg
emléket,
melyet tőletek kaptam
ti kedves rokonok.
1999. július 31.
Gyönyörű
nap köszönt rád.
Egy gyermek mosolyt csal arcodra,
kezedet
nyújtod, s kezét fogod.
Nem érzi másságát, hisz elfogadod,
s
tanítod, lépteit féltve figyeled,
óvod a veszélytől, mintha anyja
lennél.
Feléd fordulva, szemedbe néz, játékra hív.
Elmélyedsz
gondolataidban,
feltűnik egy másik gyermek, ki már
felnőtt.
Bizony elrepülnek az évek.
Téged is érzékenyen érint,
lelked
mélyén boldog vagy, nem számít
a ránc homlokodon, csak
a segítés tudata.
Nem csupán ma ünnepelsz, akkor is,
ha a
gyermek talpra áll,
s köszöni néked az odaadó
gondoskodást,
amit tőled kapott.
2000. máj. 2.
Emlékszem
még:
kicsi voltam, s nem értettem,
de nagyon fájt idegenek
közt lennem,
úgy éreztem, édesanyám is elhagyott.
Pedig, ha
tudtam volna, hogy
szíve keserű volt,
befelé hulltak könnyei,
mikor
otthagyott, hisz annyira kicsi voltam.
Lassan járni
kezdtem, mint egy csecsemő,
ki az első lépéseit nehezen,
de
kacagva teszi meg.
Végre, magam járok.
Igazán örültem,
mikor
édesanyám elé magam mentem,
szemei könnybe lábadtak,
köszönte
nevelőimnek az áldozatos gondoskodását.
Felnőttként
visszatértem a régi falak közé,
ismerős arcok kérdőn fordultak
felém,
csak meséltem, s csendben könnyet ejtettek.
2002. július. 1.
Fájdalom
költözik lelkembe,
s gyülemlik benne szüntelen keserűség,
szívem
nyugtalanul kalapál.
Sápadt könnyes arcomat
két kezem
takarja.
Csapzott gondolatok kavarognak elmémben,
egyre jobban
belém mar a gyötrelem.
Zuhanok a mélybe, érzem,
nem tudok
parancsolni lelkem
szavának, facsar a kegyetlen
szenvedés,
óráit átélni tudni kell.
Kiáltanék segítségért, kapaszkodnék
erős
szálakba, de erőm elhanyatlik,
hisz a bánattal odaveszett a
hatalom,
amit azelőtt oly nagyra becsültem.
Sírok még, mert
kell,
sanyarú szívem enyhül,
de fájdalmam ízét lelkem
mélyén
időtlenül érzem.
2000. febr. 11.
Nehéz
szívvel jár bús leány,
odakinn tavasz szellője köszön,
lágy
fuvallat arcát simítja.
Rigó kíséri hangos füttyszóval,
repdes
feje felett,
megpihenve fenyő ágra ül fensége.
Bús leány
egymaga ballag
kis fűszálak tengerén, hozzájuk hajolva,
bennük
keresi az édes békét.
Elvesztette boldogságát,
tudja, nem
kapja vissza mátkáját,
benne vélte a zsenge szerelmet,
úgy,
mint piros rózsa tüske nélkül.
Hervadt piros rózsa tüskéi
szúróssá lettek,
őrizné tovább a leány reménytelennek tartott
álmát.
2000. ápr. 2.
Ahogy
ősszel elválik fának levele,
szél sodorja tovább földnek porán,
s
elszöktél, kedves, tőlem riadtan,
borongós szemmel.
Elszomorodva
csak álltam
kék ég alatt, még hallottam,
szavaid duruzsolását
fülemben,
csodálatos perceinkre gondolva.
Mért hagytál el?
Ily
kegyetlen módon megviselve,
azóta nincs ki nékem színes
bokrétával
végigsétáljon udvarom virágos kertjén.
Űrt hagytál
szívem közepén,
melyet semmi nem tölt ki,
csak fagyos
jégcsapok.
Nincs tavaszom, se nyaram,
hiányzik virágnak
nyiladozása.
Emlékeimből kitörölnélek, ha hagynád.
Valami
mégis visszatart.
Gyötrelmes vágy, hogy
eltiporjam szerelmemet
irántad.
2000. szept. 19.
Vihar
tombol lelked egészében,
őszi szél simogatja halvány
arcodat,
lépteid után nesztelenül meghal egy falevél.
Észre
sem veszed, csak mész,
amerre madár-fütty hangzik,
félelmedben
bujdokolsz egymagad, erdő közepén.
Nincs, ki bajban kezedet
fogná,
szép szavakkal csendesítené fájdalmadat,
szívedben az
erőt táplálná, védelmezne
erős karjaival, csókokkal
árasztana.
Csak vágyakozol, közben
sanyarú lelkedből kihunynak
érzéseid,
keserű könnyeid áztassák virágok szirmait,
eső mossa
kínodat.
Neked csak évszakok átalakulása marad,
kezed melegét
nap süti,
borongásodat madárka őrzi sötét erdő közepén.
2000. okt. 17
Ismét
elmúlt egy fagyos, hideg tél,
erdő szélén már kicsi hóvirág dugja
fejét.
Magányos szívvel ballagsz,
körötted kezd újra
bizseregni az élet.
Csak te egyedül nem érzed tavasz
langy
melegét, elmész
rügyet bontó fa mellett.
Szinte fáj látnod
egy
boldog ifjú párt sétálni
tipegő gyermekükkel.
Hinni szeretnéd,
hogy
egyszer felhőtlen boldogságban
érted dobog egy ifjú
szív,
ki rózsát nyújt feléd.
2002. március 2.
Belépsz
csapzottan, elfáradt, sápadt arccal,
szeretettől megfosztott
szíved-lelked
minden erejét összeszedve.
Egy más világba, hol
magas hegyek
kéklő égig magaslanak,
völgyek alatt csobogó
patak fut.
Csend honol ott,
szél süvítését tisztán
hallani,
egyre csak mormolja: szeress,
mert e nélkül elveszett
vagy!
Törött
szárnyú madárka
fű között jajveszékelve vergődik,
lehajolsz,
tenyered közé veszed,
gyógyítón simogatod.
Hitted
volna?
Felgyógyult madárkád egész utadon
végigkísér, látott
újra mosolyogni,
sápadt arcod helyén rózsabimbók ülnek.
2002. június 2.
Ködös,
hideg reggelre virradtál,
álmosan kinézel ablakodon,
szíved
romokban hever.
Keservesen sírni tudnál,
mert annyira szorít a
fájdalom.
Sírj csak!
Hisz egyedül vagy magányodban.
Tegnapot
keresed szüntelen,
a madarakat is másképp hallottad
csicseregni,
ő is itt volt neked,
hitted, veled marad örökre.
Villámcsapásként
értek szavai,
mindvégig szeretetére szomjas voltál,
elhagyott,
akár egy száraz virágot.
Elbujdokolnál egy kis időre,
de nem
csaphatod be önmagadat,
hisz minden úgy marad, ahogy volt,
csak
szörnyű magányban.
2002. október 1.
Szélsebesen
söpörnek felettem az évek.
Körülnézek, nem látom szépnek
életem.
Miért érzem sorsomat ily kegyetlennek?
Még te
kérded?
Ártatlan higgadtsággal,
te, aki tudod céljaimat s
vágyaimat.
Ha néha felém fordítanád ősz tekintetedet,
néhány
percet áldoznál
rám drága idődből.
Elmondanám neked, miért
van
félelem szívem legmélyén.
Sápadt arcomat mért
mossa,
állandóan könny.
Ne gondold, hogy
ok nélkül nőttek
bennem fájdalmamnak
gyökerei, hisz tévedsz!
2003. február 3.
Vajon
honnan ered bánatnak könnye?
Szívemben miért ég
elviselhetetlen
fájdalom?
Rég láttam kedves arcodat
hangod melegét többé nem
hallhatom,
valamit mégis itt hagytál nekem.
Ezt soha el nem
engedem,
drága kincsként őrzöm
legbelül emlékedet,
néha oly
nehéz megértenem.
Csak így tudhatlak közelemben:
ilyenkor
könny pereg le arcomról,
minden cseppjét emlékedért hullatom.
Oly
jó teljes szívből zokogni,
csak keservesen sírni, de fájdalmas
órákban
ott van veled, ki máskülönben már nem lehet.
2003. március 1.
Hiába
biztattam szerelemmel
zsenge szívemet, ismét
csalódástól
könnyezem, mert elveszítettelek.
Gyönyörű tavaszt
nem élvezhetem
veled, ég kékjét sem
mutathatom, hisz nincs
kinek.
Erdőt is búsan és
reménytelenül járom,
határtalan
csalódottságomban
már csak madarak énekét hallgatom.
Megint
vesztettem, nem
vágyhatok igazán szerelemre,
hisz mindig
elsuhan mellettem.
Itt maradtam hát, egymagam,
utamon nem,
kísér senki, csak az évszakok.
2003. április 1.
Lelkem
fájdalomtól parázslik,
érzem,
teljesen kiég.
Olyan,
mint egy kiszáradt tó,
üres
s érzéketlen.
