Eger Csillaga 50
Felnémet
2003. szeptember 27.
[Erre a túrára már tavaly is akartam menni: Összekészültem, elemózsia, térkép, miegymás a hátizsákba. Gyöngyösön ébredtem a túra hajnalán. Gyanús hangok érkeztek a világból, melyeket lassan megfejtettem: esik. Lelkemben vívódás kezdődött: menjek vagy ne? Maradás mellett döntöttem, akár egy kocaturista. Azóta igyekszem kerülni az időjárással kapcsolatos kifogásokat, mivel: rossz idő nincs, csak rossz turista...]
Szombat hajnal, Gyöngyös, vasútállomás
Pénztár még nincs
nyitva, de érkezik Túsnyik Béla. Kisvártatva a
pénztár is nyit, T.B. előttem
kér jegyet, ám a pénztárosnőnek gondot okoz: Hol is van Felnémet? Azonban nem
lehet túljárni hősnőnk eszén, tud adni jegyet, ez nem is csoda, hiszen vezet
Felnémetre sínpár. Ezen első akadály leküzdése után felszállunk a vonatra.
Vámosgyörk, nem sokkal később
Az
egri vonatot várjuk, ez pár percet vesz igénybe. Érkezik. Beléhatolunk kígyózó
fémtestébe, és egyik üregében foglalunk helyet. Sínen vagyunk tehát. Néhány
perc múlva ránk talál Marika, akit a Mezőföld túrán ismertem meg. [Miatta
szálltam ki 20 km-nél, az éjszakai negyvenesen. De nem egymás testének
szeretése miatt.:) Az esetről további részletek után
érdeklődők keressék vissza a Mezőföld beszámolómat.]
Eger, virradás és 7 óra után
Az állomáson
SétáLós bácsi várakozik cimborájára, Túsnyikra.
Parolázás után átszállás a szilvásváradi BZ-re. A
vonat lassan elindul. Elhaladunk a város legújabb látványossága, a nemrég
felrobbant ház elkerített maradványa mellett.
Felnémet
Az előre lerajzolt "Hogy találok a BNP
Igazgatóságához" nevű térképvázlatra nincs szükség. SétáLós
vezet minket.
BNP Igazgatóság
Nevezünk, 500 Ft a nevezési díj félszáz km
bükki kalandért. Elindul a Mezőföld 40 éjszakain egy ízben már bevetett
félelit kommandó. (Fél=Marika+én,
elit=S.B. és T.B.) A
csapatot SétáLós vezeti, aki lévén egri, nem
leírásból, hanem fejből tudja az utat. Hamarosan kiérünk a városból, orrunkat
megcsapja a vadon szaga. Meséli SétáLós, hogy
véletlenül elszakította a nevezési díjként átadott papírpénzt. Erre a gyanú
szörnyű fénye villant fel bennem, s megnéztem, hogy nekem mit adtak vissza az
ezresből. Széthajtom a pénzt, nagy szakadás éktelenkedik rajta. Hozzám került
tehát a szakadt pénz. Ezen jót derülünk.
Leshely
Némi szőlőt, és pár szem szilvát veszek magamhoz a
ponton. Irány a szarvaskői vár, ne várjon hiába.
Szarvaskő
A faluba érve félelmetes
méretűként magasodik a település fölé a hegy, melynek csúcsára őseink várat
építettek. A látvány megkapó, bár a tudat, hogy oda fel kell mászni, nem
annyira. Röpke lelki rákészülés után nyomás hegymászni.
Izzadok kegyetlenül, miközben lépéseimmel fogyasztom a szintet. A pont a vár
alatt vár. Igazolunk, s Marikát hátrahagyva felmászunk a romokhoz.
Kibújok a pulóveremből, melegem van. A
dolognak egy hátránya van, hozhatom a kezemben az igazolófüzetet, amit eddig a
pulcsi elején lévő cipzáras zsebben hordtam, mint anyakenguru a kölykét.
- Nem bízol bennem, hogy kezedben van az igazolófüzet? -
teszi fel a kérdést vezető bácsink.
Röviden elmagyarázom neki, hogy milyen körülményes a
hátizsákban tartani. Ugyanis:
1. lépés - hátizsák le
2. lépés - hátizsák kinyit
3. lépés - igazolópapír előszedése
4. lépés - igazolás
5. lépés - elcuccolás
6. lépés - hátizsák rendeltetésszerű elhelyezése a háton
Agyagos-tető
A pontnál iszunk valami narancssárgát, és Eger
felé vesszük az irányt. Szőlőtáblák között haladunk el. Kékszőlő. Szakítok egy
kisebb fürtöt. Meg kell tudni miből is lesz az Eger bikájának az ő vére. A
leírás -amit akkor még nem olvastam- figyelmeztetést
tartalmaz: "A túra útvonala több helyen szőlőtáblákon halad át. A szőlőt
mérgező vegyszerrel permetezték, semmiképp se fogyasszuk! A szőlőtáblákat több
helyen fegyveres csőszök őrzik."
