Persián Ádám
Hat óra hosszat puskatűzben
TARTALOM, ELŐSZÓ
Tartalom
A Szandzsákba!
A határon
Priboj
Útban Prjepolje felé
Három halott
Sortűz
Hogyan lettem egy török csapat parancsnoka?
Véres összeütközés
Menekülni!
Előszó
Priboj, október 26.
"Jelenthetem, hogy egy rettenetes incidens révén abba a helyzetbe kerültem, hogy nem mint egyszerű szemlélő, hanem mint egy nyolc és fél órán át tartó bandaharc résztvevője közöljem tapasztalataimat. Folyó hó 25-én, pénteken délelőtt 11 órától esti fél nyolc óráig török fegyveres kísérőimmel együtt egy - a bosnyák határ felé haladó - szerb banda körülzárt egy útszéli hanban (6-8 kilométernyire Bisztrica fölött) és hat óra hosszat golyózáporral árasztotta el a kunyhót. Este fél nyolc órakor Szavo Cupara, Elmassz, Osman, Zahir bég Praso és Turkovics Salih aga (priboji és prjepoljei lakosok) társaságában sikerült megszöknöm és egy rettenetes éjszakai út után visszajutottunk Pribojba. A hanban maradtakat, számszerint tizenöt embert, a szerbek felkoncolták."
(Az "Alkotmány" szerkesztőségéhez intézett legelső jelentésem.)