Tavasz
langy melege
sem érinti
meg vénülőnek
hitt
lelkemet.
Pedig még fiatal
vagyok,
a szerelem is elkerült!
Úgy
érzem,
elfáradtam,
csontsovánnyá
fogytam
pár hónap
alatt.
Szemeim sem csillognak
már,
csak bánatról árulkodnak.
Ezernyi
gondolat fájdítja szívemet,
nem
tudok szabadulni tőlük,
mert
rabjuk lettem!
Akár a kalitkába
zárt madár,
magam is erőtlen lettem!
2004. április 6.
Magányosan
üldögélsz
tóparti kis házad előtt.
Fájdító szorongás uralkodik
rajtad,
még magányodnál is nehezebb elviselned.
Évek óta
felgyülemlett
fájdalmak percek alatt rád törtek.
Könnyeidet
nem törli hű társad,
mert hiába akartad.
Elkerültek az
ifjak,
csak röpke álmodban szerettek.
Te pedig feladtad a
reményt,
hogy társad legyen hosszú és kemény életedben.
Szíved
keservesen kalapált,
mégis arcodra mosoly ült,
ha egy tipegő,
kacagó gyermeket láttál,
mennyire szeretted volna magadhoz
ölelni.
Látod?
Most nem egyedül ülnél,
ha nem adod fel oly
könnyen.
Szorosan magához ölelne s
lágy szavaival vigasztalna,
mert
még mindig nagyon szeret,
hiába repült el az idő
felettetek.
2004. július 5.
Őszi
szél söpör át a fákon.
Kék víz tükrén aranyló nap
sem csillog,
csak
néha mutatja sápatag arcát.
Szerény tóparti házadba
menekültél.
Újra megtalálod önmagad,
s eltűnik az a
mérhetetlen feszültség,
melytől nem tudtál szabadulni.
Gyakran
elviselhetetlen,
égő fájdalom gyötri lelked egészét.
Mert
életed nem olyan, mint szeretnéd,
egy sárguló levélé többet
ér.
Mégis oly gyorsan meghalt a levél.
Te pedig keserűn kérded
önmagad,
meddig kell még élned?
Mert úgy érzed, értelmetlen az
életed.
2004. szeptember 21.
Kemény
nap után, mikor hazatérsz,
nem vár rád senki.
Szinte felemészt
a magány maró érzése.
Mintha vad, veszélyes
vizekre
eveznél.
Egyre csak beljebb érsz, felborultál,
s nem tudsz
úszni, levegőért kapkodsz.
Küzdelmedet feladod,
megfulladtál.
Effélét érzel nap mint nap,
mert hiányzik
ismeretlen
szerető társad, aki kísérne utadon.
S az édes kicsi
gyermek,
akit, ha karodba zárnál, kacagna.
Éjjel a pici
sírására ébrednél, s nem
pedig egy szép álom után peregnének
könnyeid.
Vajon mért kell csak a gondolatoknak
s az álmoknak
élni?
Hisz nem tettél semmi rosszat,
amiért ily kegyetlen
legyen hozzád az élet.
2005. január 26.
Üresen
vánszorog nap nap után.
Rám tör a félelem, mert úgy
érzem,
nincs kivezető út.
Sötét s érzéketlen barlang kapuján,
melyet
az éneklő madár is elkerül.
Zsenge virágnak nyoma
sincs.
Tükörtiszta ég felé fordulok.
S egy gyenge pillanat
után
fáradt lelkem újra élni kezd.
Gondolataim feléd
kanyarodnak.
Kérlek, ne kérdezd, hogy miért?
Az imént éltem át
megint
egy őszinte mondatodat.
Látod?
Most megint
érzem,
hogy nem roncs vagyok.
Ezt egyedül tőled
kapom.
Fülemben csilingelnek önzetlen,
kedves, segítő
szavaid,
s nekem legszebb a világon!
2005. április 17.
Ott
legbelül, szíved mélyén
nem érzel mást, csak
a fájdalom hívó
szavát.
Keményen duruzsolja
keservét, nem hagy
nyugodni.
Szétmar a gondolat,
mely egykor még szép is lehetett
volna.
A történet elkezdődött,
napvilágot látott egy
kisgyerek.
Ki nem kérte az életet.
Csak itt maradt a föld
kerekén.
Igazi gyerek volt,
játszott és mélyen szeretett.
A
hegyek sem voltak számára
elérhetetlenek, bár szaladni nem
tudott.
Egyik év követte a másikat.
A gondolat, amit annyira
szeretett volna,
mára már csak maró fájdalom.
Boldognak lenni
mit jelent?
Kérdezi magától mert nincs mástól.
2005. május 28.
Tudod,
nem bírom már
rejteni fájdalmamat irántad.
Amely
villámcsapásként
súlyt le rám, ha bántanak.
Makrancos leszek
akár a vadló,
akit nem lehet megállítani.
Mert
szívemet-lelkemet szétégeti a bánat.
S nem tehetek érted
semmit.
Csak sírok, mint
egy kisgyerek
tehetetlenségemben.
Szeretnék Vezúv lenni, kitörni égetőn.
Néha
féltőn nézek rád,
s belülről könnyezem:
Te, aki önzetlen
vagy,
szeretetedet ajándékként adod.
Cserébe csak bántást
kapsz,
amit nem érdemelsz!
Biztos érzékeled, de soha
sem
szólsz róla, némán bánatkő nő benned.
Kőkemény szikla
vagyok,
mert segíteni akarok!
Csak még engedd meg, hogy fehér
fodros
felhőkbe kiáltsam, hogy nagyon fáj!
2005. június 1.
Keservesen
kalapál magányos szívem.
Bánat teszi, hisz nincs
kivel
megosszam szeretetem cseppjeit.
Tüzesen szeretném,
el sosem
engedném.
Lágyan ölelném hangtalanul,
karjai közt lennék
biztonságban.
Érezném tiszta szeretetét,
gyengédségét. Ahogy
a
perc minden másodpercében
felém fordul, csillogó
szemeiben,
égő szeretetet látok,
amely csak az enyém.
S nem
tudná senki sem,
mennyire boldog lennék veled!
Józanságom
szétszakít mindent.
Mintha bele karmolnék
saját
érzéseimbe.
Tátongó üres seb van a boldogság helyén,
begyógyulni
sose fog.
2005. augusztus 5.
Tudod,
az élet vajmi keveset ér,
ha nem szeretünk.
Egymás után
elillannak a napok.
S nem tudod azt mondani,
hogy valaha
boldog voltál.
Mert nem mertél úgy szeretni,
ahogy te
akartál.
Olyan tisztán, mint a kék ég,
s fényesen, akár a
csillagok.
Éjszaka egybeforrnak, s ragyognak végtelenül.
Szépre,
jóra vágyakoztál.
Szívedre sem hallgattál, amit oly
hevesen
súgni kívánt volna.
Pedig szüntelen duruzsolta:
Szeress, mert
csak
így lehetsz boldog!
Egyszerűen hagytad, hogy
elhagyjon
az élet legszebb érzése.
Amit úgy hívnak, hogy boldogság.
2005. szept. 12.
Reményt
vesztve sírni hagyom magam.
Iszonyatosan fáj, remegő
lelkem
borzongva fél.
Egyedül maradni,
mert nincs ki szeressen.
Akár
egy vénülő magányos
ember, ki rég elvesztette szerelmét.
Csak
őreá vár odaát hitvese.
Rám nem vár senki itt lent a földön.
Nem
nyújtja senki felém kezét,
s a mosoly is elmarad,
mely édesen
arcukra ül szeretet jeleként.
Keserű bánat gyűrűjét
hordom.
Szeretném letépni ujjamról,
s a mélybe hajítani,
hogy
ne érezzem többé szívem
legkeményebb fájdalmát, a
magányt.
2006. szeptember 29.
Szerény
kicsi szoba ablakán
csak a nap sütött be.
Egy kisleány
csendben s
mozdulatlanul feküdt ágyában.
Kicsiny fehér
arcocskájára
mosoly ült.
Mintha köszönni akarna,
szó
helyett egy göndör
kacajt hallottam tőle.
Ekkor ágyához
léptem,
s mellé kuporodtam.
Csodálatos érzés volt a
kisleány
kezét fogni.
Kit nem ismertem, de a mosolyában
benne
volt minden.
Pedig még alig élt,
s a napot felkelni
s
lenyugodni soha se láthatja.
Szeme világa sosem volt.
Derűt
áraszt mindenkibe,
s derűje örökre bennünk marad.
2006. november 8.
Ha
rád gondolok, szívem elgyengül,
s meleg szeretet fonja
körül.
Újra rád találtam, csodálatos érzés.
Nem tudom mit
tegyek,
sírjak-e vagy nevessek?
Hosszú éveken keresztül
nem
léteztél számomra.
Aztán hirtelen, mint ahogy
a tavasz berepül
az ablakon, visszakaptalak.
Egy szerető bátyust, aki
mindvégig
ott volt mellettem.
S eddig nem vettem tudomást rólad.
Szinte
fájón éget, hogy
az idő oly gyorsan száll.