Minaret
Féltáv. Az "igazhitűek"
által emelt karcsú torony tövében megleljük az ellenőrző pontot. Marikát
sikerül rábeszélni, hogy ne szálljon ki 25-nél. Itt ellenállhatatlan vágyat
érzek csekély mennyiségű egri bor elfogyasztása iránt. Fél pohárral iszom a
kínált nedűből. Nem alkoholizálok, de Egerben muszáj
-gondoltam. Egy szendviccsel pedig megkönnyítem hátizsákomat. Folytatjuk
utunkat. Átvágunk a belvároson, a jó időnek köszönhetően nem nyakig sarasan. De
még így is furán néznek ránk, találgatva miféle szerzetek is vagyunk.
Kaptárkövek, Nyerges-hegy
Fáradok. Lassulok. Lemaradok.
Marika még nálam is jobban. Cimborák bevárnak. Kaptárkövek és barlanglakások -
tetszik a hely.
Síkfőkút
Fáradok, az emelkedők
egyre jobban megfognak. Lemaradok. Marika még nálam is jobban, és gondolkozik,
kiszálljon-e 40-nél... A pontőrt kérdi, jönnek-e érte
kocsival, aki azt válaszolja, hogy nem, hanem majd felmegy a seprűvel Várkútra.
Itt feljegyzem a Szt. Imre-forrás kódját (Bükk forrásai túramozgalom). Pihenünk
pár percet, megesszük a csokit, amit a pontőrtől kapunk. A pontőr megemlíti,
hogy nehéz szakasz következik. Marikát végül sikerül további menetelésre bírni.
Várkút
Emlékek jönnek elő - itt aludtam a Bükki kilátások
után. A ponton fogyasztható zsíros kenyérről lemondok, inkább otthonról hozott
szendvicsemet ásom elő a hátimból. Csupán néhány szelet lilahagymát orozok el a
tálból. Korlátlan mennyiségű a teafogyasztás - soha nem ittam még ilyen finom
teát túrán! Igazából finom teát sem...:-( Mégsem iszom
egy bögrénél többet.
Nagy-Eged
A Dobó István kilátó
csábítgat erősen, mégsem mászok föl. Pihenünk kicsit. Aztán megkezdjük a
meredek hegyoldalon a lejutást. Most már lefelé is lassúbb vagyok
SétáLóséknál. Marika meg - még mindig - nálam is. Miután
leértünk a hegyről meglátjuk az utolsó (kisebb) akadályt, a Bajusz-hegyet. Oda
még fel kell mászni. Feljutunk, majd leereszkedve elkezdjük a cél
megközelítését.
Egervár állomás
Igazolás után megkapjuk a szélesvásznú
oklevelet és a címeres kitűzőt. Ismét kínálnak borral, de most visszautasítom.
Inkább egy fürt szőlőt választok.
120 másodperccel kevesebb, mint 10 óra alatt tettem meg az 52 km-t, ilyen jól talán még soha nem mentem. (Most se mentem volna, ha egyedül megyek, mert ez kissé erőltetett menet volt számomra.) De nagyon jó volt, hogy egy sort nem kellett olvasni, mert vezettek. Viszont így nem növekszik a tájékozódási tapasztalat.
Számításaink szerint gyalog előnyösebb nekivágni az egri vasútállomásnak, mint megvárni a BZ-t. Gyerünk! Megfájdul a bokám, most már én megyek leghátul. Ismét átvágunk a városon.
Az egri vár hatalmas várfala alatt haladunk:
- Én ezt már láttam - mondja Túsnyik.
- Itt van már pár éve... - mondom, s vigyorgok.
Vasútállomás, Eger
Még jegyet kell venni. Sétálósnak
mutatom, hogy a szakadt 500-assal szándékozok fizetni.
Jegyet kérek Gyöngyösig, fél árút. Összehajtva teszem a pénzt a
pénzbeadó ablaknyílás
forgó fémtányérjára. A tányér másik felére a gyanútlan MÁV alkalmazott leteszi
a jegyet és a visszajárót. Elfordítja a tányért, felé az 500-as, felém a jegy a
visszajáróval. Megpróbálom mihamarabb elpakolni a jegyet, és a pénzt. Nem merek
ránézni a pénztárosnőre. Nem szól utánam. Így cserélt gazdát egy nap alatt
négyszer egy szakadt 500 forintos: SétáLós->szervezők->én->MÁV...:)
SétáLós bácsi az állomáson elköszön tőlünk, mi felszállunk a vonatra, ahol megismerkedem VadMalac sporttárssal, akivel Vámosgyörkig együtt utazunk. Vámosgyörkön mi átszállunk Túsnyikkal a gyöngyösi vonatra. Tekintettel a gyors menetelésnek, a vártnál sokkal hamarabb érek Gyöngyösre, de jó ez így, nagyon.