Szeretlek féltőn,
úgy ahogy egy
húg szeretheti Bátyusát.
Aki csak azt kéri
tőle,
hogy örökre maradjon meg neki!
2006. augusztus 30.
Hogy
mit érzek?
Azt nem értheted.
Gyönyörű napok voltak,
mikor
láthattalak.
Felhőtlenül játszottunk,
mint két
testvér.
Cseppnyi időre szivárványkapu
nyílt felettünk.
S
csak egymásra figyeltünk,
pedig a percek vajmi kevésnek
tűntek.
Szeretetet adtunk s kaptunk egymástól.
Ha üresnek
éreztem
egy napot, rád gondoltam.
Hogy a holnap szebb
lesz,
mert itt leszel s látni foglak.
Keserves fájdalom
ül
szívemen, mióta
tudom, hogy elmész.
Az idő vaskerekét
visszatekerném,
ha tudnám.
A szivárványkapu körül
fekete
felhők gyülekeznek.
Könnyeim érted peregnek, a
boldog s
varázslatos napok után.
2007. február 16.
Messze
van tőlem, csak soraimat látja,
mégis érzi szívem keserves
bánatát.
Gondolataimat, mint a fekete
felhőket elkergeti a
ragyogó napsütés.
Újra járok, sőt futunk
Bátyussal zöld
mezőn.
Felettünk azúrkék égbolt, köröttünk
színes virágok,
zöld levélen
színes pillangók.
Képzeletünk tovább játszik
s
már-már elhiszem, hogy futok.
Szinte boldog vagyok,
szavainak
ereje van.
Zöld réten suhanunk, napraforgók
integetnek nekünk.
2008. május 17.
Még
szenvedtem a kórházi ágyon,
mikor utoljára láttalak.
Mintha
azt mondtad volna:
vár az erdő, dobd félre a szenvedést.
Kint
még vár rád ezernyi
csoda, hugi, amit látnod kell!
Hosszú,
bátyus, nagyon hosszú
volt az idő, mikor a kín vett
hatalmába.
Hiába hadakoztam az úrral,
nem vett magához.
Dühös
voltam, mint mindig,
Hisz tudod, mennyire szoktam.
Kintről
nevetett be a nap,
a vadgalamb egyfolytában
hajtogatta:
szegénykém - szegénykém.
Érzem, változom.
Meg
kell tanulnom újra egy csomó
dolgot, hisz az erdő nem jöhet
el
hozzám, és végre egyszer csak a
bátyámra akarok
gondolni.
Egy év elszaladt, s a csodás
erdőt járom teli
izgalommal.
A nap is nyugszik már, s oly
jó téged,
bátyuskám
újra látni s érezni, hogy
vagy nekem!
2011. május 18.
Sáros,
rongyos útiköpenyt ledobtam magamról.
Többé nem kell már, elég
volt
a mélabús évekből.
Eljött hát a boldogság ideje.
A
tavaszt rejtő szél
már itt kandikál nyomomban.
Virágos mezőn
méhecskék duruzsolnak.
De szép is az élet!
Nézz csak
oda!
Mennyi gyermek szaladgál
kis tarka lepke után.
Kipirult
arccal rohannak
vissza hozzám, s mesélnek
megállás
nélkül.
Pedig egy sem a vérem,
s mégis mind az enyém.
2006. február 5.
Istenem,
mit vétettem ellened,
hogy szenvedésem ily nagyra nőtt itt
legbelül?
Nem tudod te sem,
s a földiek sem, miért
csorog
könnyem láthatatlanul?
Amit én érzek, azt nem kell
megmagyarázni
másoknak.
Úgy sem értenék.
Egy társ hiánya merő
félelem s
küszködés.
Mert nem tehetem
ölébe kezemet nyugodni.
Szeme
nem ad megnyugvást, ha félek.
Őrlöm magam, s nem tudom
meddig
kell játszanom mások előtt.
Boldog vagyok, mikor belül
a
könnyeimből már patak duzzadt.
Szívem egyre keres téged,
kinek
hangjától egy életre boldog lennék!
2011. szeptember 2.
Nem
értelek, azt mondod, jó velem
s mégis hátat fordítasz
nekem.
Olyan vagy, mint egy durcás kis gyerek,
kit az anyja
még nevelhet.
De én már téged nem.
S tudod, miért?
Mert a
szívemnek nem kellesz.
Nem taposhatsz át rajtam,
akár egy
gőzmozdony.
Megfutamodni könnyebb,
minthogy kitárd a
szíved.
Hát létezz csak egyedül,
s játszd, hogy az
élet
egyedül jó, s mint a gúnárok,
járj emelt fővel, ameddig
bírsz.
s jegyezd meg jól, nem szakítasz
többé belőlem
virágot.
A vonat elrobogott
örökre mellőled.
2011. október 10.
Kérlek,
hagyjatok
már szeretni igazán!
S forrón, úgy, ahogy
az
ajkak összeérnek.
Ordítsak rátok,
hogy én is ember vagyok,
s
szeretnék szeretni,
tisztán, szerelemmel?
Érezni
szeretetét,
kézmelegét, ahogy
megpihen kezemen.
Csodálatos
érzés, halljátok!
Süket füleknek
próbálom elmondani:
a
világ legszebb érzésétől
akartok megfosztani engem.
Szívem
készül ragyogni, s nem érdekel,
hogy mit gondoltok.
Csak egy
kis időre hagyjatok,
hagyjatok szerelemmel szeretni.
2007. április 24.
Az
est ránk köszöntött, kéz a kézben.
Akkor még nem tudtuk,
mit
jelent számunkra.
Mit takar, örülni egymásnak?
Mikor két
szempár találkozik, s
ott csillog az igaz szeretet.
A drága
ott pihen a válladon
nem szól, csak érzed,
s látod, milyen
nyugodt.
Szorosan öleled, el sosem engeded.
Kis idő múlva
egyetlenem
csak egy szót ismétel: szeretlek.
Egy szó, mely
boldogan füledben cseng.
Szeretni varázslatosan gyönyörű.
Azóta
az égen a csillagok is fényesebben ragyognak.
2007. szeptember 26.
Azt
mondják, egy év oly hosszú idő.
A kis patak is többet szalad
magányosan.
Kergettünk mi is ezernyi napot,
S annyiszor
bíztunk,
sírtunk, míg egymásra nem találtunk.
Már nem futunk
csendben,
egymás kezét fogjuk.
Fürkészem arcodat, szemed
égszínkékjében
boldogságunk árad.
Te vagy a nyugalmam
szigete,
s körülöttünk sok színes virág.
Szívem halk
muzsikáját hallod,
mely egyfolytában
dúdolja a szerelem
dalát.
Köszönöm neked a legfontosabbat,
hogy mellettem vagy.
A
virágok még szebben
ragyognak, mint korábban.
Szeretlek,
Szívem, egy életen át.
2009. június 6.
Utálom,
hogy nincs bizalom.
Ismeretlenül
ítélkeznek, pedig ha
ismernék
a másik lelkét,
azt
mondanák, milyen
nemes
lelke van.
Utálom, hogy
nem fogadták el szívem
duruzsolását,
a szeretet hívó
szavát.
Koronaként ragyogott
életemre,
s nem kértem
mást,
csak ezt az egyetlen dolgot,
hogy
fogadjátok el az élet
legszebb
ajándékát, amit
kaptam
egy másik embertől.
Boldogságot
s a teljes elfogadást.
Süket
fülekre találtam, elveszett
a
szerelem.
Nem tudok megnyugodni,
reszket
a lelkem,
őrjítő a fájdalom, ami
egyfolytában
dübörög bennem.
S ti azt
kéritek, önző módra,
hogy
lépjek túl.
Nem
megy!
Majd a fekete halál megoldja, ha
nyugodni
térek.
2009. szeptember 6.
Annyi
mindent megértem
már, s mégsem tudom,
hogy sérültként
miért
akarnátok másként bánni velünk!
Sajnáltok, vagy épp
megvettek?
Mert a testünk másként
mozog, mint a
tiétek?
Görcsös végtagjaink nem ördögiek.
Agyunk tiszta,
s
gondolkodunk bántó szavaitokon.
Azt hiszitek, nekünk már minden
mindegy?
Csak azért mert rángások jönnek ránk,
gondoljátok,
nem értünk semmit a világból?
Türelmetek persze nincs, hogy
nehézkes
szavainkat megértsétek.
Pedig lehet, hogy a végén
rájönnétek,
milyen ostobák voltatok.
A természetes az
lenne,
ha az embert látnátok bennük,
s utoljára a
betegségünket,
amiért lenéztek minket!
2011. november 21.
A
szerelemnek nincs biztosítéka.
Gyönyörű virágként,
szívem
közepén virágozni hagytam.
Fekete fellegként zúdított rám nagy
követ,
s törte szét gyenge szívem.
Lelkem romokban
hever.
Ostoba színjáték volt hinnem neki.
Lehoztam volna neki
a csillagot
az égről, csak hogy mosolyogni lássam.
Most
undokul nevet rám a világ.
Nincs már senkim, hiába sírok,
nem
segít rajtam, csak emészt a bánat.
Dühöm egyre csak nő,
mint a
láz a lázas betegnél.
Miért mindig én vagyok a vesztes?
Unom
már, Atyám, a szenvedést,
melyet rám mértél!
A szeretetet csak
percekre
kaphatom meg.
Mint az árva a száraz kenyeret,
ki
morzsáinak is örül.
Nem látod, Atyám, nő vagyok,
s a vándorló
madárnak is tudok örülni,
csak a társam nem ölelhetem.
Miért
büntetsz ily nagyon?
2010. szept. 15.
Hol
vannak a szerelmes évek,
mikor szeretettől égett a szívem.
Te
jelentettél mindent számomra,
megszűnt szeretni másokat.
Kik
meghaltak volna értem,
s én galád módra eltiportam
csodaszép
virágjaimat.
Csak érted hajszoltam magamat.
Felégettem hátam
mögött a
szeretet örömét.
Lelki békémet elveszítve,
tűrtem
bántó csapásaidat.
Magamat okoltam mindenért.
S mégis
vigasztaltalak.
Ellöktél magadtól,
vissza se néztél.
Dermedten
álltam fának támaszkodva.
Szívem darabokra porba hullott.
2014. augusztus 23.
Robog
a vonat velem, úgy megyek,
mint akit agyonvertek.
Nem találom
helyem sehol.
Semmi se olyan, mint régen,
nincs szerelem, ami
éltette szívemet.
Nem találom helyemet sehol se.
Pedig
szeretettől ég a szívem,
s gyakran érzem, de el kell
válni!
Beleőrülök, fájdalom mardossa szívemet.
Nem szólhatok,
csak lelkemet zúzza nehéz kő.
Napok, évek telnek el
a
lehetetlennek tűnő szeretetben.
Mégis nekem az életet
jelenti,
ilyenkor fényesebben ragyog a nap.
Nyugtalan
vagyok.
Ő kéne mindig, biztonságot adó keze,
ami mögé
elbújhatnék s könnyeimet letörölné.
Álmomban belékapaszkodnék
s
ha kinyitom a szemem, könny helyett
öröm csillogna a szeretett
szempárra.
2012. augusztus 11.
Szakad
a hó, táncolva lehullnak a hópelyhek.
Élnek pár napot, aztán
csendben elillannak.
Lelkem egyfolytában tűzben ég.
Szeretne
szeretni.
Érezni melegséget szívemben,
hogy tartozom
valakihez.
Aki viszontszeret, s szívében
ugyanaz a láng ég,
mint az enyémben.
Nem kell csillogás, hogy boldog legyek.
Csak
te kellesz, ki mellett
reggel csókokra ébredek.
Este karodba
bújva,
lélegzetedet hallva aludjak el.
S én lennék a
legboldogabb.
Lelkem fényesebben ragyogna,
mint temérdek
arany.
Mert enyém vagy, te drága lélek.
2012. február
Egyszerűen
félek a magány gondolatától.
Teljesen egyedül maradni maga a
pokol.
Még a csendet is hallom.
Igazán nyomasztó, mikor az óra
ketyegése
hangosabb, mint maga az élet.
Nincs senki más, aki
elrepítene
a táncparkettre s pörögni-
pörögni, míg a lábam el
nem fárad.
S karjába kapna imádott társam,
s kivinne a friss
éjszakába.
Leülnénk a fenyő tövébe,
előttünk kis patak szinte
zenélve csobog.
De
sajnos a magány nem
ilyen egyszerű, mint a gondolat
amely
szabadon szárnyal.
Sok csatát kell vívnom magammal,
s egyet
nem szabad elfelejtenem: szeretni
mindörökre.
Rettegek, hogy
egyszer
egyedül maradok.
Hisz az idő véges.
S az is itt
hagy,
akit nagyon szeretek, az édesanyám.
S akkor a magány
súlya ezerszer
nagyobb lesz.
Mert nem lesz senki,
aki azt
mondja, ne félj, egyszer
boldog leszel.
Félek az
ismeretlentől
ami még hátra van.
S nem tudhatom,
fogja-e
valaki majd a kezem.
2012. december 2.
Esik
a hó, játszadozva kergetik egymást.
Örülnöm kéne, hisz
rég
szórakoztatott a látvány.
Pillanatok alatt a fekete
föld
hófehér paplan lett.
Friss, puha paplanban élmény
taposni.
Angyalkásat játszani,
közben öröm járja át a
lelkemet.
Annyi csodát lelek benne, számtalanszor
láttam már,
s nem tudok vele betelni.
Az ablakból lesem a táncoló
hópelyheket.
Iszonyatos
fájdalom ül szívemen,
öregnek érzem magam.
Ki akarok menni,
mint rég, de nem
enged a lábam, dühös vagyok.
Olyan érzés
mintha elvesztettem
volna a szabadságom.
Üvölt a bensőm:
ó,
miért kaptam e borzalmas, ördögi kínt?
Elviselnem a fájdalmat
tudnom kell,
közben odavan a lelkem, s
napjában többször
elhagy a remény.
2007. december 16.
Égnek
a gyertyák a sírok körül, s
közben halottainkra
emlékezünk.
Könnycsepp gördül arcunkról,
egy-egy emlék
során.
Lágy szellő fú végig
a kicsi gyertyákon.
Lassan
beköszönt az est.
Csillagok ragyognak az égen.
A temetőt a
gyertya
fénye még sokáig beborítja.
1998. október 30.
Oly
gyorsan elillan az élet.
Ma még itt vagy,
holnap ki tudja,
hogy
viszontláthatlak-e.
Vagy csak egy kegyetlen
üzenet
jő.
Örökre elment, nincs többé.
Könnyező, szorongó
fájdalom
vesz körül.
Tegnapot keresem szüntelen,
akkor még itt volt.
Az
éveket percekre, a perceket
másodpercekre bontanám,
hogy újra
velem lehessen.
Lassan egy pókháló
közepén találom magam.
Mely
egyre inkább szorít,
ahogy körbe fon némán, akár
a
fájdalom.
Hisz mindig látom,
ha becsukom a szemem,
arca
mindig ragyogni fog előttem.
Bár felköltözött az égbe,
csillagképben
örökké él!
2006. április 23.
Kegyetlenül
lesújtottál megint.
Te fekete átok!
Elveszed az életet,
s
nem hagysz mást
csak gyötrő fájdalmat.
Őrületbe kergetsz,
az
utolsó képet látom csak rólad.
Pedig megannyi éven
át
ismertük egymást.
S most csak egy fekete zászlót
lenget
a szél, hogy
kiléptél az életből.
2014. márc. 17.
Sírás
fojtogat, egy pillanat műve.
Itt a lelkem mélyén átható
keserű
fájdalom parázslik.
Néhány barát örökre itt hagyott.
S
hiányukat nem tudja
pótolni senki sem.
Szorít az az
elmondhatatlan
kín, amit érzek.
Hirtelen egyedül vagyok.
Egyre
csak hívnám őket,
de rájövök, hogy
nincsenek többé.
Előttem
gyertya fénye játszik a sötétben.
A veletek eltöltött
évek
felejthetetlenek voltak.
Szeretetben gazdagok
voltunk.
Feledni sosem fogom őket,
mert velem maradtok örökre.
2006. december 3.
Kérlek,
próbálj megérteni!
Ne taszíts el önmagadtól,
hallgasd meg
szívem dobbanását!
Sebzetten menekülne,
csak nem talál
kivezető utat,
ezért bujdokol, s
féltőn őrzi egyetlen
kincsét.
Nem tudják tőlem elvenni,
zsarnokként csak
cseppekként adok
belőle, mint méhecske nektárt.
Gyönyörűen él
bennem
a szeretet virága, gyökereit
mélyre beágyaztam,
nehogy
valaki erőnek erejével kitépje.
Egy aprócska
virág,
évekkel ezelőtt meghal bennem,
gyökereit is
eltiporta
gyűlöletnek kemény ura.
2003. június 1.
Szemére
álom nehezedett.
Átutazott már a rettegett világból,
hol
félelmek közt lebeg,
s mindig csak menekülne a gonosz,
üvöltő
haramia elől,
szegény nem merné kérdezni:
Miért bántja őt
kemény szavakkal?
Hisz régóta már csak kerüli,
közben
lelke reszket.
Gyűlölet vette át hatalmát,
rajta pedig a
gyermek apja,
kinek nincs tőle nyugvása.
Mikor álomnak átadta
magát,
s belépett álomország kapuján.
Levetette
fájdalom-köpenyét,
cserébe boldogságot kapott.
2003. november 8.
Csak
egyetlenegyszer
még újra szeretném,
ha melegség fonná
körül
szívemet, s nem a rettegés.
Hófehér
karácsonykor
kályhában tűz pattogását hallgatni.
Lelkemet ne
dermesztő,
hideg tüskék böködjék véresre.
Veszejtő félelemtől
való
sírás uralkodik rajtam,
nyugtalan vagyok!
Az év
legszebb ünnepén,
amire azt mondják, hogy a szereteté.
Óh
istenem, mikor lesz
már vége a rettegésnek?
Meddig kell még
óvnom tőle az édesanyámat?
Ki nélkül már rég nem lennék.
Nem
bírom soká a szenvedést.
Olyan érzés ez,
mint mikor a virág
nem kap
vizet, s elszárad, én pedig lassan belehalok.
2004. január 10.
Tomboló
hurrikán söpri át házunkat naponta.
Idegeinken gyűlölet ura
táncol.
Sebeket ejt lelkünkön,
még be se gyógyul, jön a
következő.
Ünnepet itt csak a naptár mutat.
Helyette ordítás
és szitkozódás van.
Agyam legbelső zuga szeretne egyszer
átélni
egy igazi ünnepet.
Ahol a szeretet él és éltetik,
ott látszik
a meghatottság és
kapsz egy igazi ölelést.
Ha kiöntötted
szíved fájdalmát,
s könny helyett mosoly ragyog arcodon.
Itt
látod a könnyet, és édesanyám
napról-napra összeeső
arcát.
Rettegek minden percben,
mert nincs nyugvásom egy
percre sem.
Izmaimban hatoló idegesség elragad,
s önkéntelen
mozgás veszi át testem.
Hirtelen egyedül érzem magam,
s
szívemben gyűlik a fájdalom
s harag, amit te okozol, gyűlölet
ura.
2012. április 25.
Ha
eljön december, a szeretet
s a csodák hónapja.
Szívünk köré
öröm kéne, hogy fonódjon.
Azonban nekünk a legnehezebb
napok
nőnek fejünk köré, pedig
régen hogy szerettem a
karácsonyt.
Emlékszem, az utolsó éjjelen már alig
aludtam az
izgalomtól.
Emlékszem, fejem felett az ágytámlán
volt egy pici
fehér óra.
Oly szépen világított, mintha
kis karácsonyfámat
már a
kis Jézuska előre
meghozta volna nekem.
S én már azon
az éjszakán
elkezdtem ragyogni az örömtől.
Szentestén,
mikor
Jézuska csengettyűjét meghallottam,
szívem virágos rétté
változott.
Mennyből az angyalt énekeltük ragyogva.
Adni és
kapni, csodás volt látni,
hogy örülnek ajándékaimnak.
Izgalommal
s ujjongással bontogattam
s nem értettem, ők miért nem tudnak
úgy
örülni, mint én.
Istenem, de más volt akkor,
az ünnepnapokat
erősen fogtam
volna, hogy ne szaladjanak olyan
gyorsan el.
Most
meg az ünnep ízét meg sem érzem.
Mert a barlangunkban kiveszett
a
meleg szeretet.
A karvaly csak ordít, s közben gyűlik a
harag.
Elfelejtünk már szeretni s
tisztelni, mely ezen az
ünnepen a
legfontosabb lenne.
Egykor szeretetben nőttem fel, s
ittuk
a szeretetet itthon és a barátaink közt.
Most mi
változott ennyire meg?
Hol van hát a szeretet?
Mert a karvaly
minden cseppjét elszívta.
Hát nem, a szeretetnek élnie kell!
Amíg
én élek, a szeretetnek élnie kell,
nem érdekel a többi
barlanglakó.
Elég volt az ordításból.
Anya, nekem szenteste
van s szeretlek,
nem kell fa, csak hadd adjam át az
ajándékom.
Szemében könny csillogott.
Boldog karácsonyt neked!
2013. január 5.
Szobában
ülök mely nem az enyém.
Hirtelen csend lett, az őrült ház
darabig
nyugalmat kapott.
Míg az eszeveszett karvaly haza nem
tér.
Tudod reggeltől estig őrjöng s átkozza
családját,
legfőképp idős anyját,
akit lelkéből utál s átkozza huszonnégy
órán át.
A másikak pedig kénytelenek
hallgatni, vagy
üvöltözni, de akkor
sem hagy alább.
Harminckilencet
taposom pár
nap múlva, de nincs
semmim, társam se.
Egyetlen
nyög a nyakamon,
az átkozott gyenge lelkem,
mely nem viseli el
az efféle bánásmódot.
Gyakran teszem fel a kérdést
anyámnak:
Miért maradtál vele?
Miért nem mentünk el
annak
idején?
A válaszért magamat teszem bűnössé.
Mert közelebb van
neked így a város.
Hozta meg miattam
ezt a nagy áldozatot
anyám,
hogy életen át elviseljen
miattam egy gonosz,
gerinctelen embert.
S nem gondolva arra, hogy
pokol lesz
életünk.
Tudod, barátom, a szeretet,
amit apámtól szerettem
volna kapni,
hogy beszélgessen, játsszon velem.
A bizalom
helyett megalázott,
úgy bánt s bánik velem, mint egy
hülye
gyerekkel, csupán egy hibámért.
Mert lábaim helyett a
kerék pörög,
a szívem pedig kőkeményen bezárult.
Szeretni őt
már nem képes.
S
te kedves barát,
mint a szárnyszegett madarat,
gyógyítani
próbálod lelkem zugait.
Szeretlek, mert mutatod, amit
elérhetek,
s csodállak, ahogy törődsz velem.
Megmutatod, hogy
mire
vagyok képes.
S feledtetni tudod
a rossz élményeim
tömkelegét,
ilyenkor, mint a fodros
bárányfelhők,
boldogságmámorban úszok.
2013. április 16.
Másztak
az évek egymás után.
Itt
voltunk együtt,
a szeretet halvány
fénye
csak pislákolt.
Ő csak
szőlőjét gondozta,
lelkünkbe
nem ültetett
kis virágokat,
így a
virágos mezőn
ritkán
repült lelkünk.
Valaha
elhajítottam
könnyek
patakjába
lelkem
kulcsát.
Apám!
Te
tetted ezt velem, mert
nem
engedtél magadhoz közel.
Nem
égett a szeretet köztünk,
amit
szerettem volna.
Az évek
megkoptatták a szeretett
képet
irántad, s már csak
anya
erős szeretete tartotta
az
otthon melegét.
Te pedig csak
ordítottál,
s gyakran féltem.
Már
nem bíztam, hogy jobb lesz.
Bár
voltak napok, amikor nem a
sírástól
kellett volna elcsuklódni a
hangodnak,
hanem átölelni a
családodat,
hogy érezzük,
hogy
szeretsz bennünket!
Elmentél!
Még
fel sem fogtam igazán,
csak:
hiányzol,
Édesapám!
2013. június 18.
Volt
sok karácsony, de egy se
olyan,
amit én akartam.
A
lényed itt volt,
de
lelkedet soha
nem
mutattad meg.
Nem
ismertelek, érted:
egyetlen
egyszer sem
meséltél,
hogyan élted
meg
gyermekként a karácsonyt.
Sosem
hallottalak, hogy
nagyapával
hogy hoztatok fenyőfát
a
nagy hóban az erdő mélyéről.
Akkor
miért sajog lelkem?
Itt
volt a legutolsó karácsonyod,
s
akkor se ültél le velünk beszélgetni.
Sőt,
akkor még a Mennyből az angyal
is
elmaradt, s a szentesténk ugyanolyan,
vagy
talán még szorongósabb volt,
mint a többi napunk.
S mikor anya
sírva fakadt, én is sírtam:
már
kiabáltam, hogy a szenteste ma van.
S
én tudok szeretni és átadtam anyunak
az ajándékot.
S közben
gyűlöltelek, hogy
az év
legszebb napjától is megfosztottál minket.
Csak
egyet magyarázzon meg
nekem
egy kis csillag az
égen.
Miért hiányzik, mikor
látni se bírtam?
Nem
értem, miért fáj oly
nagyon!
S most itt vagyok
szenteste,
a nyomomba jár, s
minden
percben várom, hogy betoppanj.
2013. 12. 17.
Elszállt
egy rongy év.
Mely nem hozott mást, mint bánatot s
könnyeket.
Eltemettem az apámat,
s nem bírtam
megnyugodni.
Inkább csak szálltam az évszakokkal.
Nem akartam
tudomást venni a tényről.
Inkább csak bolyongtam.
Kergettem a
napokat.
Vagy talán ők engemet?
Nyomtak előre, hogy az
idő
múlásával majd gyógyul a sebem.
Az emlékeimet kéne törölnöm agyam
zugaiból.
S akkor talán engedném beszélni róla a családom.
Addig
pedig hadakozom, hogy
ne beszéljenek előttem róla.
Mert minden
egyes szó könnyeket csal szemembe.
2014. január 1.
Csak
egy kósza érzés volt,
mi
átsuhant szívemen.
Fájdalomtól
könnyek
szöktek
szemembe.
Nem tudom,
miféle
emlék
kavaroghatott
ily erősen
bennem.
Talán az a fránya
gondolat,
ami apám
elvesztése körül
forog
már két hónapja.
Ezt a kaput
örökre be kéne zárnom.
De
most mért ezen rágod
magad?
- szólalt meg a
belső hangom.
Mikor távol
vagy otthonodtól,
mért
nem dobod le azt a
nyomasztó
köpenyt magadról?
Tudom,
kettősség van benned.
-
szólalt meg ismét a belső
hangom.
Öröm és fájdalom
vegyül egyetlen
érzésben.
Valaki a
dobogón áll, aki
csak pár
hete csinálja.
De mérd
fel,
hogy neki jó a
keze.
S tanulj meg
örülni
a saját
sikereidnek.
Ne törpüljenek el edződ szavai.
Mert
dicséret sem kis dolog!
2013. júl. 23.
62.
Édesanyám
egyetlen reményem
Úgy
érzem, sárban taposok.
Gyönyörű napsütés rám cáfol,
gúnyosan
tekintetembe mosolyog.
Én csak bolyongok szüntelen,
egyetlen
támaszom az édesanyám,
ki szerencsére velem van,
s ismeri
félelmeimet.
Olyan jó mellé bújni,
ilyenkor félelmeim
eltűnnek.
Érzem, szeretete átjárja
megkeményedett
szívemet.
Pedig neki is sokszor
könnybe lábadnak
szemei.
Teljes szívemből sajnálom drága
édesanyámat, ki nem
érdemli meg a szenvedést.
Bennem meg csak gyűlnek az
indulatok.
Perceken belül átváltozok
üvöltő fenevaddá, mert
édesanyámért
a tűzbe mennék, csak velem maradjon örökre!
2004. február 4.
Miért
bántasz éjszaka,
mondd, mit vétettem neked?
Álmodni kéne
szépeket,
mert tudd meg, álmos vagyok!
Helyette testem
fájdalom
rázza, s kínlódom.
Hagyj már nyugton, könyörgöm!
Hát
nem érted?
Fáradt vagyok.
Hánykolódom ágyamban.
A vak
éjszakába kiáltok:
utálok élni!
Isten nem hallgat meg,
és
nem csukja le örökre szemem.
Vizesen s csapzottan hullok vissza
párnámra.
Béna lábam megállás nélkül égetőn fáj,
mintha azt
mondaná:
nem menekülsz előlem.
2010. február 21.
Az
élet egy taposókerék,
melybe véletlen csöppentem bele.
S azóta
pofoz rendületlenül.
Próbálok visszavágni, de szívet
tépő
fájdalmamon nem segít.
Szerethetek száz meg ezernyi
kisgyermeket,
de egy sem mondhatja nekem: anya.
Mert az élet
pofon vágott,
s nem tudja, mennyire fáj.
Azok sem értik, kik
ismernek.
Mert azt gondolják, hogy
satnya vagyok, s e fajta
érzések elkerülnek.
Hiába van gyerek a családban,
nem foghatom
meg, nem játszhatok vele
s nem ringhatom álomba.
Fürtös göndör
fejét mesémmel
nem röpíthetem tündérországba,
mert számomra
tiltott gyümölcs.
Viszont napestig hallgathatnám
az élet
kémény problémáját, mert arra
alkalmas vagyok, s mint tavaszi
szellő,
ilyenkor én szállok tündérországba,
ölembe száz
kisgyermekkel,
s vidáman kacagunk, ameddig akarunk.
2012. március 3.
65.
Meg
nem született gyermekért
Ne
sírj, anya, a meg nem született gyermekért.
Hisz egyszer már
átélted a csodát!
Síró babádat óvatosan karodba
fogtad,
örömkönnyeid esőcseppként arcodra folytak.
Arcát
simogatod lassan, melledet
szájához emeled, édes
cuppogását
gyönyörűen hallani.
Altató dallal álomba
ringatod.
Te még boldogan álmodsz nagyon sokáig.
Körülötted
futosgál, s rácsodálkozik
a világra, amit te nyitottál ki neki,
s
örömmel mesélsz róla.
Tubikat
kerget pöttön kis lábával,
göndör kacaj kíséri,
miközben karod
közé fut,
s puszikat árasztasz tündéri arcára.
Ne sírj, anya,
a meg nem született gyermekért.
Hisz a gyermeked,
akit nagyon
akartál, ott van melletted.
Ez legyen a legfőbb vigaszod!
2012. június 09.
Megjegyzés: Húgomnak.
Megsúgjam,
mit érzek,
mikor szánalmasan rám nézel,
s zavarodban
elmenekülsz?
mert riaszt a kocsim, s
nem tudod hova tenni a
gondolatot,
hogyan élvezhetem az életet?
Mért ül mosoly
arcomon bánat helyett?
Elsuhanok melletted, élvezem, ahogy a
a
szél belekap hosszú hajamba.
Ha megálltál volna beszélgetni
velem!
Talán kizökkentelek mélabús állapotodból.
Száguldok
négy keréken.
Az
élet, hidd el, nekem is
oly kemény, mint neked.
Téged vár
otthon két pici
kéz, ami nyakad köré fonódik.
Nekem nincs két
kicsi kéz,
csak álmodom róla.
Láttam egy szivárványkaput
s
örömöt leltem benne.
Az ember pont ilyen színes,
mint a
szivárvány.
Csak lépned kell és a kerék pörög
hozzád, s
egyszer a másság eltűnik.
Talán felnézel majd rám,
vagy csak
elsuhansz mellettem,
akár a többi ember mellett.
Mert én is
egy vagyok a száz közül.
Csak lábam helyett a kerék
pörög
fáradhatatlanul.
S ne feledd: az élet szép!
2011. július 25.
Érzem
a szabadság ízét, mely lassan
beszökött életembe.
Bár a kocsi
alattam, mert a lábam satnya.
Így tekergek a városi
fergetegben.
Néha a félelem gombóca gyomromban,
küzdeni kell
ellene.
Mert erről álmodtam már gyermekként,
hogy egyszer
egyedül kelek utamra.
Agyamban az ész, lelkemben
az érzelem, s
a szívemben a szeretet.
E három nélkül talán elvesznék, s
nem
tudnám a világ dolgait összerakni.
Még várakozom, lehajolok egy
kicsi verébhez,
épp reggelizik.
Morzsái közt ugrál.
Szemébe
nézek, látok benne örömöt, bút;
egy perc alatt a magasba száll.
Buszra
szállok, s tovább álmodom.
Gondolataim messze visznek, s már
elhiszem,
hogy nem vagyok egyedül.
Mert hallom gondolataidat,
finom szavaidat,
melyek simogatnak, s felemelnek.
Szinte
repít, s húz magával az átható
gyönyörűség, melyet táplálsz
belém.
Hol
is kezdjem?
Jártam sárban, ingoványban.
Csapások százai
követtek,
szenvedtem keményen.
Azért, hogy a holnapom
jobb
legyen, mint a tegnapom.
Nem kergettem soha álmokat,
mert a
józan ész nem engedett.
Eveztem volna a boldogság
felé, de
csak könnyek
mardostak, melyek befelé hulltak.
S te csak azt
láttad, hogy veled örülök.
S ha véletlen a mosoly leple
leesett,
s könnyezni kezdtem,
akkor se tudtad, mért ég
a
lelkem egész kertje.
Hajam őszbe fordult,
s nem bírtam unokát
adni anyámnak.
S nem bírtam ölelő kezeket találni.
Mondd meg,
Istenem,
akkor mire volt jó?
Ez a negyven kemény év,
Melyet
rám mértél?
2014. 02. 27.
Egyedül
lenni a mai világban,
az maga a bátorság.
S egyszer nem lesz
senki,
aki kezemet fogja, s
hozzám szólna.
Egyedül hű
kutyámat ölelhetem.
S lassan eliramlik az életem.
De előtte
még elfutok a tengerpartra,
hogy szépet lássak még az életben.
S
hallgassam a tenger morajlását
csendesen, ahogy a szívem
diktálja
a szeretet érzését.
Csillagos udvar fejem felett,
ezüstös hold
vigyorog fodros áttetsző hullámokon.
Fekszem a
homokon, valami
még nem hagy nyugodni.
Szemem már nehezedik,
álomra csukódik.
Sirályok sírnak valahol távolban.
2014. márc. 25.
Olyan
vagyok, mint az éti csiga.
Házát hátán hordja és
lassan halad
az úton.
Ki tudja merre.
Reggel, mikor elhagyom
otthonom,
kutyám sír utánam.
Ne sírj, még hazajövök,
s
ölembe ugorhatsz boldogan.
Drága anyám még integet.
Kocsimon
cipelem összes vagyonom,
s gyakran gondolkodom, mit keresek
ezen
a világon?
Agyam tudja, mit kívánnék, s
nem félnék többé az
egyedüllét
sivár érzésétől.
Hátam mögött hagynék mindent,
ami
oly kedves nekem.
S mégis boldogan mennék
az ismeretlen
felé.
Oda, ahonnan még nem jött vissza senki.
2014. március 31.
Nem
csicsás kalapot hordok, a divatot nem követem.
Siltes sapkám
veszem,
mielőtt a kiskaput magam után beteszem.
Siltje mögé
bújok, hogy ne lássatok,
s én se lássam szánalmas arcotok.
Nem
tudjátok, hogy mily keserű
hallani, ahogy megvettek engemet.
A
busz nem rátok vár, hanem rám.
De tolakodtok, mint a szürke
egerek,
mintha sajtot húznának előttetek.
Zebrán átkelni
veletek aligha lehet,
mert eltaposnátok, akár egy férget.
S
közben mondjátok a napi tisztességtelen áldást.
Egyet
elfelejtettetek: én figyelek rátok, s
nem hajtok lábaitokra, mert
boldog vagyok,
hogy köztetek járhatok.
Ugye nem is gondoltátok
volna?
2014. május 15.
Naivul
hittem csalfa régi időknek.
Mostanáig dédelgettem szeretetedet
szívemben.
Vakon hittem hazug szavaidnak,
s gyönyörű virágot
nevelgetem
láthatatlan kertemben.
Nem kellett lássalak, akkor
is
táncolt a virágom,
Mert éreztem, elfogadtál, s
megértettél.
Rohantak az évek, s az idő is véges.
Érzékenyebb,
idősebb lettem.
Észre se vetted, hogy néha bántón
rám
ripakodsz:
nem tudsz beszélni.
Szíven ütöttél, de
eltakartam
bánatom arcomról.
Sérültségem sosem értetted meg
igazán.
Már nem táncol a virágom.
Elszáradt csendben parlagon.
2014. május 25.
Hol
volt Isten?
Mikor kértem, enyhítse a fájdalmat,
ami átrágja
testem egészét.
Szenvedtem, s cipeltem
a nehezített
keresztet.
Választ sose kaptam.
Imára mért kulcsoljam
kezem?
Szinte mozdulatlan az óramutató.
Csak ketyeg
monoton.
Félelmetes éjszaka, ne üldözz már!
Hajnal fénye
beszökik.
Új nap kezdődik.
Gyermekként anyámtól
tanult imát
eszemben tartom.
De már nem imázok,
csak a keresztem cipelem,
Istenem.
2014. június 2.
Dühös
vagyok!
Ne nézzetek!
Szenvedek!
Kiszolgáltatottabb
lettem.
Ketyerém többé nem visz sehova.
Bámuló népnek hátra
hagyom,
ki lehet próbálni és közben
el lehet gondolkodni
rajta.
Én
képzeletemre hagyatkozom,
s kilépek földi nyomorúságomból.
Futok
hegyeken, völgyeken,
elhagyok ezer meg ezer fűszálat,
Melyek
boldogan hajlanak utánam.
Árnyékot adó terebélyes fa tövéhez
ülök.
A bánat összes könnyét elsírtam.
Valaki vállamra
teszi
szeretetet árasztó kezét.
Szavaiból árad a
gyönyörű
irodalmi beszéd.
Hátrafordultam, miközben átölelt.
Nem
szeretem, ha sírsz -
könnyeim törölte.
Felsegített, gyengéden
átöleltem.
Látod, mennyivel nemesebb a természet.
Csendben
változik, nem szól.
Nem gúnyolódik, csak teszi a dolgát.
Színeket
vált, megörvendezteti
azt, ki képes megállni,
s elmerengeni a
mindennap adta csodákon.
Öledbe hajtottam fejem,
vízesés
csobogását hallgattuk.
Ott, a hegyek felé, egy sólyom
száll.
Mondom, hogy te is lásd,
nagy szárnyát szétteríti,
amerre halad,
feketesége az eget beteríti.
Nem megyek vissza,
veled szebb az élet.
2014. június 19.
Megjegyzés: ketyerém = tolókocsim. Pár nappal később született ez a vers.
Egy
mulatós éjszaka,
mely nem az enyém.
Szánalmat éreztek
látványomon.
majdhogynem gagyogtok hozzám.
Bájvigyorogtok
közben,
ki tudja, mit gondoltok rólam.
Mit ér a szép új
ruhám,
ha a látszatomon fennakadtok?
Oh, pedig hogy ropnám a
táncot.
Eperszínű ruhám fáradhatatlanul
pörögne, ropnám a
csárdást.
Nagybőgőssel nótámat
húzatnám hajnalig.
S
ledobnám ördögi szorongásom.
Táncba vinnélek,
s karjaidban
keringőznénk.
Hajnal első fényét utolsó
táncom
köszöntené.
Lábam még a ritmust járja ágyamban.
Egyszer enyém
lesz
egy mulatós forró éjszaka.
2014. szeptember 14.
Rongy
lelkemet s szívemet vándorútra viszem.
Lelkem s szívem sírni rég
elfelejtett már.
Csak cipelem őket hegyek lankáin,
mint mások
saját keresztjüket.
Megyünk szép csendben,
csak szél suhogását
hallani.
Egy fiatal nő hozzám csapódik.
Botjára támaszkodik, a
hegy meredek,
akár az életünk - gondoltam.
Megtört arcán nehéz
életnyomok látszanak.
Nem beszél, csak könnyei csillognak
szemében.
Vézna
kis fakeresztnél megáll.
Csillogó követ vesz ki zsebéből,
a
reszkető kéz most megáll,
s szeretettel elkezdi simogatni,
mintha
legdrágább kincsét hagyná ott a keresztnél.
Felnéz a kék égre, a
nap már lemenni készül.
Arany koronát rak az ég alá,
így
köszönti a holdat, s a
Göncöl-szekérnyi apró kis
csillagokat.
Sziklafalon megpihenve a lány,
magzatként
elvesztett gyermekét siratta.
Kis idő múlva elcsendesült, s
elszenderedik.
Sátramban még égett a kis lámpa.
Gondolataim
nem hagynak nyugodni.
A kapott sebek csak enyhülni
fognak,
begyógyulni soha.
2013. márc. 08.
Megjegyzés: Egy film alapján.
Sírok
az éjszakába magányosan.
Az élettől megkeményedetten.
Nem
kérek mást,
csak hogy szeressen valaki.
Aki feledtetni tudná a
megélt rossz
dolgokat, s örökre ledönteném azt a falat,
melyet
rokonaim húztak fölém.
Csak járni nem tudok,
de agyam forog,
akár a malom kereke.
Mégis, a sok mihaszna
rokon azt hiszi,
hogy tudatlan vagyok.
S az élet nagy dolgairól
mit sem
sejtek.
Pedig hányszor volt,
hogy segítséget kértek tőlem,
s
boldogan segítettem nekik.
Csakhogy
a családi homokvár
hirtelen enyém lett.
S a kedves nyájas,
rokonságot
ez felettébb piszkálja.
Azt senkit se zavar,
hogy
én is érző lény vagyok.
Aki egyszer felpattan
képzeletbeli
lovára,
s eltiporom rokonaim
irigységeikből növő
virágjaikat.
Talán akkor majd mondhatják,
ha futja erejük még
beszélni,
hogy nagy lovat adtak alám.
A remény rózsáját
pedig
tovább nevelgetem
szívem közepén.
Mert bízni szeretnék,
hogy
egyszer a csillagok nekem is
ragyogni fognak valaki
mellett.
2013. 08. 20.
Eldobtál
magadtól,
mint macska a kölykét.
Pedig hogy szerettük
egymást,
Drága testvérem.
Gyerekkor összes titkát őriztük,
s
úgy gondoltunk a jövőre,
hogy soha nem hagyjuk el egymást.
Ha
apánk húzott bennünket,
hogy az ország két végén
fogunk élni,
hevesen tiltakoztunk.
Férjhez mentél, családod lett.
Ugyanúgy
szerettelek,
pedig éreztem már,
nem vagy a régi.
Önzetlenül
segítettelek,
az utolsót is odaadtam.
Ha kellett, a háttérbe
vonultam.
Mindent elviseltem,
amíg rajtam csattant az
ostor.
De egyet nem engedek,
hogy anyánk szívét összetörd!
Még
mindig fogja kezed,
s markod sose üres,
ha távozol.
Te nem
látod,
hogy vérzik a szíve.
Unokáját várja szüntelen.
Belőled
teljesen kiveszett a szeretet.
Hát felejts el,
ha így könnyebb
neked.
Megmaradok magamnak
egyedül, nem bánom.
Anyánkat
próbáld meg
még szeretni, ne hagyd Őt elveszni!
2014. június 23.
Akadály
volt a sok lépcső,
kerekem nem tudott rajta felgurulni.
Pedig,
hogy szerettelek volna látni,
újszülött, kis vétlen
testedet.
Dúdoltam volna altató dalt,
miközben csipkés
pólyádban ringatlak.
De a vágy sosem fog teljesülni.
Nem
törődnek egy érzékeny
mihaszna ember érzéseivel.
Sajgó
lelkemről mit se tudhat jó anyád.
Rég elkopott köztünk szép
érzésű beszéd.
Mikor pocakjában simogattalak,
halkan
szólongattalak,
szívem melegével őriztelek, s óvtalak
a világ
összes gonoszságától.
Lásd majd meg a világ csodáit, pici
lány.
Légy nyitott, szeress őszintén.
Segíts azon, ki feléd
nyújtja kezét reszketőn.
S ha egyszer bánat ül kis
szíveden,
gyere el hozzám bátran, ne félj tőlem.
2014. július 10.
Álnokul
tőrbe csal az ideg.
Agyamba elviselhetetlenül
tombol a
tehetetlenség.
Képtelen vagyok ellene tenni.
Teljesen
bekebelez, szinte felfal.
Tűzgolyóként indul el.
Szalad, egyre
csak szalad.
Kínomban már sírok.
Megoldást a problémámra
nem
találok.
Csalódást neked nem okozok.
Félelem uralkodik
rajtam.
Vidd el, nyomasztó éjszaka,
testemről a rágódó
idegeskedést.
Virrad már, eső koppan az ablakon.
Esős reggel
meglepetést hozott.
Technika ördöge újra szépet mutat.
Idegek
harcosának nyoma veszett.
2014. november 18.
Arcul
csapott a mai nap.
Nem foghattam meg az
unokahúgomat.
Felügyelőként viselkedő sógorom
kiszakította
kezemből.
Szorongva álló kislány
arcán szomorúság ül.
Fehér
bőrét nap perzseli,
félve visszanéz, intek neki.
Dühös
vagy keserű a szívem?
Valaki vesse le rólam e kettőséget.
Kérlek,
segítsd ezt úgy látni,
mint egy filmjelenetet.
Amely pereg, s
boldog a vége.
Nem bírom így felfogni.
Nagyon fáj itt
legbelül.
Számomra érthetetlen:
hová tűnik lassan a
szeretet?
Hová lett a családom?
A gyerekek miért nem
láthatják,
hogy testvérek vagyunk?
2014. július 16.
Arcul
csapott az új év.
Hiába reméltem jobb évet.
Jaj, minek is
áltattam magam.
Mikor már érezni véltem,
sorsom furcsa
fintorát, mely
ismét jól megleckéztetett.
Kirúgott a nagy úr,
az igazgató úr.
Na nem úgy, mint a macskát, két lábbal.
Csak
szép finoman, vállveregetéssel.
Mintha győztesként hagynám el
a
csatateret.
Kitüntetést nem kaptam
soha sem, azt nem is vártam
el.
Csak néhány jó szó ért utol hébe-hóba.
Földönfutó lettem,
akár a
többi gyarló ember.
Könnyeimben csónakázok,
szerencsére
a cipőm még nem lyukas.
Istenemre mondom,
ha majd egyszer
talpra állok, kemény leszek.
De még egyszer hadba nem állok.
Ha
úgy tartja kedvem,
hagyjatok egy sarokban
thenerim hallatán
zokogni.
2015. február 08.
83.
Nem
maradt más, csak a bánatom
Úgy
unom már életemnek ezt a szakaszát.
Mért ilyen könyörtelen velem
az élet?
Mire mindent elrendeztem,
s úgy éreztem, sínen
vagyok, addigra
kirúgott a nagy úr, az igazgató Úr.
Így váltam
megint hasztalan,
kiszolgáltatott földönfutóvá.
Agyam
kilátástalan helyzeten dolgozik.
Majd szétdurran, mint a lufi,
de
megoldást nem talál,
megállás nélkül csak forog,
mint a
motolla.
No
nem vagyok ám goromba,
csak hagyjatok egy sarokban
régi szép
időkön gondolkodni.
Amikor az iskolapadban még
csak
nyiladozott az eszem,
s nem vágytam én nagy
dolgokra, csak egy
szerető családra,
gyermekem ringathassam karomban.
Istenem,
kérlek, vedd el tőlem
mihaszna életem még fiatalon.
Nincsen
más nekem, csak a bánatom.
Ne hagy így megöregedni, ráncos
lesz
az arcom, s a kezemet se
fogja senki se.
Meglátod, nem lesznek
majd
könnyes arcok, mikor engemet temetnek.
Fejfámra csak
ennyit írjatok:
Itt nyugszik egy hasztalan kiszolgáltatott,
kinek
rengeteg bánata volt.
2015. május 03.
Mivé
válik már ez a világ?
Járdán vergődik egy szegény
koldus kis
ember, egykor nemes volt.
Mindenki elmegy mellette, de
egy se
segítene rajta, mert rongy
a ruhája, s azt gondolják, hogy
az
alkohol nyomta le a járdára.
Hiába habzik a szája, testét
merevgörcs rázza.
Senki se emeli fel a szenvedő fejét,
csak
gúnyosan eliszkolnak mellőle,
mint a gyáva kutyák,
kik még
most is mocskosul ítélkeznek felette.
Hé, emberek!
Mért
veszett ki belőletek
a segítségnyújtás?
Ismerjétek fel
legalább ti,
ha otthonról nem tudtátok hozni,
mert anyátok s
apátok képtelen
volt megtanítani, hogy jót tenni jó!
Nem a
közösségben kell csodálni Isten tetteit,
hanem a porban vergődő
embert fel kell emelni.
S a csoda magad leszel,
mert képes
vagy valakin segíteni.
Ki tudja, holnap lehet, hogy te
fekszel
tehetetlenül a járdán, s rajtad
is átlépnek, ahogyan
te teszed.
Hallottál már szirénázó mentőt
száguldani.
Szívem-lelkem összefacsarodik,
mert lehet, hogy
egy szerettemet viszi.
Nem lehet tudni
látom-e valaha még az
életben.
Valaki odasiet a szerencsétlen emberhez.
Kardigánját
feje alá teszi,
eltorzult arcát kevéske vizével lemossa,
s a
mentőt megvárja vele.
Legalább te légy emberséges,
ha a világ
már teljesen elkorcsosult.
2015. április 27.
A
túlsó partról a révésznek még nem kell útra kelnie.
Rozoga
csónakjával még nem kell evezőjével
szelnie a fodrozó hullámokat
értünk.
Pillanatra megérintette arcunkat
a kegyetlen halál
szele.
Azon a ködös téli reggelen
kisodródtunk egy éles
kanyarban.
Megfogtak bennünket a deres fák.
Erősen toltak a
szakadéktól vissza az útra.
A sokk láncát magamról
letépve
Édesanyámért üvöltöttem.
Mintha kiszaladt volna
belőlem a lelkem.
Csak rohantam, rohantam kétségbeesetten.
Még
nem lehet vége! még nem veheted el az Édesanyámat.
Nekem Ő az
egyetlen ebben a gyalázatos konok világban.
Orkán erejű szél
visszazökkentett volna a valóságba.
Édesanyámat megleltem
sápatagon mellettem.
Mint egy anyatigris ki a kölykét védi,
úgy
harcoltam az Édesanyámért.
Hiába csitított, mentőért
üvöltöttem,
de a sok balga nép értetetlenül állt előttem.
Látva
anyám fájdalmait, könyörögtem,
míg végre megértettek.
Kezét
elengedve, mintha szívem darabokra hullott volna.
Erdész nagyapám
kunyhója előtt szétesett bennem minden.
Hiszem, hogy ő is
védelmezett bennünket
odafentről, a szörnyű pillanatban.
Még
nem vagyok kész, hogy elveszítsem.
Istenem, miért kínzol
ennyire?
Ha már megint megtörtél, miért nem nekem lett bajom.
Mit
akarsz még tőlem?
Miért nem vetted el rongy életem inkább,
mint
hogy Őt szenvedni lássam.
Csak Ő maradt nekem, nélküle képtelen
vagyok élni.
Az álmok sohasem hazudnak, igaz néha borzalmasak,
de
mindig képesek megmutatni, hogy mi fog történni.
Nem csitul a
szorongás, pedig már anyám is mellettem van.
Rengeteg víznek kell
lefolynia a Dunán, még feledni tudom.
2016. május 06.
Volt
egy furcsa álmom,
nem is tudom, mire véljem,
hiszen olyan
régen elmentél.
Ez igazságtalan.
Én akkor csak négy éves
voltam,
de emlékszem rád, ahogy
babakocsimban
tologattál.
Számos kép árulkodik róla,
mennyire
szerettél.
Nekem mindent megengedtél.
Kék autómmal
behajthattam
féltett rózsáid közé, neked
az sem számított,
pedig fiú
unokáidat rózsáid közelébe se engedted.
Már tudom,
milyen igazságtalan az élet.
Pont téged veszítettelek el,
aki
önzetlen voltál.
Zaklatott voltam, és te eljöttél
hozzám egy
nyugtalan éjszakán.
Fogtad a kezem, simogattad
arcom, s
sétálva bujkáltunk.
Ugyanabban a ruhádban voltál,
mint amikor
az őzikét öledben
simogattad a fényképen.
Minap hirtelen
előkerült erdészkalapod,
de még csak meg se foghattam,
mert
engem nem illet, csak a lányodat.
Semmit nem ér egy mihaszna
sérült érzése.
Nagyanyám szemében olyan lehetek, mint
egy
érzéketlen fatuskó, s a testvérem is.
Gyermekként véletlen
egyszer kezembe
vehettem kalapod, nagyapám.
Nem dobáltam, még
csak a fejemre sem tettem.
Édes illatodat magamba
szívtam.
Erdészkalapodat majdan valaki megtalálja
a
szemétkupac tetején.
De egyet ígérek, örökké a szívemben
élsz.
Fényképeidet rejti a számítógép,
fogható emlékeim tőled
a kis
piros játékzongora, amit a kórházból
hazafelé jövet
vettél nekem.
Istenem, mennyire szerethettél.
Egy utolsó
emlék, amit míg
élek, sosem feledek, senki
a világon el nem
veheti tőlem:
anyával, s apával sétálunk ki
a kórházból, s te
ott állsz az erkélyen,
s integetsz nekem.
2015. november 24.